Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 29.10.2020

Novinky v Muzeu českého karosářství

20.05.20

Expozice Muzea českého karosářství, Martin ŠtěpánPředáním expozice Muzea českého karosářství do správy Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě vyvrcholily snahy města a Pardubického kraje, které před čtyřmi let schválily společné memorandum při provozování expozice Muzea českého karosářství. Před šesti lety město otevřelo expozici Muzea českého karosářství v nově zrekonstruovaných prostorách spojených budov bývalého soudu a vězení. Byla to jedna z největších investičních akcí v polistopadových dějinách Vysokého Mýta. Spolufinancována byla z dotace Evropské unie. Projekt by nastaven tak, že provozovatelem Muzea českého karosářství je Vysokomýtská kulturní. Kromě muzea v areálu funguje ještě městská galerie a turistické informační centrum.

 

„Postupem času se ukázalo, že chce-li muzeum karosářství být skutečným muzeem, a ne pouhou expozicí, která se bude čas od času doplňovat, nebo jen tak lehce měnit, tak je nutné, aby mělo nějaké odborné personální a materiální zázemí. Je nutné, aby splňovalo všechny atributy podle muzejního zákona, to znamená, že musí mít sbírkový fond a musí například také umožňovat badatelskou činnost. Všechny tyto činnosti se musí soustavně rozvíjet,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Jedním z nosných témat Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě je historie karosářství a technika, proto se před čtyřmi lety město dohodlo s Pardubickým krajem a s regionálním muzeem na správě karosářské expozice. „Regionální muzeum se před časem stalo správcem expozice. Vyzkoušeli jsme, že to funguje, ale bylo jasné, že lepší by byla správa muzea. Proto jsme nyní přistoupili k tomu, že část areálu si od Vysokomýtské kulturní podnajme regionální muzeum a bude tam provozovat muzejní činnost. Vše si bude hradit ze svého rozpočtu a na druhou stranu bude mít příjmy ze vstupného. Muzeum tak bude provozováno s určitou perspektivou. Jsem přesvědčen, že pro město Vysoké Mýto a návštěvníky muzea je to nejlepší řešení. Pro regionální muzeum je zase dobré, že ví, že mu nikdo do jeho aktivit nebude zasahovat,“ dodal starosta. Uzavření smlouvy mezi Vysokomýtskou kulturní a regionálním muzeem proběhla se souhlasem zřizovatelů města Vysokého Mýta a Pardubického kraje. 

 

Současná výstava Automobily Tatra a českoslovenští karosáři, foto Martin Štěpán, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě 

 

Muzeum českého karosářství, foto Martin Štěpán Muzeum českého karosářství, Martin Štěpán