Tyršova veřejná plovárna, chlouba Vysokého Mýta, patří k největším a historicky nejcennějším plovárnám v České republice. Do dnešních dnů si uchovala svůj prvorepublikový charakter. „Architektonicky cennou a památkově chráněnou hlavní budovu udržujeme v původní podobě. Ostatní části plovárny průběžně modernizujeme,“ řekl místostarosta Martin Krejza.
Již v minulosti město na plovárně provedlo řadu úprav. Postavilo tobogán a rodinnou skluzavku, upravilo sportoviště, prostranství i chodníky a rekonstruovalo toalety. Pro potřeby plovárny byl rovněž vybudován 230 metrů hluboký vlastní zdroj vody.
V úpravách plovárny město pokračovalo i před letošní sezonou. „V posledních měsících jsme povedli rozsáhlejší opravy pravého břehu bazénu. Nyní na plovárně probíhají poslední úpravy a čištění bazénu. Pak se začne napouštět voda, aby plovárna byla připravena k otevření,“ řekl místostarosta. Zkvalitnění prostoru plovárny bude letos stát 1,2 milionu korun.
Tyršova veřejná plovárna, byla postavena v roce 1933 z prostředků města a tělovýchovné jednoty Sokol, která ji s přestávkami provozovala až do roku 1996, kdy ji převzalo město a svěřilo do péče technických služeb.
Hlavní budova byla na plovárnu přenesena z celonárodní Výstavy tělesné kultury a sportu v Pardubicích (1932–1933). Tento funkcionalistický pavilon je dokladem kvality české meziválečné architektury. Od roku 2001 je zapsaný mezi kulturní památky.
Vodní plocha plovárny měří 106 metrů krát 60 metrů a je hluboká od 10 do 160 centimetrů. Přilehlý plavecké bazén má rozměry 50 metrů krát 12 metrů s hloubkou od 2 do 3 metrů. Polovina vodní plochy má písčité dno.
Foto Aleš Felgr