Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 29.5.2020

Vysoké Mýto si připomnělo památku obětí druhé světové války

08.05.20

 

Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš FelgrVedení města uctilo 7. května památku obětí druhé světové války a položilo květiny na místech, která je ve Vysokém Mýtě připomínají. „Kvůli zákazu shromažďování se neuskuteční připravované vzpomínkové akce, které měly mít letos slavnostnější charakter. Ve Vysokém Mýtě jsme spolu s Krajským vojenským velitelstvím Pardubice, regionálním muzeem a základní uměleckou školou plánovali uspořádat slavnostní pietní akt na hřbitově, kde stojí památník obětem obou světových válek, a kde jsou pohřbeni vojáci Rudé armády padlí v květnu 1945 při osvobozování Vysokého Mýta. Nic z toho se však nyní nemohlo uskutečnit. Uctění památky obětí války se proto odehrálo komorně bez účasti veřejnosti,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Spolu se starostou Františkem Jiraským, místostarostou Martinem Krejzou a tajemníkem Janem Vlčkem se uctění památky obětí války zúčastnili ředitelka gymnázia Blanka Kysilková a ředitel regionálního muzea Jiří Junek. Přítomna byla rovněž tříčlenná skupina zástupců armády vedená plukovníkem Petrem Holým, ředitelem Krajského vojenského velitelství Pardubice.  

 

Společně položili květiny u pomníku popravených studentů gymnázia, u památníku obětem obou světových válek na hřbitově a u pamětní desky věnované příslušníkům Československé armády z vysokomýtské vojenské posádky, kteří hrdinně bojovali a umírali v boji proti německému nacismu. Další kytici položili k památníku v Jungmannových sadech. Připomenuli si rovněž členy vysokomýtského Sokola a další statečné občany z Vysokého Mýta, kteří se nebáli postavit okupačnímu režimu. Představitelé města uctili také památku vojáka Rudé armády pohřbeného na knířovském hřbitově.

 

Od ukončení druhé světové války uplynulo 75 let. Na to, co se tehdy událo, by se však nemělo zapomínat. „Každá doba má své výzvy a svoje problémy. Má také svoje hrdiny a bohužel i oběti. A i když je naše pozornost nyní soustředěna na události posledních týdnů a dnů, měli bychom v rámci možností vzpomenout na hrdinství lidí za druhé světové války. Také Vysoké Mýto jich mělo nemálo. I díky jejich oběti tu dnes můžeme být. Čest jejich památce,“ dodal starosta.

 

Foto Aleš Felgr 

 

Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr                               
   
Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr  Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr
   
Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr  Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr
   
Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr  Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr
   
Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr

Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

   
Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr  Uctění památky obětí druhé světové války, foto Aleš Felgr