Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 29.5.2020

Město Vysoké Mýto hledá cesty, jak pomoci podnikání

21.04.20

Ilustrační foto Aleš FelgrSoučasná pandemie COVID-19 ještě není u konce, ale už teď je zřejmé, že bude mít obrovský dopad na podnikání. Podnikatelé a živnostníci se v souvislosti se zavedením opatření na ochranu obyvatelstva ocitli v nesnadné situaci, která pro mnohé z nich může být i likvidační. Očekávají proto pomoc od vlády, která tato opatření zavedla. Pomocnou ruku jim v rámci svých možností podávají také obce, města, kraje i různé další organizace.

 

Vedení vysokomýtské radnice považuje podnikání za důležitou součást fungování města a je připraveno podnikatelům pomoci. Proto se rada města 8. dubna usnesla, že je připravena reagovat na vývoj situace v oblasti nájmů majetku města podnikajícími subjekty pro případ, pokud by tuto existenciálně zatěžující situaci nebyl schopen vyřešit stát. „Otázkou, jak pomoci podnikatelům ve Vysokém Mýtě, jsme se zabývali už v době, kdy stát z našeho pohledu na situaci ještě dostatečně nereagoval a podnikatelé a živnostníci tehdy nevěděli, na čem jsou. Až po nás Parlament přijal v podstatě to samé, co my,“ vysvětluje starosta František Jiraský. 

 

Rada města schválila, že za období od 1. ledna do 30. června nebude město jako pronajímatel účtovat podnikajícím subjektům, které jsou v nájmu v městských nemovitostech, sankce za případné opožděné platby nájemného, a ani nebude z tohoto důvodu přistupovat k výpovědím smluv. „Jedná se o odklad splátek nájemného, odpuštění sankcí a vyloučení výpovědi. Jsme samozřejmě rozhodnuti se k této záležitosti znovu vrátit. Nyní čekáme, jaké kroky udělá vláda, čím dalším podpoří podnikání. Pak na to budeme reagovat. Pokud by podpora ze strany vlády byla nedostatečná, tak se v rámci zákonných mantinelů budeme snažit pomoct my,“ řekl starosta. Mezitím bude město sbírat potřebné informace. Rada města uložila  městskému úřadu a Městskému bytovému podniku prověřit počty a strukturu nájemních vztahů podnikajících subjektů, na které dopadla krizová opatření. Shromážděnými informacemi se bude rada města opětovně zabývat.