Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pátek 29.5.2020

Reportáže o dění posledních týdnů ve Vysokém Mýtě i o solidaritě a lidské pomoci

03.04.20

Školy v regionu vyrábějí zdravotníkům ochranné prostředkyCelostátní opatření proti šíření koronavirové pandemie se dotkla úplně všeho, na co byli lidé doposud zvyklí. Pět reportáží z Vysokého Mýta natočených v uplynulých třech týdnech zachytilo události bezprostředně po vyhlášení nouzového stavu, změny v ordinacích lékařů a v provozu lékáren i jejich zásobování ochrannými prostředky. Ukázaly také obrovskou vlnu solidarity a nečekané pomoci. Dobrovolníci ve Vysokém Mýtě šijí roušky a pomáhají seniorům. Učitelé středních škol pro změnu vyrábějí ochranné štíty pro potřeby nemocnic.

 

 

Školy v regionu vyrábějí zdravotníkům ochranné prostředky

Naposledy zveřejněná reportáž byla natočená v technické škole, která se stala krajským centrem, kde se kompletují a také vyrábějí ochranné štíty pro nemocnice v Pardubickém kraji. Kvůli nedostatku ochranných prostředků oslovil Pardubický kraj všechny střední školy s dotazem, zda by se chtěly podílet na jejich výrobě. Gymnázia i odborné střední školy napříč celým krajem, které mají 3D tiskárny, se bezprostředně nato pustily do výroby komponentů pro ochranné štíty. Tisknou je podle návrhu odborníka na 3D tisk Josefa Průši. Ve čtvrtek 2. dubna z technické školy vypravili prvních 250 ochranných štítů do pardubické nemocnice. „Události těchto dnů mě jenom utvrdily v tom, že naši učitelé jsou nejen skvělí odborníci, ale že mají srdíčko na pravém místě, takže smekám před nimi,“ řekla ředitelka technické školy a koordinátorka projektu Jitka Jiskrová.

Reportáž naleznete ZDE.

 

Potřebným lidem a seniorům pomáhají dobrovolníci

V souvislosti s opatřeními proti šíření koronavirové pandemie zřídilo město Vysoké Mýto bezplatnou službu nákupu potravin či léků a dovážky obědů. To proto, aby senioři vycházeli mimo domov co nejméně. S celou akcí městu aktuálně pomáhá deset dobrovolníků. Převážně to jsou členové vysokomýtského skautského střediska. „Jsme ve skautu už několik let. K dobrým skutkům nás vedli od mala. Byla to tedy pro nás jasná volba,“ řekl  Radovan Eliáš, který spolu s Petrem Mlejnkem pomáhá s nákupy seniorům. Jejich pomoc oceňují jak senioři, tak i město Vysoké Mýto. „Chtěla bych všem moc poděkovat, protože bez toho, že potáhneme za jeden provaz, by to nešlo,“ dodala Ludmila Abrahamová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví a koordinátorka pomoci. 

Reportáž naleznete ZDE.

 

Lékaři na Vysokomýtsku už dostávají tolik potřebné ochranné prostředky

Prodej léků přes okénko a chod ordinací změněný k nepoznání. I taková jsou opatření proti šíření koronavirové epidemie. „Znamená to pro nás zvýšené nároky na ochranné pomůcky. Máme jednorázové pláště a rukavice, které máme na sobě trvale. Během jednoho pacienta si je několikrát měním, když potřebuji jít třeba k počítači. Stejně tak pacienti, když přicházejí k nám, dostávají rukavice a měřím jim teplotu. Snažíme se tak eliminovat potenciálně rizikové pacienty, abychom riziko přenosu infekce minimalizovali,“ uvedl stomatolog MUDr. Michal Teplý. Ze všeho nejvíce praktičtí lékaři, specialisté, stomatologové, lékárníci a další zdravotnická a sociální zařízení nyní potřebují ochranné prostředky. Město Vysoké Mýto aktuálně zajišťuje jejich distribuci. Jako obec s rozšířenou působností pokračuje podle pokynů Krajského úřadu Pardubického kraje s rozdělováním roušek, respirátorů a desinfekcí na ruce či povrchy. „S každou dodávkou přijde tabulka, kde je přesně napsáno, jakému zařízení, jakému lékaři kolik, čeho máme vydat. Co se týká množství, tak jsme rádi za každý respirátor, za každou roušku, za každý litr desinfekce,“ řekl starosta František Jiraský.

Největší změnou prošly ordinace praktických lékařů, kteří jsou, tak říkajíc, v první linii. Pracují v mimořádném režimu. „V aktuální situaci, která je, očekáváme, že každý pacient, byť má třeba banalitu, může být nakažen koronavirem. Máme už několik kolegů v okrese, kteří jsou v karanténě a nemohou ošetřovat své pacienty, Pokud bychom pokračovali v běžném režimu, tak se rozpadne systém primární péče a naši nezaopatření pacienti zahltí nemocnice,“ řekla praktická lékařka MUDr. Lenka Dejdarová. Lékaři s pacienty více komunikují po telefonu a jsou rádi za eneschopenky a erecepty.  Reportáž naleznete ZDE.

 

Mejto šije roušky

Nedostatek ochranných prostředků trápil v prvních týdnech nouzového stavu celé Česko a vedl všechny k improvizaci. Také ve Vysokém Mýtě nastartoval ochotu ke vzájemné pomoci. Mnoho lidí se pustilo do šití roušek a rozdávalo je potřebným. Vyráběli je jednotlivci i organizované skupiny. Šilo se i v Mikádu – středisku volného času. „Po prvních informacích po víkendu jsme se s kolegyní tady sešly a každá jsme v ruce držela svoje první výrobky. Během dopoledne se začaly šířit informace, že ochranných prostředků je nedostatek. Od té doby jsme už pokořily pětistovku. Podělily jsme městské lesy, Policii České republiky, část městského úřadu, sociální služby a Naději,“ řekla v reportáži ředitelka Helena Kejzlarová.  S pomocí dobrovolnic se podařilo zajistit dostatek roušek pro všechny lidi, kteří je potřebovali. „Chtěla bych všem dobrovolníkům za město Vysoké Mýto poděkovat, protože bez jejich práce, jejich ochoty, úsilí i času bychom na tom byli o hodně hůř,“ dodala Blanka Kysilková.

Reportáž naleznete ZDE.

 

Život ve městě se od pondělí 16. března kvůli opatřením proti šíření epidemie zpomalil

V České republice byl ve čtvrtek 12. března kvůli opatřením proti šíření koronavirové nákazy vyhlášen nouzový stav. Život města se změnil. Všechna kulturní a sportovní zařízení, kostely a modlitebny, domovy pro seniory a nemocnice, ale i restaurace, hospody a většina obchodů jsou až do odvolání zavřeny. Zavřeny jsou také všechny školy a školská zařízení. Z nařízení vlády došlo na úřadech  k omezení úředních hodin pro veřejnost. Omezen je také provoz pro veřejnost v technických službách i v dalších městských společnostech, jako jsou Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto a Městský bytový podnik Vysoké Mýto. „Nákaza koronavirem a opatření, která byla zcela logicky a správně přijata vládou, určitě zasáhne jak Českou republiku, tak i naše město. Myslím si, že pokud zůstaneme v klidu, nebudeme panikařit, nepropadneme hysterii při případném onemocnění v našem okolí, tak můžeme celou situaci zvládnout. Je to možné jen tehdy, uvědomíme-li si, že se musíme chovat zodpovědně k sobě, ke svým blízkým, ke svému okolí, spolupracovat a vzájemně si vyhovět,“ řekl starosta František Jiraský v první reportáži natočené 16. března a dodal: „Myslím si, že teď se může projevit dobrý kořínek našeho národa.“

Reportáž naleznete ZDE.