Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 4.6.2020

Poděkování starosty Františka Jiraského obyvatelům Vysokého Mýta

30.03.20

Pohled na Vysoké Mýto, foto Vlastimil RaškaVážení a milí spoluobčané,

nikdo z nás by si před měsícem snad ani ve snu nedokázal představit, co nás v příštích dnech a týdnech čeká. S obavami jsme už tehdy sledovali zprávy ze severní Itálie a mnozí doufali, že nás koronavirová pandemie možná ani nezasáhne. Nestalo se. Postupně se rozšířila po celé Evropě a začátkem března udeřila i v Česku. Vládní opatření přijatá v polovině března nezbytná pro zpomalení nástupu pandemie ze dne na den změnila náš způsob života.

 

Mimořádné okolnosti v lidech vyvolaly pocit sounáležitosti a probudily v nich nečekaný zájem o dobrovolnictví. Vysoké Mýto zaplavila spontánní vlna solidarity a pomoci. Jejím symbolem se staly roušky. Když jsme je všichni potřebovali, nebyly nikde k sehnání. Během několika hodin se ve městě vytvořily skupiny dobrovolnic a do šití roušek se pustili i jednotlivci. Obdarovali nejen lidi kolem sebe, známé a sousedy, ale stovky roušek ušili pro úplně neznámé lidi, pro seniory a pro ty, kteří si je nemohou, či neumí ušít. Mnozí z dobrovolníků přinesli vlastnoručně ušité roušky na městský úřad, abychom je předali těm, kteří je nejvíce potřebují.

 

Současně s tím se další dobrovolníci, hlavně skauti a studenti, začali nabízet, že nám pomohou třeba s nákupy a s roznosem obědů pro seniory. Mám obrovskou radost z toho, jak se mladí spontánně zapojili a velice děkuji všem dobrovolníkům a dobrovolnicím za jejich ochotu, energii i čas a za vše, co pro lidi kolem sebe dělají.

 

Považuji za důležité ocenit i ty, kteří jsou tak říkajíc v první linii. Náš nesmírný obdiv a poděkování si zaslouží lékaři, zdravotní sestry a další zdravotnický personál, záchranáři, policisté, hasiči, pečovatelky, pracovníci lékáren, ale také prodavačky, řidiči autobusů a zaměstnankyně pošty, zkrátka všichni ti, kteří bez ohledu na vysoké riziko nákazy zajišťují fungování služeb ve městě.

 

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Přes všechno zlé, co tato krize přináší, přes existenční a finanční nejistoty, které cítíme, se ukazuje, že to může být šance, která nás může posunout k lepšímu. Mnoho lidí mění svůj hodnotový žebříček, vztahy a lidi jsou pro ně teď důležitější než majetek a peníze. Najednou si víc uvědomujeme, jak moc potřebujeme jeden druhého, jak jedna generace potřebuje druhou. A na větším významu nabývá konkrétní pomoc člověka člověku.

 

Současná pandemie zasáhla všechny oblasti života včetně podnikání. Vysoké Mýto je jak známo tradičním průmyslovým městem, kde se podnikavým a pracovitým lidem vždycky dobře dařilo. Věřím, že tohle ani pandemie nezničí a až se zruší zákazy a otevřou všechny trhy, bude prosperita zdejších živnostníků i firem pokračovat. Myslíme na ně a hledáme možnosti, jak jim pomoci.

 

Vážení spoluobčané, máme za sebou dva týdny mimořádných krizových opatření, která brání šíření nákazy. Dnes vláda rozhodla, že potrvají až do 11. dubna. Děkuji vám všem za zodpovědný přístup k dodržování současných zákazů a omezení i za vaši ohleduplnost vůči sobě navzájem. Je to nesmírně důležité pro udržení doposud velmi příznivého stavu ve městě. Buďme, prosím, trpěliví a věřme, že to společně zvládneme.

 

František Jiraský, starosta