Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 5.7.2020

Aktuální informace a opatření proti koronavirové nákaze ve Vysokém Mýtě (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO)

13.03.20

Vysoké Mýto, foto Radek ŠtěpánV souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou ČR ve čtvrtek 12. března a s tím souvisejícími krizovými opatřeními zveřejňujeme informace o navazujících opatřeních ve Vysokém Mýtě. Tyto informace PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME. Leták města Vysokého Mýta naleznete ZDELeták pro seniory a další potřebné lidi naleznete ZDE.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opatření ve Vysokém Mýtě:  

 

Městský úřad

 

 • Od 18. 5. lze na městském úřadu opět platit poplatky v hotovosti nebo platební kartou.

 

 • Městský úřad Vysoké Mýto rozšířil od pondělí 20. dubna až do odvolání úřední hodiny pro veřejnost. V pondělí a ve středu budou obě budovy úřadu otevřeny od 8.00 do 17.00, v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 15.00, vždy s přestávkou od 11.30 do 12.30 na dezinfekci prostor. V pátek 24. dubna bude městský úřad z technických důvodů pro veřejnost uzavřen. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Městský varovný rozhlas bude od 21. března využíván pro plošné a rychlé informování občanů. Pokud to bude nutné, bude hlášení probíhat vždy ve 14.00.

 

 • Na zatím blíže nevymezenou dobu je zrušeno placení parkovného mincemi v parkovacích automatech. Současné parkovací karty jsou platné do konce roku 2020. Informace o jejich prodloužení bude upřesněna po skončení celostátních opatření.

 

 • Zastupitelstvo města prodloužilo termíny splatnosti místních poplatků ze psů a za odpad v roce 2020 až do 31. října. 

 

 • Od čtvrtka 19. března distribuujeme ochranné prostředky, které jsme průběžně dostáváme ze skladu Pardubického kraje, praktickým lékařům, stomatologům, specialistům, lékárníkům a dalším zdravotnickým zařízením. Od pondělí 23. března také sociálním službám.

 

 • V pátek 24. dubna se na vysokomýtském náměstí konají farmářské trhy. O uvolnění opatření týkajícího farmářských trhů od 20. dubna rozhodla Vláda ČR.

 

Školní jídelna vaří pro veřejnost

 

 • Správa školských zařízení – domov mládeže a školní jídelna, Vysoké Mýto vaří opět obědy pro veřejnost. Využijte jejích služeb, objednejte si oběd a vyzvedněte si ho u vchodu do školní jídelny v ulici Gen. Závady, nebo na některém z výdejních míst, na která jsou obědy rozváženy. Jídla budou vydávána v polystyrénových boxech, a to jak polévka, tak hlavní jídlo. Cena obědu je 73 korun. Více informací naleznete ZDE.

 

Pomoc seniorům

 

 • Město Vysoké Mýto nabízí, že seniorům a dalším potřebným, hlavně osamělým lidem zajistí     

     - vyzvednutí léků v lékárně

     - nákupu potravin a hygienických potřeb

     - dovážku obědů v jednorázových termoboxech. Cena obědu byla předběžně stanovena na 62 korun.

Zájemci si tyto služby mohou domluvit od pondělí do pátku od 8.00 do 14.00 na tel. 465 466 218, nebo e-mailem na  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Služba je bezplatná.

 

Telefonní linka pomoci pro seniory, děti i dospělé

 

 • V souvislosti s koronavirovou epidemií město Vysoké Mýto zřídilo speciální telefonní linku 777 471 692, na které nabízí lidem psychologickou pomoc. Linka je v provozu od pondělí do pátku od 8.00 do 14.00. Více informací naleznete ZDE.  

 

Česká pošta

 • Otvírací doba pobočky České pošty ve Vysokém Mýtě je zveřejněna na webových stránkách ZDE. (www.postaonline.cz).

 

 Sociální služby, domovy pro seniory

 

 • V souvislosti s opatřením byl 13. března do odvolání uzavřen stacionář pro seniory a pozastaveny veškeré ostatní aktivity ve Vile Marie. Platí zákaz návštěv v Domově pro seniory Ledax.

     Domov pro seniory Ledax Vysoké Mýto: https://www.dsvysokemyto.cz/

 

 • Zákaz návštěv platí také v Domě pokojného stáří Naděje

      Naděje, pobočka Vysoké Mýto: https://www.nadeje.cz/vysoke_myto

 

 

 • Oblastní spolek Českého červeného kříže Ústí nad Orlicí vydal v návaznosti na situaci okolo nákazy koronaviru mimořádné opatření ve službě Senior doprava ČČK. Opatření je účinné od 16. března do odvolání. Více informací naleznete ZDEBližší informace o možnosti využití služby obdržíte také na tel. č. 773 595 125.

 

Školy a školská zařízení, zápisy do prvních tříd

 

 • Zápisy do vysokomýtských mateřských škol budou probíhat bez přítomnosti dětí a zákonných zástupců v termínu od 4. května 2020 do 15. května. Více informací naleznete ZDE.
 • Letošní zápisy do prvních tříd vysokomýtských základních škol budou od 1. do 17. dubna bez osobní přítomnosti dětí ve škole. Rodiče pouze zašlou do škol písemnou žádost o přijetí. Více informací neleznete ZDE.

 

 • Mateřská škola Slunečná poskytuje péči o děti, jichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci složek integrovaného záchranného systému, policie, poskytovatelů zdravotních služeb, poskytovatelů pečovatelských služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil. Péči mateřská škola poskytuje v době od 6.30 do 15.30 ve skupině do maximálního počtu 15 tří až desetiletých dětí. kontakt na ředitelku Stanislavu Burešovou, tel. 777 930 664.

 

 • Mateřské školy ve Vysokém Mýtě jsou od středy 18. 3. do odvolání uzavřené. Více informací naleznete ZDE.

     Mateřská škola Čtyřlístek: https://mslidicka.webnode.cz/oznameni/

     Mateřská škola Kamarádi: http://www.mskamaradivm.cz/category/aktuality/

     Mateřská škola Pod Smrkem: https://ms-podsmrkem.webnode.cz

     Mateřská škola Slunečná: http://msslunecna.vmyto.cz/

 

 • Od 11. března jsou na základě opatření Vlády ČR uzavřeny všechny základní a střední školy i školská zařízení ve Vysokém Mýtě.

 

Omezení provozu pro veřejnost v městských společnostech

 

 • Technické služby Vysoké Mýto otevřou od pondělí 6. dubna sběrný dvůr v Průmyslové ulici a kompostárnu. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Technické služby otevřou od pondělí 6. dubna veřejná WC na autobusovém nádraží. Otvírací doba bude Po - Pá, 7.00 - 17.00. Veřejná WC v ulici K. Světlé otevřou od úterý 14. dubna. Otvírací doba bude 7.00 - 16.00. 

 

 • Městský bytový podnik Vysoké Mýto zavedl od pondělí 16. března bezkontaktní a bezhotovostní režim. Více informací naleznete ZDE.

 • Městský bytový podnik Vysoké Mýto, s. r. o.: http://www.mbp.cz/

 

 • Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto, s. r. o. zavedly od 16. března kvůli šířící se nákaze koronavirem bezkontaktní a bezhotovostní režim. Více informací naleznete ZDE.

 

 • V souladu s krizovým opatřením Technické služby Vysoké Mýto uzavřely od 13. března krytý bazén a sportoviště Sportcentra, od 14. března také kiosek v budově krytého bazénu a bar ve Sportcentru.      

     Krytý bazén: http://www.bazen-vm.cz/

    Sportcentrum: http://www.sportcentrum-vm.cz/

 

Kulturní organizace

 

 • Od pondělí 27. dubna je ve Vysokém Mýtě v rámci uvolnění vládních opatření opět otevřeno Turistické informační centrum a Městská knihovna. Turistické informační centrum lze navštívit v pondělí až pátek od 8.30 do 17.00. Městská knihovna funguje od 27. dubna v omezeném režimu. Informace o otevírací době, která se může měnit, naleznete na webové stránce Městské knihovny ZDE. Další informace naleznete ZDE.

 

 • Od pátku 13. března až do odvolání jsou ve Vysokém Mýtě uzavřeny: M-klub, Městská galerie, Muzeum českého karosářství, Šemberovo divadlo.

     Vysokomýtská kulturní, o. p. s.: http://vmkulturni.cz/

 

 • V důsledku vyhlášení nouzového stavu je pro veřejnost uzavřeno Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě.

   Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě: https://muzeum-myto.cz/cs

 

Církve

 

 • Účast na veřejné bohoslužby je od 11. května v rámci uvolnění vládních opatření povolena pro maximálně 100 osob.

    Římskokatolická farnost-děkanství Vysoké Mýto: https://farnostvmyto.cz/,

    - živé vysílání bohoslužeb a modliteb na Facebookové stránce: Farnost Vysoké Mýto 

     Církev bratrská Vysoké Mýto: www.cbvm.cz

    Sbor Bratrské jednoty baptistů: www.bjbvm.cz

    Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Vysokém Mýtě: http://vysoke-myto.evangnet.cz

    Náboženská obec Československé církve husitské ve Vysokém Mýtě: http://www.ccsh-vm.cz

 

Občanské iniciativy

 

 

 

 

Reportáže z Vysokého Mýta 

 

Reportáž Školy v regionu vyrábějí zdravotníkům ochranné prostředky 

Reportáž Potřebným lidem a seniorům pomáhají dobrovolníci

Reportáž Lékaři na Vysokomýtsku už dostávají tolik potřebné ochranné prostředky

Reportáž Mejto šije roušky

Reportáž Život ve městě se od pondělí 16. března kvůli karanténě zastavil 

 

Informační linky:

Státní zdravotní ústav: 724 810 106, 725 191 367 - Linka je nepřetržitě v provozu.

 

Krajská hygienická stanice Pardubického kraje: 602 730 251

     Linka je v provozu:   v pracovní dny od 14.00 do 19.00

                                    o víkendu od 9.00 do 19.00

 

V případě zdravotních obtíží volejte informační linku 1212 nebo svého praktického lékaře.

 

Doporučení a pokyny ústředních orgánů

 

 • Občané, kterým po 1. březnu skončila platnost občanského průkazu, cestovního dokladu, či řidičského průkazu, mohou používat tyto neplatné doklady a prokazovat se jimi bez sankcí až do skončení nouzového stavu vyhlášeného 12. března Vládou České republiky z důvodu ochrany před šířením koronavirové nákazy. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Doporučení jak nakládat s domácím odpadem a použitými rouškami v době epidemie naleznete ZDE.

 

Opatření Pardubického kraje

 

 • Od pátku 1. května budou jízdní řády autobusové dopravy v Pardubickém kraji posíleny. Autobusy budou od toho dne jezdit podle prázdninového režimu. Od stejného data dojde k obnovení plného provozu v železniční dopravě. Již od soboty 25. dubna bude v autobusové dopravě zahájeno odbavování cestujících. Ve vlacích jsou cestující odbavování již od 14. dubna. Pardubický kraj je společně s Královéhradeckým posledním, který cestující v autobusech neodbavuje. Upravené jízdní řády naleznete na webových stránkách www.portal.idos.cz

 

 • Pardubický kraj prodloužil platnost opatření o odbavování cestujících ve veřejné linkové autobusové dopravě objednávané Pardubickým kraje, a to společně se zákazem nastupování cestujících předními dveřmi. Toto opatření mělo být původně ukončeno v úterý 14. dubna, avšak po dohodě s odborovými organizacemi v dopravě bude pokračovat i nadále.

 

 • Pardubický kraj od 1. dubna spustil elektronický systém hlášení potřeb ochranných prostředků v Pardubickém kraji. Přístup k formuláři hlášení potřeb OOP je zveřejněn na webové stránce Pardubického kraje www.pardubickykraj.cz v sekci Nepřehlédněte (ZDE). Elektronický systém hlášení potřeb ochranných prostředků je určen pro poskytovatele zdravotních  služeb. Systém hlášení potřeb se netýká stomatologů a lékáren. Jejich zásobení přebírají příslušné komory.

 

 • Pardubický kraj se společně s dopravci dohodl na omezení veřejné dopravy, které začne platit v sobotu 28. března. Změna jízdních řádů se dotkne autobusové i železniční přepravy, která není v tuto chvíli v souvislosti s mimořádnými opatřeními téměř využívána. Víkendové autobusové spoje jsou zrušeny bez náhrady až do odvolání. Více informací naleznete ZDE.

 

 • V souvislosti s nouzovým stavem v České republice omezil Pardubický kraj s platností od 23. března do odvolání provoz vlaků na většině regionálních tratí. Více informací naleznete ZDE.

 

Opatření Vlády ČR proti šíření nákazy COVID-19  

 

V souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vláda vyhlásila pro území ČR z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru SARS CoV-2 nouzový stav od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů.

 

 • Žáci a studenti u přijímacích zkoušek a státních zkoušek a členové zkušebních komisí nebudou muset mít nasazenu roušku, pokud dodrží základní pravidla. Více informací naleznete ZDE.
 • Vláda schválila ve čtvrtek 30. dubna prodloužení nouzového stavu do 17. května a také přesná pravidla pro další fázi rozvolňování mimořádných opatření od 11. května. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu 23. dubna zveřejnilo upravený pozvolný plán návratu do běžného života. Dle vývoje epidemiologické situace bude dále upravován. Více informací naleznete ZDE

 

 • Od pondělí 20. dubna začíná první vlna uvolňování opatření. Začnou opět fungovat řemeslníci, farmářské trhy, budou se moci konat malé svatby či individuální konzultace a zkoušky pro studenty nejvyšších ročníků na vysokých školách. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Po svém jednání 14. dubna vláda zveřejnila scénáře uvolňování omezení pro obchody a služby, které byly uzavřeny před měsícem kvůli koronavirové epidemii. Jedním z bodů jednání vlády byla možnost návratu žáků do škol. Více informací naleznete ZDE

 

 

 • Od 11. dubna došlo k úpravě mimořádného opatření týkajícího se zákazu volného pohybu osob. Konkrétně se změna týká konzumace potravin včetně nápojů na veřejnosti v místě jejich prodeje. To je možné pouze v nezbytně nutných případech, a to alespoň 10 metrů od výdejového okénka nebo prodejny. 

  Mimořádné opatření - zákaz volného pohybu osob s výjimkami

 

 • Od 7. dubna mohou občané České republiky opět začít využívat venkovní sportoviště, parky a další veřejná prostranství k individuálnímu sportování. Pokud dodrží minimální odstup dvou metrů od ostatních osob, nemusí mít při sportování, a to včetně jízdy na kole či běhu, roušku. Mimořádné opatření - omezení pohybu osob s výjimkami

 

 

 • Od 9. dubna se nařizuje všem provozovnám s udělenou výjimkou ze zákazu  maloobchodního prodeje a prodeje v provozovnách stanovené dne 12. března, zajistit u  vchodů dezinfekční prostředky a ochranné rukavice, což nově neplatí pouze pro potraviny ale již pro  všechny otevřené provozovny. Všichni zákazníci v otevřených provozovnách musí dodržovat  hygienickou vzdálenost dva metry mezi jednotlivými osobami. Provozovny jsou také povinny vyvěsit  informační letáky s novými mimořádnými opatřeními, které budou ke stažení na stránkách  Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

 • Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo opatření o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb a o omezeném pohybu osob do konce trvání nouzového stavu. 

 

 

 • Omezení pohybu a maloobchodního prodeje a některých služeb kvůli pandemii koronaviru bude v České republice platit nejméně do 11. dubna 6 hodin ráno.

 

 • Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musí v souvislosti s karanténou zůstat doma s dítětem nebo hendikepovaným člověkem a nemohou podnikat, budou moci při splnění stanovených podmínek dostávat od státu dotaci, obdobu ošetřovného. Pomoc bude vyplácet Ministerstvo průmyslu a obchodu, které přijímá žádosti podané OSVČ od 1. dubna od 9.00. Odkaz na formulář žádosti o ošetřovné pro OSVČ naleznete ZDEŽádost se posílá datovou schránkou, e-mailem s elektronickým podpisem, nebo poštou PŘÍMO na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Více  informací naleznete ZDE.

 

 • Od úterý 31. března platí, že všem občanům České republiky a cizincům  s povoleným pobytem na území České republiky nad 90 dnů bude povinně nařízena domácí  karanténa po dobu 14 dnů po návratu na území České republiky bez ohledu na zemi, ze které se  vracejí. 

 

 • Od úterý 31. března se zákaz pohybu na veřejně dostupných místech bez  ochranných prostředků dýchacích nevztahuje na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel,  jestliže jsou v tomto vozidle sami.

 

 • Ministerstvo zdravotnictví na základě jednání vlády vydalo 26. 3. mimořádné opatření, kterým se do 1. 4. prodlužuje zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, s výjimkou vybraných prodejen. Nově se do výjimek zařadilo zámečnictví, servis výrobků a strojů pro domácnost, myčky automobilů a také činnosti týkající se pohřbívání. Zákaz prodeje se také nevztahuje na poskytování ubytovacích služeb, a to osobám za účelem výkonu povolání a cizincům s pracovním povolením či do doby opuštění území České republiky.    

 

 • V souvislostí se současnou situací Ministerstvo zdravotnictví spustilo 26. 3. pod číslem 1212 také linku první psychické pomoci. Linka je bezplatná a určena všem občanům. Provoz linky zajišťují zdravotničtí interventi a psychologové Systému psychosociální intervenční služby (SPIS), vycvičení pro komunikaci s lidmi zasaženými psychicky nadlimitní situací.
 • Od středy 25. března se zákaz vstupu jiných osob než seniorů a držitelů průkazů ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytného doprovodudo prodejen posouvá na dobu od 8.00 do 10.00, přičemž nově bude platit jen pro maloobchodní prodejny potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží s prodejní plochou větší než 500 metrů čtvrtečních. V menších prodejnách tohoto sortimentu mají prodejci nařízeno, aby seniory a hendikepované osoby při prodeji upřednostnili.

 

 • Mimořádné opatření, kterým vláda po vyhlášení stavu nouze omezila do úterý 24. března až na výjimky volný pohyb a pobyt osob, bude kvůli vývoji pandemie koronaviru v České republice rozhodnutím vlády prodlouženo až do 1. dubna 6.00 ráno. Pobývat na veřejně dostupných místech se umožňuje nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti či účasti na pohřbu. Ke stejnému datu byla prodloužena i všechna další dosud platná mimořádná opatření, kterými je například omezen až na přesně stanovené výjimky maloobchodní prodej a prodej služeb, zakázána přítomnost veřejnosti v restauracích, omezen provoz úřadů či zrušeno placení v modrých parkovacích zónách. Více informací naleznete ZDE.

 

 • Od 19. března 2020 se všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest.

 • Od 16. března 2020 od 0.00 do 24. března 2020 do 6.00 je zakázán volný pohyb osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest.

  Od 16. března 2020 platí zákaz vstupu do České republiky pro všechny cizince bez trvalého či přechodného pobytu v délce nad 90 dní.

 • Od 16. března 2020 se občanům České republiky a cizincům s trvalým či přechodným pobytem v délce nad 90 dní zakazuje vycestovat z České republiky.

 • Od soboty 14. března 2020 od 6.00 hodin do 24. března 2020 do 6.00 hodin se uzavírají veškeré obchody s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot a dalších a prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky.

 • Od středy 11. března je do odvolání přerušena výuka ve všech základních, středních školách a vysokých školách.

 • Od 13. března 2020 od 12.00 se povinná čtrnáctidenní karanténa po návratu ze zahraničí nově vztahuje na 15 rizikových zemí. 

   

 

Veškeré informace o krizových opatřeních jsou obsaženy na speciálních webových stránkách Ministerstva zdravotnictví. Na stránkách jsou uvedeny důležité kontakty, odpovědi na často kladené otázky, seznam laboratoří, které testují na koronavirus, informace pro zdravotníky, materiály ke stažení apod.

 

Informace k nouzovému stavu vydalo rovněž Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na jeho webových stránkách lze stáhnout formuláře a tiskopisy na ošetřovné.

 

Důležité aktuální informace zveřejnilo také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Týkají se především problematiky zaměstnanců a zaměstnavatelů, ošetřovného apod.

 

Seznam rizikových zemí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě a odpovědi na četné otázky zveřejnilo  Ministerstvo zahraničí.  

 

Zdroje informací: 

 

https://koronavirus.mzcr.cz - speciální web ke koronaviru

 

 • Ministerstvo zdravotnictví: www.mzcr.cz- zdraví a hygiena
 • Státní zdravotní ústav: www.szu.cz- zdraví a hygiena
 • Ministerstvo zahraničních věcí: www.mzv.cz- zahraniční cesty
 • Ministerstvo dopravy: www.mdcr.cz- doprava
 • Ministerstvo vnitra: www.mvcr.cz- bezpečnost, hranice a pobyt
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí: www.mpsv.cz - pracovněprávní oblast, sociální pojištění a sociální dávky
 • Česká správa sociálního zabezpečení: www.cssz.cz - sociální pojištění
 • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: www.msmt.cz - vzdělávání a sport
 • Pardubický kraj: www.pardubickykraj.cz