Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 8.8.2020

Vysoké Mýto a bezpečnost v roce 2019

23.01.20

Děti z Mateřské školy Pod Smrkem u městské policieMěsto Vysoké Mýto považuje bezpečí i ochranu zdraví a majetku zdejších obyvatel za jednu ze svých nejdůležitějších priorit. Průběžně proto zlepšuje podmínky pro práci městské policie, ale také i pro akceschopnost sborů dobrovolných hasičů ve Vysokém Mýtě, Lhůtě a ve Svařeni. Dařilo se mu to i v minulém roce. Městským strážníkům předalo novou služebnu a hasičům ve Lhůtě a ve Svařeni nové dopravní automobily.

 

Lepší podmínky pro práci městské policie

„V loňském roce se městská policie nastěhovala do nové služebny, ve které jsme vytvořili lepší zázemí. Postupně se snažíme i o zjednodušení její administrativní práce. V souvislosti se zavedením monitorování jízdy na červenou a měřením okamžité rychlosti jsme se proto rozhodli, že tento elektronický systém dále rozšíříme o takzvané mobilní řešení přestupků,“ řekl starosta František Jiraský. Strážníci například špatně zaparkované auto jen vyfotí na mobil nebo tablet a fotku odešlou do systému, ve kterém pak bude přestupek zpracován. Tento elektronický způsob ušetří čas a zjednoduší současné „papírové“ zpracování.

 

V uplynulém roce se personální stav městské policie ustálil na devíti strážnících. Kromě nich při městské policii pracují tři asistenti prevence kriminality. Ti pomáhali při řešení nejrůznějších situací a záležitostí zvláště ve vyloučených lokalitách v ulicích Husova a Čapkovská.

 

Spolupráce s Policií ČR

Za tradičně nadstandartní lze označit loňskou spolupráci městské policie s Policií ČR i s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému – profesionálními hasiči a záchranáři. Významným předpokladem spolupráce bezpečnostních složek ve městě je vzájemná informovanost a komunikace, která v uplynulém období fungovala i díky schůzkám velitelů městské policie a obvodního oddělení Policie ČR se starostou města. Městská policie se státní policií spolupracovala hlavně při prověřování oznámení a jiných asistencích.

 

Nárůst přestupků proti majetku a proti občanskému soužití

V oblasti veřejného pořádku městská policie vloni řešila více přestupků proti majetku a proti občanskému soužití. „K nárůstu oproti minulému období došlo u přestupků proti majetku, a to zejména drobných krádeží v obchodech. Vloni jsme zaznamenali 41 těchto případů, což je o polovinu více než v předchozím roce. Zaevidovali jsme 43 přestupků proti občanskému soužití, které se týkaly takzvaných sousedských sporů. Trvalým problémem jsou časté výjezdy k osobám bez domova a k podnapilým osobám,“ vysvětluje velitel městské policie Jaromír Antl a pokračuje: „Naopak pokles oproti minulému roku jsme zaznamenali u přestupků při porušení městských vyhlášek, jako je například podomní prodej.“

 

Vzrostl i počet oznámení

V takzvaném protokolu událostí městská policie v roce 2019 evidovala 904 oznámení, a to jak z podnětu občanů, tak z vlastní činnosti. Oproti roku 2018, kdy zaevidovala 557 událostí, počet oznámení výrazně vzrostl. „Ne všechna oznámení spadají do kompetence městské policie, přesto i tak se snažíme oznamovatelům poradit, na koho se mají se svým problémem obrátit,“ řekl velitel strážníků.

 

Změny v řešení dopravních přestupků

Městská policie se zabývá také problematikou dopravních přestupků. V uplynulém roce zaznamenala 1393 dopravních přestupků, z toto 559 případů předala správnímu orgánu a 834 přestupků strážníci vyřešili na místě. Kromě toho městská policie přenosným měřičem zaznamenala 71 případů překročení rychlosti v obci.

 

Řešení dopravních přestupků doznalo koncem minulého roku významné změny. Město zprovoznilo systém zaznamenávající na silnici I/35 na průtahu městem vozidla, která projela na červenou nebo překročila povolenou rychlost. Nový systém funguje tak, že když kamera zachytí přestupek, odešle data městské policii. Ta je zpracuje a předá k vyřízení odboru dopravních a správních agend. Do konce roku 2019 systém takto zachytil 2 673 případů překročení povolené rychlosti a 367 vozidel, která na světelně řízených křižovatkách, nebo na přechodu u krytého bazénu projela na červenou.

       

Prevence kriminality

Důležitou součásti práce městské policie je také její působení v oblasti prevence kriminality. „V rámci prevence kriminality jsme se zaměřili na děti a mládež, na osvětu mezi seniory a na práci ve vyloučených lokalitách,“ vysvětluje Jaromír Antl a dodává: „Spolupracovali jsme se školami a účastnili se besed. Prostřednictvím asistentů prevence kriminality se snažíme působit na obyvatele vyloučených lokalit."