Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 6.4.2020

Unikátní oltářní obraz Petra Brandla opustil Vysokého Mýto

10.11.19

Obraz Petra BrandlaRestaurátoři sejmuli obraz Nanebevzetí Panny Marie od barokního malíře Petra Brandla z hlavního oltáře v kostele sv. Vavřince a odvezli ho na restaurování. „Několik let jsme pro to vytvářeli podmínky. Restaurovala se všechna okna v presbytáři a nyní přišla chvíle, kdy se začíná restaurovat tento krásný obraz,“ řekl děkan Pavel Mistr z Římskokatolické farnosti – děkanství Vysoké Mýto. Do vysokomýtského kostela by se měl obraz vrátit v září 2021. „Uvažuje se i o tom, že by oltářní obraz byl zapůjčen na výstavu Pražské baroko. Ideální by bylo, kdyby přímo z restaurátorské dílny absolvoval cestu na výstavu a potom se vrátil k nám,“ doplnit děkan Mistr.  

 

Obraz měří úctyhodných 703 na 296 centimetrů a nachází se ve výšce 4 až 11 metrů, proto jeho sejmutí vyžadovalo pečlivou přípravu a přesnou koordinaci všech, kteří se na tom podíleli. Restaurátoři vyjmuli plátno z rámu a pomocí provazů spustili dolů. Obraz položili v presbytáři, malbu zafixovali a potom plátno svinuté na dřevěném válci převezli do restaurátorského ateliéru.

 

Po sejmutí obrazu se na jeho místě objevil unikátní výhled na nedávno restaurované vitrážové okno. „Průzorem po obrazu Petra Brandla je vidět na vitrážové okno svatého Vavřince, které zde bylo vytvořeno v závěru oprav kostela, kdy se ještě počítalo, že by se obraz a oltář do tohoto prostoru nevracely. Nyní farníci a obyvatelé města mohou vidět tuto krásnou vitráž, která symbolizuje patrona kostela svatého Vavřince, páva a v horní části okna svatého Cyrila a Metoděje,“ řekl Pavel Mistr.

 

Restaurování obrazu bude financované hlavně z dotací, první etapa bude z téměř 90 procent podpořena z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. „Jsem rád, že římskokatolické farnosti pomůžeme se záchranou tohoto významného uměleckého díla. Z Programu regenerace jsme pro letošní rok vyčlenili 380 tisíc korun a k tomu poskytli 45tisícovou dotaci z rozpočtu města. Předpokládáme, že přispějeme i na další etapy,“ řekl starosta František Jiraský. Restaurování obrazu bude stát celkem 1 123 550 korun.

 

O restaurování Brandlova obrazu se uvažuje od roku 2009, kdy restaurátoři Šárka a Petr Bergerovi provedli rentgenologický průzkum spojený s podrobnou prohlídkou plátna. Na základě tohoto průzkumu pak doporučili jeho restaurování.

 

Obraz Nanebevzetí Panny Marie je největší Brandlovým obrazem v českých zemích a patří mezi jeho nejdůležitější díla. Namaloval ho v roce 1728 pro cisterciácký klášter v Sedlci u Kutné Hory a dostal za něj vůbec nejvyšší honorář ve svém životě.

 

Do Vysokého Mýta se obraz dostal shodou náhod. V roce 1774 při velkém požáru shořel hlavní oltář kostela sv. Vavřince, proto Vysoké Mýto o 13 let později zakoupilo Brandlův obraz i s celým oltářem za 1000 zlatých ze zrušeného kláštera v Sedlci u Kutné Hory.

 

Stářím se stav malby obrazu postupně zhoršoval. V roce 1887 se o jeho opravu zasazoval i slavný malíř František Ženíšek. Uplynuly další roky a obraz se mezi lety 1900 až 1901 dočkal první obnovy.

 

Od svého návratu obraz své místo na hlavním oltáři v kostele sv. Vavřince opustil pouze jednou, a to v roce 1938, kdy se stal jedním z hlavních exponátů na výstavě Pražské baroko.

 

Unikátnímu obrazu připisovali mimořádné místo v Brandlově tvorbě všichni významní badatelé minulosti, zvláštní pozornost mu celoživotně věnoval i největší znalec Brandlovy malby profesor Jaromír Neumann.

 

Foto Jaroslav Horák

 

Reportáž ze sejmutí Brandlova obrazu naleznete ZDE.