Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 16.1.2021

Vysoké Mýto - MĚSTO PAMĚTI NÁRODA, od 17. listopadu k pochodu proti okupačním vojskům

21.10.19

Demonstrace za odchod okupačních vojskVysoké Mýto oslaví 30 let od pádu komunismu řadou kulturních a společenských akcí. Výročí 17. listopadu si připomeneme výstavami, koncerty a přednáškami. Vzpomínat budeme na listopadové události ve Vysokém Mýtě, ale i na dobu, která jim předcházela,“ řekl starosta František Jiraský a dodal: „Hlavní část oslav v den výročí 17. listopadu pořádáme ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, se kterou jsme se domluvili i na zapojení vysokomýtských základních škol a gymnázia do zaznamenávání vzpomínek pamětníků. Vysoké Mýto se tak stalo jedním ze třiceti Měst Paměti národa.“ Sérii akcí zakončí 23. ledna 2020 vzpomínkové shromáždění a pochod proti okupačním vojskům.

 

Do přípravy a organizace oslav a vzpomínkových akcí k 30. výročí ve Vysokém Mýtě se zapojily místní kulturní organizace a školy.  Městská knihovna pořádá tematický podzimní semestr Univerzity volného času a ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla výstavu fotografií vysokomýtského rodáka Miloše Fikejze nazvanou Záblesky svobody. Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo výstavu Vysoké Mýto za normalizace 1968 – 1990 a ve spolupráci s Pardubickým krajem představí na náměstí Přemysla Otakara II. panelovou výstavu nazvanou Než přišla svoboda. Žáci hudebního a divadelního oddělení základní umělecké školy připravují 20. listopadu v Šemberově divadle Sametový koncert.

 

Město Vysoké Mýto a Vysokomýtská kulturní pořádají v sobotu 16. listopadu v M-klubu Sametový ples a v neděli 17. listopadu na náměstí Přemysla Otakara II. ve spolupráci s Post Bellum vzpomínkový koncert 17. 11. 1989 NEZAPOMEŇME. Zahrají na něm Ivan Hlas Trio a kapela BETL BAND. V průběhu akce vystoupí pamětníci listopadových událostí ve Vysokém Mýtě a budou mimo jiné promítány dobové fotografie a film z mohutné protestní demonstrace za odchod okupačních sovětských vojsk z Vysokého Mýta. „Jsme rádi, že právě ve městě, kde za minulého režimu sídlila velmi početná sovětská posádka a kde podmínky pro změnu režimu byly nanejvýš složité, se uskuteční vzpomínkový koncert k výročí Sametové revoluce a pádu komunistického režimu,“ říká Tomáš Heller, ředitel Paměti národa Východní Čechy.    

 

Na doby minulé a vzpomínky pamětníků je zaměřen projekt společnosti Post Bellum Příběhy našich sousedů, do kterého se s podporou města Vysokého Mýta zapojili žáci základních škol Javornického a Jiráskova, žáci základní umělecké školy a studenti nižších ročníků vysokomýtského gymnázia. Žáci budou v průběhu příštích měsíců připravovat a natáčet vzpomínkové dokumenty s vysokomýtskými pamětníky.

 

 

Program akcí:

 

Do 31. 10. 2019, vernisáž v 17.00 / Městská knihovna

ZÁBLESKY SVOBODY aneb konec 80. let na snímcích MILOŠE FIKEJZE

Výstava fotografií vysokomýtského rodáka Miloše Fikejze se koná ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

 

Do 17. 11. 2019 / Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

VYSOKÉ MÝTO V OBDOBÍ SOCIALIZMU

Výstava prostřednictvím fotografií a archivních materiálů ze sbírek muzea připomene období normalizace i události prvních měsíců roku 1990, kdy probíhal postupný odchod sovětských vojsk z posádky ve Vysokém Mýtě.

 

29. 10. 2019, 15.00 / M-klub

Jiřina Šiklová: Vzpomínky na sametovou revoluci

Přednáška o sametové revoluci a tom, co jí předcházelo.

 

1.11. – 17. 11. 2019 / náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě

NEŽ PŘIŠLA SVOBODA

Venkovní panelová výstava, která občany seznámí s životem v době normalizace na území dnešního Pardubického kraje.

 

12. 11. 2019, 17.00 / M-klub

Adéla Gjuričová: Listopadová revoluce viděná odjinud

Přednáška o složitých jednáních v revolučních měsících roku 1989, která přinesla důsledky pro celé porevoluční uspořádání Československa. Přednášející působí v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

 

16. 11. 2019, 19.00 / M-klub

SAMETOVÝ PLES

 

17.11. 2019, 18.00 / náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě 

17. 11. 1989 NEZAPOMEŇME

 

Paměť národa

 

 

 

 

 

 

Koncert na oslavu svobody a demokracie. Vystoupí Ivan Hlas Trio a kapela Betl Band.

 

20. 11. 2019, 19.00 / Šemberovo divadlo 

SAMETOVÝ KONCERT

Koncert Základní umělecké školy Vysoké Mýto k 30. výročí listopadových událostí.

 

26. 11. 2019, 17.00 / M-klub 

Jan Zumr: Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939

Přednáška o uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939. Přednášející působí v Ústavu pro studium totalitních režimů.

 

10. 12. 2019, 15.00 / M-klub

Jaroslav Kmenta: Investigativní novinář po listopadu 1989

Přednáška o práci investigativního novináře.

 

23. 1. 2020 / náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě 

POCHOD PROTI OKUPAČNÍM VOJSKŮM

23. ledna 1990 se ve Vysokém Mýtě uskutečnil masový protest proti přítomnosti okupačních vojsk v našem městě. Shromáždění lidu se následně vydalo z náměstí k sovětským kasárnám a bytovým domům sovětských důstojníků. Transparenty účastníků i přečtená prohlášení vyslala jednoznačný vzkaz příslušníkům cizích vojsk, že toto je naše země a naše město, kde nejsou vítáni. Přijďte přesně po 30 letech zavzpomínat na tyto události. Představíme dobové fotografie, film, transparenty a projdeme trasou protestního pochodu.

 

Foto archiv Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

Demonstrace proti okupačním vojskům  Demonstrace proti okupačním vojskům 
   
 Demonstrace proti okupačním vojskům  Demonstrace proti okupačním vojskům
   
 Demonstrace proti okupačním vojskům  Demonstrace proti okupačním vojskům
   
 Demonstrace proti okupačním vojskům  Demonstrace proti okupačním vojskům