Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 8.4.2020

Město provede revitalizaci Masarykových sadů

11.10.19

Vizualizace úprav před Husitským sboremMěsto zahájilo revitalizaci Masarykových sadů, které patří mezi významné parky v centru Vysokého Mýta. „Revitalizace Masarykových sadů vychází z úprav okruhu zeleně kolem středu Vysokého Mýta. Po Jungmannových sadech, Botanické zahradě a parku Otmara Vaňorného nyní přistoupíme k úpravám prostoru u husitského kostela,“ řekl místostarosta Martin Krejza a dodal: „Nebude se jednat o žádné zásadní změny. Podobně jako v Jungmannových sadech provedeme hlavně úpravy komunikací a zpevněných ploch. Asfalt a beton nahradíme žulovou dlažbou, která místo sjednotí s centrem města. Prostor doplníme novými lavičkami a oživíme další zelení.“ 

 

Před vchodem do kostela bude nová žulová mozaika ozdobena okrasnou dlažbou ze švédského granitu. Namísto štěrkopískového povrchu cesty vedoucí napříč parkem přijde mlatový. Dojde ke zpevnění svahu a opravě kamenné zdi pod kostelem. Původní lampy veřejného osvětlení nahradí nové a k nim přibydou dva reflektory, které nasvítí hlavní průčelí kostela a Vodárenskou baštu. Nové lavičky a odpadkové koše doplní originální čtyřmetrový přetočený trám navržený Lukášem Šteflem, který bude sloužit k odpočinku pod Vodárenskou baštou. V lokalitě budou vysázeny záhony růží a trvalek. Trávníky na jaře rozkvetou tulipány a dalšími cibulovinami.

 

Revitalizace prostoru kolem Husova sboru vychází ze studie městského zahradního architekta Lukáše Štefla z roku 2017, která řešila zejména celkový výraz a funkčnost prostoru, revitalizaci zeleně a dále například lavičky a další mobiliář. „Hlavním cílem této studie bylo naznačení možného směru dalších úprav a vývoje celého prostoru. Těžiště návrhu tkví v respektování historických souvislostí a významu lokality a současně oživení tohoto prostoru pro soudobého uživatele,“ vysvětlil Lukáš Štefl. „Architekt Štefl se vždy zabývá souvislostmi, proto pátral v archivu, jak park vypadal před mnoha lety. Zjistil, že za kostelem bylo vyhlídkové místo, kde stával kulatý altánek, který během času vzal za své. Dnes je tam zeleň, nicméně podle návrhu v reminiscenci na původní stav vznikne kruhový odpočinkový prostor, kde si lidé budou moci posedět a rozhlédnout se po okolí,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Studie byla 12. února 2018 představena a projednána s veřejností, jejíž připomínky byly do studie následně zapracovány. Navazující projektovou dokumentaci zpracovala architektka Lucie Kubínková. Revitalizace Masarykových sadů bude stát 5 milionů korun. Potrvá do konce roku a výsadba některé zeleně bude s ohledem na klimatické podmínky realizována až na jaře. 

 

Masarykovy sady slouží nejen odpočinku a procházkám. „O oživení Masarykových sadů se v poslední době stará církev husitská, která tam organizuje kulturní a benefiční akce,“ řekl starosta a dodal: „Očekáváme, že v upraveném parku podobných akcí bude ještě víc."

 

Vizualizace projektu Lucie Kubínková

Vizualizace návrhu studie Lukáš Štefl

   

 

Vizualizace úprav, Lukáš Štefl