Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 4.7.2020

Kraj plánuje vytvořit ve Vysokém Mýtě technicky zaměřené krajské muzeum

25.09.19

Roman Línek ve Vysokém M7tě Expozice Muzea karosářství, další využití areálu stavební školy v ulici Kpt. Poplera, stavba stanice záchranné služby a péče o památky byly hlavními tématy jednání 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka a představitelů města Vysokého Mýta. A v mezičase krátká návštěva soutěže žáků stavebních řemesel Řemeslo / Skill.

 

Představitelé kraje a města se dohodli na obsahu smlouvy, na jejímž základě by měl kraj v příštím roce převzít provoz expozice Muzea karosářství. „Muzeum karosářství vzniklo ve Vysokém Mýtě v rámci evropského projektu města. O jeho odbornou náplň a metodické vedení se ale už několik let stará Regionální muzeum, které je krajskou příspěvkovou organizací. Expozice Muzea karosářství zapadá do našeho plánu vytvořit ve Vysokém Mýtě technicky zaměřené krajské muzeum,“ informoval Roman Línek. Smlouva výhodná pro město i kraj by měla být podepsána ještě v závěru letošního roku.

 

„Jednali jsme také o areálu školy v Poplerově ulici. Máme zájem o sportoviště v zadní části areálu, protože podobné zařízení v této části města chybí,“ uvedl starosta města František Jiraský a pokračoval: „Dalším tématem byla nemocnice. Na Pardubický kraj jsme převedli objekt v Žižkově ulici a s převodem objektu v ulici Hradecká se do budoucna také počítá.“

 

Roman Línek se společně se starostou Františkem Jiraským a místostarostou Martinem Krejzou zajeli podívat na to, jak roste stavba nové budovy výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. „Stavba s celkovými náklady přibližně 30 milionů korun je zatím v úplném začátku, začala v srpnu a dokončena má být do prosince 2020. Poděkoval jsem zástupcům města, že nám vyšli vstříc při přípravách této investice. Nová základna bude mít všechny potřebné parametry pro moderní provoz,“ konstatoval Línek.

 

Město Vysoké Mýto se velmi pečlivě věnuje opravám památek, na které čerpá prostředky zejména z programu Ministerstva kultury, ale také využívá dotace Pardubického kraje. „V letošním roce získalo město z našich dotačních titulů příspěvek 720 tisíc na obnovu dvou domů v památkové zóně, 300 tisíc putovalo farnosti na opravy kostela sv. Vavřince a 120 tisíc na zvon tamtéž. Přispěli jsme i na živou kulturu ve městě a téměř 100 tisíc šlo na preventivní péči o sbírky městské galerii. V oblasti sportu a cestovního ruchu pak čerpalo město dotace přes milion korun,“ dodal Línek. „Díky státním a krajským dotacím se nám v minulých letech podařilo opravit Choceňskou věž, Pražskou bránu a Zvonici. Nyní opravujeme střechu na velké věži Litomyšlské brány. Nezapomínáme ani na podporu obnovy památek jiných vlastníků, například kostela sv. Vavřince, kostela Nejsvětější Trojice, Husova sboru a dalších objektů,“ doplnil starosta.

 

Zdroj Pardubický kraj

Foto Zuzana Nováková a Aleš Felgr

  

Roman Línek ve Vysokém Mýtě Roman Línek ve Vysokém Mýtě
   
Roman Línek ve Vysokém Mýtě