Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 27.5.2020

Vysoké Mýto žilo o víkendu Městskými slavnostmi

10.09.19


Michal HrůzaO druhém zářijovém víkendu se ve Vysokém Mýtě konaly Městské slavnosti, v rámci kterých se uskutečnila řada akcí, vernisážemi výstav počínaje přes studentský festival GYMJAM, odhalení Kamenů zmizelých, koncerty, Kujebácký jarmark a otevřenými památkami konče.
Městská galerie v průběhu Městských slavností zahájila dvě výstavy. Jako první otevřela ve čtvrtek 5. září výstavu Unie výtvarných umělců Pardubice nazvanou Malý formát, která je poslední letošní výstavou ve zvonici. Na druhý den za přítomnosti autora zahájila výstavu obrazů charizmatického herce a malíře Jana Kanyzy. Pestrou fotogalerii z Městských slavností naleznete ZDE, reportáž z odhalení Kamenů zmizelých ZDE, reportáž z z GYMJAMu ZDE, reportáž z Městských slavností je zveřejněna ZDE.

 

Také gymnázium si svoje tradiční akce rozložilo do dvou dnů. Ve čtvrtek uspořádalo Mokrý běh a v pátek studentský festival GYMJAM, na kterém nechyběl studentský průvod městem a bohatý hudební program v amfiteátru M-klubu včetně doprovodné Chillzony s různými aktivitami.

 

Kameny zmizelýchV pátek odpoledne byly v ulicích Kpt. Poplera a A. V. Šembery odhaleny dva Kameny zmizelých, první věnovaný Miloslavu Svobodovi a druhý Jiřímu Svobodovi. „Kameny budou připomínat studenty vysokomýtského gymnázia Miloslava a Jiřího Svobodovy, kteří byli za ilegální činnost v době druhé světové války popraveni gestapem. Za osazení kamenů se zasloužil především pan Rozbořil, příbuzný jednoho ze studentů. Jsem rád, že se nám to společně podařilo,“ řekl starosta František Jiraský. Odhalení kamenů se zúčastnila také nejbližší rodina popravených a současní studenti gymnázia. Kromě vzpomínek zazněla studentská hymna Gaudeamus igitur a dopisy na rozloučenou, které Miloslav a Jiří napsali před popravou rodičům.  

 

Letošní Městské slavnosti v pátek zahájil Litomyšlský symfonický orchestr, který si pro tuto slavnostní příležitost připravil předehru k Figarově svatbě od W. A. Mozarta a skladby J. Rodriga a V. Nováka. Spolu s orchestrem vystoupil kytarista Vladislav Bláha.

 

Druhý den slavností poznamenalo deštivé počasí, což se projevilo na slabší účasti veřejnosti, než jak bylo obvyklé v minulých ročnících. Ti, co dorazili, však určitě nelitovali. Perfektní kapely Dixie Factory a Kliku NJ vystřídali před polednem bubeníci a taneční vystoupení školy Svítání. Po oficiálním zahájení patřilo pódium skvělé kapele Poletíme? Následovaly kapely STORN, The Kredenc, Amélia, Plan B a na závěr vystoupil Michal Hrůza.

 

V průběhu Městských slavností byly v rámci Dnů evropského dědictví otevřené vysokomýtské památky včetně muzeí a galerie, Barokní areál ve Vraclavi a Podkarpatský dřevěný kostelík v Dobříkově.

 

Hosté z partnerských městMěstské slavnosti jsou tradičně dobrou příležitostí k setkávání. Každoročně se jich účastní také zástupci partnerských měst. Letos přijeli z Varny, Korbachu a Ozorkowa. Poslední dvě uvedená města vyslala do Vysokého Mýta také kapely, Ozorkow kapelu STORN a Korbach hudební skupinu Plan B. V průběhu pobytu zástupci partnerských měst navštívili výstavy, památky a prohlédli si radnici.      

Foto Lukáš Rufer, Jan Vlček, Iveta Petrová a Aleš Felgr 

 

 

 

 

 

GYMJAM Kameny zmizelých
   
Kameny zmizelých Vernisáž výstavy Jana Kanyzy
   
Dixie Factory Poletíme?
   
Hosté z partnerských měst Městské slavnosti
   
Koncert Litomyšlského symfonického orchestru Hosté z partnerských měst