Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 25.5.2020

Dny Spišské Belé nabídly pestrý program i prostor pro setkání

05.06.19

Foto Jitka KočováVe slovenské Spišské Belé se na přelomu května a června konaly tradiční městské slavnosti, kterých se zúčastnili také představitelé všech jejích partnerských měst. Vysoké Mýto na nich zastupovali místostarosta Martin Krejza a radní Jaroslav Korbel. Bohatý třídenní program Dnů Spišské Belé zahrnoval koncerty, diskotéku, sportovní závody, soutěž ve vaření guláše o Spišskobelanský kotlík a na závěr regionální hasičskou soutěž o Pohár primátora města. Spišská Belá si při slavnostním zahájení připomněla významného slovenského politika, ministra první československé vlády, generála Milana Rastislava Štefánika, od jehož tragické smrti 4. května uplynulo 100 let. „Zúčastnili jsme se odhalení sochy Milana Rastislava Štefánika, který se spolu s Masarykem a dalšími osobnostmi zasloužil o vznik Československa. Naši společnou minulost připomněla také česká hymna,“ uvedl místostarosta Martin Krejza.

 

Místostarosta Martin Krejza a radní Jaroslav Korbel se zúčastnili kulturního programu a v rámci neformálních setkání s primátorem Jozefem Kunou a dalšími představiteli Spišské Belé diskutovali o připravovaných společných akcích a další spolupráci. „V nejbližší době by měla do Spišské Belé na malování v plenéru vycestovat skupina výtvarníků ze spolku Tringl. V září očekáváme ve Vysokém Mýtě žáky jejich základních škol. O program a pobyt se jim postarají učitelé a žáci základních škol Jiráskova a Javornického,“ řekl místostarosta Martin Krejza a dodal: „Plánujeme už společné akce na příští rok. Rádi bychom na Městských slavnostech přivítali kapelu ze Spišské Belé a na jejich slavnosti bychom chtěli vyslat některou z vysokomýtských hudebních skupin.“

 

V minulosti se už uskutečnily výměnné návštěvy v rámci základních škol a dobrovolných hasičů. Do Vysokého Mýta jako první přijely v roce 2016 ředitelky spišskobelanských základních škol. Za půl roku nato se jejich žáci zúčastnili Školympiády. Družstvo vysokomýtského Sboru dobrovolných hasičů v roce 2017 dokonce bojovalo v hasičských závodech o Pohár primátora města Spišské Belé. Vloni v říjnu ve Spišské Belé a v Levoči úspěšně koncertovaly spojené pěvecké sbory Otakar a Bendl s Litomyšlským symfonickým orchestrem.

 

Kořeny přátelských vztahů mezi Vysokým Mýtem a Spišskou Belou sahají do roku 2015, kdy tehdejší primátor Štefan Bieľak zavítal s delegací Prešovského kraje do vysokomýtského Muzea českého karosářství, kde se potkal se starostou Františkem Jiraským. Následovala další setkání a jednání o možnostech spolupráce Vysokého Mýta a Spišské Belé. Předsmluvní rozhovory ukončila zastupitelstva obou měst, která koncem roku 2016 schválila uzavření partnerské smlouvy. Tu slavnostně podepsali starosta František Jiraský a primátor Štefan Bieľak 3. června 2017 v rámci Dnů Spišské Belé.

 

Foto Jitka Kočová, Martin Krejza a archiv města Spišská Belá

 

Foto Martin Krejza Foto Martin Krejza
   
Foto Martin Krejza Foto Martin Krejza
   
Foto Martin Krejza Foto Martin Krejza
     
Foto Jitka Kočová    
     
Foto archiv Spišská Belá Foto archiv Spišská Belá
   
Foto archiv Spišská Belá Foto archiv Spišská Belá
   
Foto archiv Spišská Belá Foto archiv Spišská Belá