Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 21.9.2020

Proměna předprostoru vysokomýtské nemocnice

20.05.19

Veronika 2Mezi první počiny zahradního architekta Lukáše Štefla, se kterým město Vysoké Mýto spolupracuje od léta roku 2016, patří zahradně architektonické návrhy na proměnu květinových záhonů kolem Mariánského sloupu na náměstí Přemysla Otakara II. a předprostoru nemocnice v Hradecké ulici. K částečné změně došlo už před dvěma roky. Záhony kolem Mariánského sloupu a před vchodem do nemocnice byly osázeny novými trvalkami, které od jara do podzimu postupně rozkvétají, a tím do prostoru vnášejí svěžest a novou kvalitu. „Realizací navržených úprav postupně dochází ke sjednocení doposud roztříštěného předprostoru nemocnice, zvýšení jeho estetického a reprezentativního působení. Celý prostor je tak pomyslně „odlehčen“ a byla eliminována stísněnost a doslova ponuré působení dosavadních úprav,“ vysvětluje Lukáš Štefl.

 

V květnu letošního roku město přistoupilo k realizaci zbývající části návrhu úprav předprostoru nemocnice v Hradecké ulici. „Podnět na proměnu prostoru před nemocnicí vzešel od vedení Vysokomýtské nemocnice, které si přálo, aby do budovy šlo více světla. Věřím, že s provedenými úpravami budou vedení i návštěvníci nemocnice spokojeni,“ řekl starosta František Jiraský. Zahradnickým úpravám předcházelo kácení jehličnanů, které v sousedství nemocnice působily stísněným dojmem.

 

V první fázi úprav, před dvěma lety, došlo k redukci smrků u budovy nemocnice, výsadbě stromořadí z okrasných hrušní a realizaci trvalkového záhonu před vstupem do nemocnice. V letošním roce úpravy pokračují výsadbou barevných trvalkových záhonů a záhonů okrasných keřů, které lemují cestu podél budovy nemocnice. Dále došlo k regeneraci stávajícího trávníku a před hlavním vstupem do nemocnice byl vysazen okrasný javor,“ pokračuje Lukáš Štefl a dodává: „Málokdo chodí do nemocnice rád, navrženými úpravami se proto snažíme, aby bylo celé okolí nemocnice protkáno pomyslnou nitkou, která v podobě lemů okrasných výsadeb vnáší do prostoru barevnost, rozptýlení a téměř celoroční proměnlivost. Věříme v pozitivní působení zeleně na psychiku člověka a věříme, že realizované úpravy udělají občanům radost.“ 

 

Foto Veronika Richtrová a Aleš Felgr

 

Proměna předprostoru nemocnice Proměna předprostoru nemocnice
   
Proměna předprostoru nemocnice IMG 0796
   
Proměna předprostoru nemocnice Záhon před vchodem do nemocnice
   
Stav před proměnou  
   
Proměna předprostoru nemocnice Proměna předprostoru nemocnice Proměna předprostoru nemocnice