Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 20.2.2020

Tři stavební akce míří k realizaci

30.04.19

Litomyslska brana web kopieMěsto vybralo dodavatele na druhou etapu rekonstrukce veřejného osvětlení, na opravu střechy velké věže Litomyšlské brány a na demolici budov bývalého CO skladu a bývalého infekčního oddělení v areálu nemocnice v Hradecké ulici. Pokud všechno půjde podle plánu, tak se stavební firmy pustí v příštích měsících do realizace. „V radě města jsme začátkem dubna schválili dodavatele prvních stavebních akcí většího finančního objemu, které jsme naplánovali na letošní rok,“ řekl starosta František Jiraský a dodal: „Budeme pokračovat v započaté rekonstrukci veřejného osvětlení. Na základě pasportu vypracovaného odbornou firmou a zkušeností Technických služeb, které osvětlení spravují, postupujeme od těch nejstarších a nejméně vyhovujících částí. Naším záměrem je postupně zrekonstruovat a vyměnit veřejné osvětlení v celém městě. Směřujeme samozřejmě k moderním technologiím typu LED zdrojů s možností regulace, jejichž osazení se projeví v úspoře energie.“

 

V rámci připravované druhé etapy rekonstrukce veřejného osvětlení dojde v části města Vysoké Mýto-Město a v části Litomyšlského a Choceňského Předměstí ke jeho generální opravě a výměně devíti elektroměrových rozvodnic. Tato etapa bude stát 3,6 milionů korun. Na 50 % procent celkových nákladů přispěje Ministerstvo průmyslu a obchodu ze státního programu EFEKT pro rok 2019.

 

První etapu rekonstrukce veřejného osvětlení v části Litomyšlského Předměstí a Pražského Předměstí město dokončilo na začátku roku 2018. V rámci této etapy opravilo veřejné osvětlení a dvanáct elektroměrových rozvodnic v části Litomyšlského a Pražského Předměstí. Stála necelých 2,4 milionu korun, z toho 50 % zaplatila dotace Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

V rámci oprav vysokomýtského hradebního opevnění město v minulých letech opravilo Choceňskou věž a Pražskou bránu. V letošním roce se dočkala Litomyšlská brána, na kterou zastupitelstvo vyčlenilo milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. „Při výběru památek postupujeme částečně systematicky a částečně podle stavebně technického stavu budov. Nyní přišla řada na velkou věž Litomyšlské brány, která je pokrytá břidlicí. Střecha je popraskaná a v některých místech do ní zatéká. Zatím není v havarijním stavu, ale nechceme nic podcenit. Vybrali jsme firmu, která se dlouhodobě zabývá opravou památek největšího významu což je pro nás záruka, že bude oprava kvalitně provedena,“ vysvětluje starosta. V nejbližším okolí firma opravila střechu kostela sv. Mikuláše ve Vraclavi a ve Vysokém Mýtě střechu na zvonici. Za  opravu střechy velké věže Litomyšlské brány město zaplatí necelých 2,7 milionů korun, z toho jeden milion bude uhrazen z dotace.  

 

Třetí připravenou stavební akcí je demolice budov bývalého skladu a infekčního oddělení v areálu nemocnice v Hradecké ulici. „Naplňujeme závazek, který jsme dali Pardubickému kraji. Na základě dohody jsme se zavázali zbourat nepotřebné budovy v areálu nemocnice v Hradecké ulici a uvolnit místo chystanému záměru kraje postavit na jejich místě nové středisko zdravotnické záchranné služby,“ řekl František Jiraský. V předstihu už proběhlo kácení stromů, které provedly Technické služby ve spolupráci s odbornou firmou. Náklady na demolici budou 1,2 milionu korun.

 

Foto Radek Štěpán