Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 26.5.2020

Královská věnná města slaví narozeniny

26.04.19

Kralovna zvolena ve Vysokem Mt 2007U příležitosti 20. výročí vzniku svazku královských věnných měst se v sobotu 11. května od 15.00 v Jiráskově divadle v Novém Bydžově uskuteční přehlídka pěveckých sborů královských věnných měst nazvaná Nota bene 2019. Město Vysoké Mýto bude na přehlídce reprezentovat pěvecký sbor Otakar.

 

Města Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto pojí společná historie. Královským věnným městům byla ve středověku uložena povinnost odvádět důchody královnám vdovám. První královnou, které města přispívala na provoz jejího dvora, byla na začátku 14. století Eliška Rejčka.

 

Novodobá spolupráce královských věnných měst začala 30. března 1999, kdy se na vysokomýtské radnici z podnětu města Vysokého Mýta sešli představitelé devíti královských věnných měst a dohodli se na neformální spolupráci. „Tehdejší starosta Bohuslav Fencl nabídl užší spolupráci hlavně v oblasti cestovního ruchu a zvýšení povědomí o věnných městech. Náš nápad se starostům natolik zalíbil, že už na místě se dohodli na vydání společné brožury a na přípravě loga,“ řekl iniciátor prvního setkání Aleš Felgr.

 

Z volby královny královských věnných městBěhem následujících let města vstoupila do povědomí veřejnosti společnými aktivitami, jakými byly nejprve sportovní dny, výtvarné salóny a poté volby královny věnných měst. Došlo i na další publikace a propagační materiály. Po deseti letech od prvního setkání se královská věnná města rozhodla vytvořit oficiální svazek obcí. Ustavující valná hromada dobrovolného svazku Královská věnná města se konala 13. května 2009 se ve velkém sále královéhradeckého Adalbertina. Za svoje hlavní poslání si svazek vytknul působení v oblasti turistického ruchu i rozvoj spolupráce a přátelství mezi věnnými městy. Uplynulo dalších deset let. Od té doby se královská věnná města mnohokrát prezentovala na veletrzích cestovního ruchu, v televizi, v rozhlase, v novinách a časopisech. Mají svoje webové stránky a logo a vydala řadu propagačních tiskovin a materiálů. Pořádají výtvarné salony základních uměleckých škol i nejrůznější soutěže. A stále mají do budoucna co nabídnout.

 

Královna královských věnných měst zvolená v roce 2012 ve Vysokém Mýtě

Z volby královny královských věnných měst

Heroldi se znaky královských věnných měst, vše foto Aleš Felgr 

 

Heroldi se znaky mst