Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 25.6.2019

Z Programu regenerace budou zrestaurována vitrážová okna kostela Nejsvětější Trojice

13.12.18

NY2A2282Město Vysoké Mýto obdrželo dotaci 370 tisíc korun z rezervy Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (MPR a MPZ) na restaurování secesních vitrážových oken kostela Nejsvětější Trojice. Restaurátorských prací se ujme zkušený restaurátor Jaroslav Skuhravý, který díky příspěvku z Programu regenerace již několik let postupně restauruje vitrážová okna kostela sv. Vavřince. Jaroslav Skuhravý se restaurování okenních vitráží věnuje již 54 let. S úspěšnými výsledky jeho dlouholeté restaurátorské práce se můžeme setkat třeba v chrámu sv. Víta na Pražském Hradě a v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

 

„Z Programu regenerace jsme letos obdrželi mimořádně velkou dotaci. Kromě 370 tisíc korun na restaurování pěti vitrážových oken kostela Nejsvětější Trojice jsme na začátku roku dostali 1 875 tisíc korun. Dalších 100 tisíc korun jsme získali za nejlepší Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Pardubickém kraji,“ řekl starosta František Jiraský a dodal: „Obnovili jsme z nich secesní fasádu vily Marie. Přispěli jsme na restaurování dalších čtyř vitráží v kostele sv. Vavřince a restaurování kamenného soklu a obnovu vstupního schodiště Husova sboru. Poskytli jsme také příspěvek vlastníkovi památkově chráněného měšťanského domu na restaurování kamenných prvků a ocelových mříží.“

 

Renesanční hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice budovaný od roku 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle stojí v Jungmannových sadech nedaleko od Litomyšlské brány. Kostel se dochoval v původní podobě včetně štítu ze 2. poloviny 17. století, který byl později doplněn o secesní sochařskou výzdobu. Vlastníkem kostela je Římskokatolická farnost – děkanství Vysoké Mýto. 

 

Kostel bývá veřejnosti přístupný příležitostně například při Dnech evropského kulturního dědictví, které se konají v době Městských slavností, při Noci kostelů a při pořádání vánočního ekumenického živého betléma.   

 

Foto Vlastimil Raška a Jaroslav Skuhravý

 

NTR 2 NTR 8  NTR 11