Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 25.3.2019

Městská policie v loňském roce řešila stovky událostí

19.01.18

MPolicie vyrezMěstská policie se v průběhu minulého roku zabývala celkem 636 událostmi, a to z podnětu občanů i z vlastní činnosti. Velmi úzce spolupracovala se složkami Integrovaného záchranného systému Pardubického kraje – policií, záchranáři i hasiči. Výborná spolupráce městské policie s obvodním oddělením Policie ČR ve Vysokém Mýtě se v posledních letech ještě více prohloubila pravidelnými schůzkami. „Setkáváme se s vedoucím obvodního oddělení a velitelem městské policie, abychom se vzájemně informovali o problémech a jejich řešení při zajišťování bezpečnosti ve městě. Pomáhá nám to i v prevenci kriminality. Nově se scházíme i s velitelem dálničního oddělení,“ řekl starosta František Jiraský.

 

V rámci prevence kriminality se městská policie zaměřuje na děti a mládež, ale i na seniory. V mateřských a v základních školách pořádá besedy a přednášky o bezpečném chování a dopravní výchově. V souvislosti s přetrvávajícími patologickými jevy, jako je například podomní prodej, který je ve Vysokém Mýtě zakázaný, městská policie v rámci prevence pomáhá s informovaností seniorů. U městské policie působí dva asistenti prevence kriminality. Těžiště jejich činnosti bylo především ve vyloučených lokalitách v ulicích Husova a Čapkovská, kde pomáhají při řešení nejrůznějších situací. Další činností asistentů je dohled u přechodů pro chodce u škol v ranních hodinách. Každodenním pomocníkem v prevenci kriminality je městský kamerový systém, který má celkem 4 kamerové body a jeden mobilní kamerový bod.

 

V loňském roce vysokomýtští strážníci nejčastěji řešili problémy v oblasti veřejného pořádku. Během roku došlo k nárůstu řešení problematiky tzv. bezdomovců, kteří se zejména v letních měsících zdržovali v centru města. U těchto osob jsou však sankce za případné přestupky vzhledem k jejich majetkovým poměrům prakticky nevymahatelné. Tito lidé nezaměstnávali pouze městskou policii, ale v souvislostí s opilostí také ve značné míře i lékaře rychlé záchranné služby.

 

Nejčastěji projednávanými přestupky z celkového počtu řešených přestupků městskou policií se týkají porušení pravidel silničního provozu. Z celkových 1 022 přestupků bylo 128 překročení maximálně povolené rychlosti v obci a dalších 99 případů bylo postoupeno správnímu orgánu. Nejčastěji řidiči nerespektovali dopravní značení, jakou jsou zákazy stání a zastavení a dále dopravní značky označující zpoplatněná místa k parkování na území města.   

 

Stále častěji se na městskou policii obracejí lidé s problémy, které nejsou v její kompetenci. Strážníci se v těchto případech snaží pomoci a poradit na koho se mají obrátit.     

Jaromír Antl, velitel městské policie