Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 23.9.2018

Novoroční přání starosty Vysokého Mýta

28.12.17

Mraz v Havl. sadech 3Vážení a milí spoluobčané, vstupujeme do nového roku, který se ponese ve znamení oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa, ale i připomínky dalších osmičkových výročí osudových pro naši republiku. První desetiletí moderního demokratického státu přinesla velký ekonomický a kulturní rozvoj, na který jsme po právu dodnes hrdí. Nemalou měrou k němu přispělo také Vysoké Mýto.

 

Mezi elitu národa patřila řada významných pedagogů, vědců, vynikajících umělců i sportovců a také úspěšných podnikatelů spjatých s naším městem. Byli jimi například pedagog a překladatel Otmar Vaňorný, pedagog a historik umění Zdeněk Wirth, operní zpěvačka Maria Tauberová, pedagogové a hudebníci Jan a Josef Čermákovi, malíř František Matoušek, legendy jezdeckého a dostihového sportu Rudolf Popler a František Ventura... Sodomkova karosárna a firma V. Ig. Stratílek zaměřená na výrobu hasicí techniky patřily ve své době k absolutním špičkám ve svém oboru. K významným osobnostem řadíme také důstojníky z vysokomýtské vojenské posádky. Svoji statečnost prokázali už v bojích první světové války a mnozí z nich byli popraveni, či padli v době nacistické okupace. Především to byli generál Bohuslav Závada, generál Oleg Josef Svátek, generál Josef Svatoň a plukovník Bohuslav Kohout. Vedle výročí vzniku samostatného Československa si budeme letos připomínat události let 1938, 1948 a 1968, které neblaze ovlivnily také život ve Vysokém Mýtě. Myslím, že je správné si tato výročí připomínat, abychom se poučili z chyb minulých generací.

 

Na přelomu roku se neohlížíme jen do vzdálené minulosti. Při pohledu zpět hodnotíme rovněž uplynulý rok, který byl pro Vysoké Mýto mimořádně důležitý. Povedla se nám řada investic a oprav. Zrekonstruovali jsme Vaňorného náměstí, opravili malou věž a spojovací můstek Pražské brány, rozšířili parkoviště u autobusového nádraží... Padlo také několik důležitých rozhodnutí, která ovlivní budoucnost města na dlouhá léta dopředu. Především jsme rozhodli o rozsáhlé rekonstrukci krytého plaveckého bazénu a o výstavbě infrastruktury pro první etapu výstavby rodinných domů v lokalitě za pivovarem. Dohodli jsme se s Ředitelstvím silnic a dálnic na společném postupu při úpravách křižovatek a přechodů na průtahu městem. Vybrali jsme vítězný návrh na proměnu areálu bývalých kasáren... V letošním roce máme před sebou nové výzvy i dokončení důležitých stavebních akcí. Jsem přesvědčen, že budeme stejně úspěšní jako minulém roce.

 

Milí spoluobčané, přeji vám a vašim blízkým do nového roku hodně optimismu, zdraví, štěstí a osobních i pracovních úspěchů. Děkuji všem, kteří se v uplynulém roce jakýmkoliv způsobem podíleli na rozvoji našeho města, aby se nám v něm dobře žilo. Děkuji vám za vše, co jste vykonali pro druhé lidi i pro to, aby byl svět kolem nás lepší a přívětivější.

 

V úctě

František Jiraský, starosta