Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 20.2.2020

Zemřel herec a loutkář Jan Havel

07.11.17

KopieVe věku 76 let zemřel v pondělí 6. listopadu významný představitel vysokomýtské kultury, herec a loutkář Jan Havel. Narodil v roce 1941 a svému rodnému Vysokému Mýtu zůstal věrný po celý život. Pracoval v městských kulturních zařízeních a posledních bezmála třicet let věnoval vysokomýtské knihovně. „Odchod pana Havla je pro naše město a jeho kulturu velikou ztrátou. Působil ve funkci ředitele Městské knihovny, byl šéfredaktorem kulturního zpravodaje a zapsal se nesmazatelně do historie vysokomýtského ochotnického a loutkového divadla. Na jeho laskavý humor vzpomínají všichni, kterým hrával pohádky ve školách, s divadelním souborem a později i v loutkovém divadle Srdíčko. Za vše, co pro naše město vykonal, mu patří naše velké poděkování,“ řekl starosta František Jiraský. 

 

IMG 2785Od raného dětství bylo největší zálibou Jana Havla divadlo. Na jevišti Šemberova divadla poprvé stanul ve svých 5 letech v představení hostujícího pardubického divadla, kde se poprvé setkal se slavným hercem Járou Kohoutem. V 7 letech si zahrál roli Erika v inscenaci spolku Šembera Dina Müllheimová s Boženou Polednovou a Ladislavem Jelenem a o rok později (1950) v úspěšné hře Arthura Millera Všichni moji synové, tentokrát se svým oblíbeným učitelem Josefem Šaldou. Následovala řada rolí u Šemberů, v divadelním kroužku ZK strojírenských závodů (později ZK Karosa). K roli herce přidal i režii v estrádním, recitačním a loutkářském souboru Domu osvěty Leporelo a Divadelním souboru mladých ZK Karosa Malá scéna. Za dobu existence Malé scény hrál téměř ve všech jejích inscenacích. Pro děti napsal i několik pohádkových komedií s vysokomýtským Kašpárkem, které nejen režíroval, ale i hrál roli Kašpárkova přítele Šmidry. S kašpárkovským seriálem (21 premiér) sehrála Malá scéna téměř 300 domácích i zájezdových představení. Herec a režisér Jan Havel realizoval i větší divadelní projekty s orchestrem. Ve spolupráci s Janem Klímou to byly např. inscenace Golem, Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka, Balada z hadrů a Těžká Barbora. V roce 1974 založil Divadélko jednoho herce pro děti, pro které psal texty, hrál a maloval pohádky v literárně hudebních pořadech. Za více než 40 let existence tohoto divadélka odehrál na jevištích a ve školách širokého okolí kolem 4 tisíc představení. V roce 1999 se vrátil ke své velké dětské lásce – loutkovému divadlu. Založil Loutkové divadlo Srdíčko, ve kterém spolu s partou loutkoherců jako principál, režisér a pan Pohádka hrál pro dětské i dospělé diváky až do konce minulé sezóny. Otevření nové loutkové scény 26. listopadu a premiéry pohádky Zapomenutý čert, ve které měl svou roli, se už nedočkal.

 

Zastupitelstvo města jeho dlouholeté působení v kultuře, ve vysokomýtských divadelních souborech, autorskou, režisérskou a hereckou činnost v Loutkovém divadle Srdíčko a další divadelní tvorbu pro děti ocenilo v březnu 2017 Zvláštní cenou za dlouhodobou činnost ve prospěch města Vysokého Mýta. Čest jeho památce.

 

Marie Lněničková

Zdroj Vysokomýtský zpravodaj

Foto: Ivan Krejza, Aleš Felgr / udílení Výročních cen města Vysokého Mýta za rok 2016, Marek Harvan, Jan Hurák / divadelní představení Komedianti jedou, 2011

 

Resize of DSC 8244 Resize of DSC 8246
   
IMG 5775 IMG 5781
   
Vroni ceny 2017 70 Vroni ceny 2017 69