Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 20.2.2020

Likvidace starých nepotřebných vrtů a pasportizace vrtů

20.10.17

sanace vrt kopie 2Jako jedno z prvních v České republice upozornilo Vysoké Mýto na přibližně třicet až čtyřicet let staré průzkumné hydrogeologické vrty, které představují možné riziko pro kvalitu pitné vody. Mnohé z vrtů jsou ve špatném technickém stavu. Vrtaly je dávno zaniklé státní podniky a dnes už se k nim nikdo nehlásí. Podobná situace je v podstatě po celé republice. Vysoké Mýto iniciovalo vypsání dotací a s jejich pomocí se letos pustilo do zpracování evidence vrtů v části Vysokomýtské synklinály a do sanace dvou nepotřebných průzkumných vrtů, které by mohly ohrozit vysokomýtský zdroj vody. Ve videoreportáži se podíváme na sanaci jednoho z nich, zajede k vodnímu zdroji na Pekla a vyslechneme si názor odborníků (ZDE).

 

Město Vysoké Mýto dokončuje dva pilotní projekty zaměřené na ochranu podzemních vod propojených s vodním zdrojem Pekla, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou Vysoké Mýto a okolní obce. „S finančním přispěním Pardubického kraje jsme ve vybrané části Vysokomýtské synklinály, na ploše o rozloze 194,3 km2, zmapovali staré průzkumné vrty, které mohou negativně ovlivnit zdroje pitné vody. Podle jejich technického stavu a možnosti budoucího využití jsme 151 vrtů rozčlenili do několika kategorií. Samostatnou kategorii tvoří objekty v havarijním technickém stavu, které již není možné využívat. Do této kategorie bylo zařazeno 22 vrtů, které jsou nyní navrženy k likvidaci,“ řekl místostarosta Martin Krejza a pokračoval: „Celkově bylo lokalizováno tisíc sto třicet hydrogeologických vrtů, z nichž velká většina byla už zasanována v minulosti, takže nyní nepředstavují žádné ohrožení. V oblasti se dále nalézá několik desítek vrtů, které jsou schválené jako vodohospodářská díla a jsou řádně využívané.“ Projekt na zdokumentování hydrogeologických průzkumných vrtů stál 355 135 korun. Kraj se na něm podílel částkou 205 450 korun.

 

V říjnu město provedlo odbornou likvidace dvou starých průzkumných vrtů LO 6 a LO 18/2. „Tyto vrty vznikly původně kvůli detailním informacím o tvorbě, oběhu a akumulaci podzemní vody, ale pak byly ponechány „napospas svému osudu“. Tomu odpovídal i jejich špatný technický stav. Hrozilo propojování jednotlivých zvodní, a proto se vrty staly velkým rizikem pro využívané vodní zdroje,“ řekl místostarosta. Likvidaci dvou starých průzkumných vrtů podpořil Státní fond životního prostředí, který poskytl dotaci ve výši 371 020 korun. 

 

Na obou dvou pilotních projektech město spolupracovalo se společností Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto a odbornou hydrogeologickou společností H3Geo. „Podzemní vodu v oblasti Vysokomýtska lze právem označit za největší bohatství, protože v rámci tohoto hydrogeologického rajonu je až pětikolektorový zvodněný systém. Jednotlivé zvodně se liší svou vydatností i jakostí. Hlouběji uložené zvodně jsou přednostně využívány k zásobování obyvatelstva velmi kvalitní pitnou vodou,“ vysvětluje hydrogeoložka Jana Dušková a dodává: „Je paradoxem, že průzkumné hydrogeologické vrty budované v minulosti proto, abychom se o podzemních vodách dozvěděli více informací, se v současnosti stávají vzhledem ke svému špatnému technickému stavu vážnou hrozbou.“

 

V souvislosti s ochranou podzemních vod vyvolá město Vysoké Mýto další jednání se Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí. „Na jednání navrhneme, aby sanaci starých průzkumných vrtů řídil a financoval stát,“ dodal Martin Krejza. 

 

MZP logo RGB v2                                                            SFZP zkr CMYK