Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 25.6.2019

Změny v dopravním značení a parkování na zrekonstruovaném Vaňorného náměstí

19.10.17

Dopravni znac. Vanorneho nam 10 LargeV uplynulém půlroce město zrekonstruovalo Vaňorného náměstí. Záměrem bylo výrazné zklidnění jedné z nejstarších částí Vysokého Mýta. Proměna přinesla řadu podstatných novinek. Prostranství náměstí bylo vydlážděno v jedné výškové úrovni. To proto, aby chodci, jimž je náměstí především určeno, nemuseli překonávat různé výškové bariéry. Proměna upřednostnila chodce před dopravou a vzniklo více odpočinkových zón pro posezení, hry a setkávání, které jistě ocení například maminky s kočárky, senioři, ale i žáci a studenti škol. Nejdůležitější změny nastaly v dopravním značení a parkování. Celé náměstí bylo označeno za obytnou zónu. Dopravní značka „Obytná zóna“ byla osazena na konci Vrchlického ulice na vjezdu na Vaňorného náměstí. Podél komunikace vedoucí přes Vaňorného náměstí jsou po pravé straně osazeny sloupky, které ohraničují její trasu. Obytná zóna končí dopravní značkou "Konec obytné zóny" u Penzionu Tošovský.

 

Do obytné zóny patří rovněž ulice Andělská, K. Světlé a B. Němcové, proto byla značka „Obytná zóna“ osazena také na vjezdu z Vrchlického do do Nerudovy ulice. V uvedených ulicích a na komunikaci na Vaňorného náměstí mohou chodci užívat komunikaci v celé její šířce a jsou tady dovoleny i hry dětí. Řidičům je zde povoleno jezdit rychlostí nejvýše 20 km/hod, k chodcům musí být ohleduplní a nesmí je ohrozit. Ohleduplní by měli být samozřejmě také chodci vůči řidičům. V souvislosti s dopravním značením „Obytná zóna“ už nejsou na komunikaci a značkou označeny přechody pro chodce.

 

S obytnou zónou také souvisí parkování. Stání vozidel je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. Po rekonstrukci náměstí podél komunikace naproti kostelu vzniklo deset kolmých parkovacích míst a v prostoru před výjezdem z náměstí jedno podélné pro imobilní. Tato parkovací stání jsou stejně jako před rekonstrukcí placená. Na vjezdu do obytné zóny je umístěno jedno parkovací místo K + R. Druhé parkovací místo K + R je na výjezdu z obytné zóny před parkovacím stáním pro imobilní. Zkratka K+R vychází z anglického „Kiss and Ride“, tedy česky „polib a jeď“. Tato dopravní značka dovoluje řidičům motorových vozidel zastavit na určeném místě a jejich spolucestujícím z vozidla vystoupit, nebo do něho nastoupit. Podobně už od ledna letošního roku funguje parkoviště v Komenského ulici.    

 

Dopravni znac. Vanorneho nam 7 Large Dopravni znac. Vanorneho nam 1 Large
   
Dopravni znac. Vanorneho nam 10 Large Dopravni znac. Vanorneho nam 14 Large
   
Dopravni znac. Vanorneho nam 18 Large Dopravni znac. Vanorneho nam 22 Large