Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 23.10.2018

Oprava Pražské brány bude dokončená do konce listopadu

25.09.17

Prazska vKoncem září bude zahájena plánovaná oprava Pražské brány. Potrvá do konce listopadu a během ní město opraví ochoz malé věže a spojovací most mezi věžemi. „V uplynulých dvou letech jsme se zaměřili na historické památky, které jsou součástí našeho městského opevnění. Začali jsme v roce 2015 obnovou Choceňské věže, při které šlo především o opravu střechy a napadeného krovu. Letos opravíme ochoz malé věže Pražské brány a také spojovací most mezi věžemi. Příště bude na řadě Litomyšlská brána,“ řekl místostarosta Martin Krejza a dodal: „Opravy financujeme s pomocí dotací. Choceňskou věž jsme začali opravovat z dotace Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny a v loňském roce jsme uspěli v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Letos jsme ze stejného programu získali dotaci na opravu Pražské brány a přispěl na ni i Pardubický kraj. S opravou začneme ještě v září a dokončíme ji do konce listopadu.“

 

P5270931Oprava Choceňské brány stála 6,3 milionu korun, z toho 2,2 milionu korun bylo uhrazeno z dotací. Pražská brána bude stát 1,2 milionu korun, z toho celkem 800 tisíc na opravu přišlo z dotací.

 

„Udržovat památky v dobrém stavu je finančně náročné. Byli bychom rádi, kdyby se nám i v příštích letech dařilo opakovaně uspět v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Loňská dvoumilionová dotace na Choceňskou věž i letošních sedm set tisíc z Programu záchrany architektonického dědictví na Pražskou bránu nám výrazně pomohly. Díky tomu jsme mohli z prostředků z Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny financovat opravy dalších památek,“ řekl starosta František Jiraský.

 

 

 

 

 

 

 

SITUACE DZ II. ETAPA 1