Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 23.10.2018

Město se dohodlo na řešení opravy chodníčku na Vinice

18.09.17

ViniceNa vysokomýtské radnici se konala schůzka místostarosty Martina Krejzy se skupinou obyvatel Vinic, kteří se zajímají o plánovanou opravou chodníčku na Vinice. O opravě se dozvěděli z přehledu plánovaných oprav chodníků a komunikací zveřejněném v červnovém čísle Vysokomýtského zpravodaje, do kterého se chodníček dostal kvůli neutěšenému technickému stavu. V této souvislosti navštívili červnové veřejné zasedání zastupitelstva města, kde přednesli svoje námitky. Starosta František Jiraský jim na zasedání sdělil, že se teprve hledá technické řešení opravy chodníčku. Zároveň je vyzval, aby kdykoli přišli na úřad, že s nimi problematiku chodníčku probere.

 

Následovala dvě jednání, z toho jedno přímo na Vinicích, na kterých si občané se starostou vzájemně objasňovali stav chodníčku a možnosti jeho opravy. K problematice se ještě spolu vrátili bezprostředně před srpnovým zasedáním zastupitelstva. „Uvědomujeme si důležitost chodníčku jako významné spojnice mezi Vinicemi a městem. Situaci a její řešení jsme již konzultovali jak s městských architektem, tak i zahradním architektem. Řešení ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. V lokalitě se kříží několik zájmů a také nepřekročitelných faktorů, například vodohospodářské hledisko. Musíme například zachovat výšku chodníčku, aby se v místě mohla v době povodní rozlévat Loučná,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Naposledy s občany jednali místostarosta Martin Krejza a ředitel Technických služeb Jindřich Svatoš.  Společně probrali situaci kolem chodníčku na Vinice a domluvili se na řešení. „Technický stav chodníčku je v současné době už opravdu nevyhovující. Přitom ho často využívají nejen místní, ale potkáte tady na procházce také další obyvatele města, třeba maminky s kočárky, rodiny s malými dětmi a seniory. Pochopitelně zde od nepaměti jezdí i cyklisté. Chceme, aby byl chodníček bezpečný pro všechny, pro chodce i pro cyklisty,“ sdělil místostarosta Martin Krejza a dodal: „Se skupinou obyvatel Vinic, kteří na informaci o plánované opravě zareagovali, jsme jednali už po čtvrté. Vzájemně jsme si situaci kolem chodníčku vysvětlili. Věřím, že jsme našli pro všechny přijatelné řešení. Dohodli jsme se, že letos budeme na zkoušku realizovat pouze zkušební úpravu chodníčku v délce několika metrů, abychom zjistili, jestli mlatový povrch je zde vhodný a realizovatelný. Na nebezpečných nerovných úsecích, které vyžadují opravu, se pokusíme desky vyrovnat. Úseky, které jsou v dobrém stavu, zůstanou beze změny. Z debaty vzešel další možný návrh řešení, který zkusíme na jednom místě prověřit. Pokusíme se o překlenutí kořenů navýšením chodníku tak, že nad nimi vytvoříme něco jako nadchod. Dohodnuté úpravy chceme realizovat do konce letošního roku a během zimy a na jaře je budeme průběžně sledovat. Pak uvidíme, co nám získané výsledky ukážou.“ Po více než hodině konstruktivního jednání se obě strany přátelsky rozešly s tím, že budou nadále v kontaktu a město bude o úpravách chodníčku průběžně informovat.

 

Chodníček na Vinice lemuje nádherné stromořadí lip, které patří mezi nejhodnotnější stromy ve městě. Jak stromy rostou, zvedají jejich kořeny betonové desky chodníčku. Proto se před mnoha lety z důvodu bezpečnosti přistoupilo k částečné opravě nejkritičtějších míst. Rozlomené desky Technické služby tehdy vybouraly, místa vysypaly a zhutnily. Technický stav chodníčku se od té doby zase zhoršil. Kořeny stromů růstem zmohutněly a narušily chodníček natolik, že je nutné tuto situaci opět řešit. Prioritou města je samozřejmě bezpečnost chodců a cyklistů, kteří chodníček využívají. Neméně důležitá je samozřejmě také ochrana stromů, bez kterých by tato lokalita ztratila svoji hodnotu, kouzlo a genius loci.