Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 17.10.2018

Nové zdvihací dno v krytém plaveckém bazénu bude mít unikátní technologii

18.08.17

hala bazen 25 ka 1Začátkem července město zahájilo rozsáhlou rekonstrukci krytého plaveckého bazénu. V prvních týdnech stavební firma v interiéru bourala a odstraňovala staré instalace a zařízení. Z původní bazénové vany nejprve odstranila zdvihací dno včetně jeho technologie a také keramické obklady. „V rámci rekonstrukce vyměníme bazénovou vanu včetně zdvihacího dna. Jak vana, tak i zdvihací dno budou z nerezu. Nové bude také zařízení pro pohyb zdvihacího dna. Použijeme unikátní švédskou technologii, která zde bude instalována jako první v republice,“ řekl starosta František Jiraský. Upevnění zdvihacího dna přes čtyři čepy umožní jeho lepší stabilitu. Kolem vany bude vybudován nový přelivný žlab a vyměněn odtokový systém.

 

Ve své době zcela novátorský plavecký bazén se zdvihacím dnem byl velmi oblíbený při výuce plavání školních a předškolních dětí. Bazén je 25 metrů dlouhý a 12,5 metrů široký. Zdvihací dno dosahovalo přibližně do poloviny bazénu. Hloubku bylo možné libovolně nastavovat podle plaveckých schopností a přizpůsobit různým věkovým skupinám školáků.

 

„Velmi zodpovědně jsme zvažovali všechna pro i proti zachování zdvihacího dna. Zajímal nás názor odborníků i našich občanů a plaveckých škol. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou jeho zachování. Máme zde dvě plavecké školy a na výuku plavání, která bude od září pro první stupeň základních škol povinná, k nám kromě našich škol jezdí také školáci ze spádové oblasti,“ dodal starosta. Nová nerezová bazénová vana včetně zdvihacího dna a technologie bude stát patnáct milionů korun. Již v přípravné fázi rekonstrukce bazénu město hledalo možnosti jeho vícezdrojového financování. V první výzvě dotačního programu MŠMT neuspělo. V současné době se na MŠMT otevřela druhá možnost. Proto zastupitelstvo města 14. srpna operativně projednalo a schválilo podání žádosti o dotaci ve výši dvaceti milionů korun. Pokud město uspěje, mohl by se dotací snížit jeho finanční podíl na rekonstrukci bazénu téměř až o třetinu.