Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 22.1.2018

Město obdrželo dotaci na opravu Pražské brány


Praska vMěsto obdrželo sedmisettisícovou dotaci Ministerstva kultury ČR z Programu záchrany architektonického dědictví na opravu Pražské brány. „Z dotace zaplatíme opravu cimbuří malé věže a spojovacího mostu. Při stavebně technické prohlídce, kterou jsme kvůli nepřístupnosti museli provést z plošiny, jsme zjistili, že do cimbuří zatéká. Poskytnutá dotace přišla v pravou chvíli,“ řekl místostarosta Martin Krejza. V průběhy opravy budou například vyspárovány trhliny ve zdivu, provedeny nové hydroizolace, vyměněny a opraveny části zděných ploch i klempířské prvky.  Náklady na opravu jsou podle projektové dokumentace vyčísleny na téměř 1,3 milionu korun. Výběrovým řízením se tato částka může ještě snížit. S opravami se začne v září a dokončeny budou do konce listopadu.

 

 

P5270931„Udržovat památky v dobrém stavu je finančně náročné. Proto je jen dobře, že se nám opakovaně podařilo uspět v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Loňská dvoumilionová dotace na Choceňskou věž nám výrazně pomohla. Díky tomu jsme mohli z prostředků z Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny vyměnit střešní krytinu na zvonici a přispěli jsme na kostel sv. Vavřince, na dům „Na Střelnici“ a na další dva domy na náměstí, “ řekl starosta František Jiraský.

 

Z Programu záchrany architektonického dědictví je financována obnova nejvýznamnějších architektonických památek v České republice, jež tvoří nejcennější součást našeho architektonického dědictví, jako jsou hrady, zámky, kláštery, historické zahrady, kostely a městská opevnění. Choceňská věž a nyní i Pražská brána byly do tohoto programu zahrnuty jako součást středověkého městského opevnění, do kterého patří také Litomyšlská brána, a dále Vodárenská a Klášterská bašta. Dnešní podoba Pražské brány pochází z roku 1883, kdy byla puristicky přestavěna podle návrhu architekta F. Schmoranze.