Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je pondělí 16.7.2018

Město obdrželo dotaci na opravu Pražské brány

22.06.17

Praska vMěsto obdrželo sedmisettisícovou dotaci Ministerstva kultury ČR z Programu záchrany architektonického dědictví na opravu Pražské brány. „Z dotace zaplatíme opravu cimbuří malé věže a spojovacího mostu. Při stavebně technické prohlídce, kterou jsme kvůli nepřístupnosti museli provést z plošiny, jsme zjistili, že do cimbuří zatéká. Poskytnutá dotace přišla v pravou chvíli,“ řekl místostarosta Martin Krejza. V průběhy opravy budou například vyspárovány trhliny ve zdivu, provedeny nové hydroizolace, vyměněny a opraveny části zděných ploch i klempířské prvky.  Náklady na opravu jsou podle projektové dokumentace vyčísleny na téměř 1,3 milionu korun. Výběrovým řízením se tato částka může ještě snížit. S opravami se začne v září a dokončeny budou do konce listopadu.

 

 

P5270931„Udržovat památky v dobrém stavu je finančně náročné. Proto je jen dobře, že se nám opakovaně podařilo uspět v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Loňská dvoumilionová dotace na Choceňskou věž nám výrazně pomohla. Díky tomu jsme mohli z prostředků z Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny vyměnit střešní krytinu na zvonici a přispěli jsme na kostel sv. Vavřince, na dům „Na Střelnici“ a na další dva domy na náměstí, “ řekl starosta František Jiraský.

 

Z Programu záchrany architektonického dědictví je financována obnova nejvýznamnějších architektonických památek v České republice, jež tvoří nejcennější součást našeho architektonického dědictví, jako jsou hrady, zámky, kláštery, historické zahrady, kostely a městská opevnění. Choceňská věž a nyní i Pražská brána byly do tohoto programu zahrnuty jako součást středověkého městského opevnění, do kterého patří také Litomyšlská brána, a dále Vodárenská a Klášterská bašta. Dnešní podoba Pražské brány pochází z roku 1883, kdy byla puristicky přestavěna podle návrhu architekta F. Schmoranze.