Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 25.6.2019

Plánované úpravy křižovatek a přechodů na průtahu Vysokým Mýtem

22.06.17

IMG 6446Město představilo plánované úpravy křižovatek a přechodů na silnici I/35 na průtahu Vysokým Mýtem. Řešení dopravy pomocí křižovatek se světelným signalizačním zařízením vychází z návrhu, se kterým byli občané seznámeni na veřejném setkání v březnu roku 2015. „Na přípravě dokumentace jsme úzce spolupracovali s pardubickým Ředitelstvím silnic a dálnic. Výsledkem je řešení, které by mělo usnadnit pohyb vozidel i lidí přes pětatřicítku do doby, než se dočkáme odklonění tranzitní dopravy na dálnici kolem Vysokého Mýta,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Původním cílem úprav křižovatek bylo zlepšit podmínky pro výjezd z vedlejších komunikací na pětatřicítku, a to zejména při odbočení doleva. Úpravy vychází z „Dopravní studie – I/35 Vysoké Mýto – průtah, řešení křižovatek“, zpracované na začátku roku 2015. Ta kromě křižovatek řízených světelnou signalizací připouštěla ještě dražší variantu s okružními křižovatkami. Koncem roku 2015 rada města na základě dopravní studie souhlasila s vybudováním světelného signalizačního zařízení na křižovatkách s Pražskou ulicí a u Lidlu, které by mělo sloužit v období tzv. přechodného stavu, který potrvá do zprovoznění dálnice D 35 kolem Vysokého Mýta. Poté budou dopravní opatření na průtahu městem nově posouzena.

IMG 6443

„Ve stadiu přípravy dokumentace jsme se s ŘSD dohodli, že k záměru přistoupí komplexně a do plánovaných úprav zahrneme kromě křižovatek také přechody pro chodce. I pro ně chceme zajistit bezpečný přechod přes pětatřicítku, sdělil místostarosta Martin Krejza. Přechody u autobusového nádraží a u bazénu budou řízeny semafory, a co je z hlediska bezpečí chodců podstatné, budou vysunutím chodníku do vozovky zkráceny na 7,5 m. Stávající přechod u Mýtnice se přesune o 26 m blíž k Litomyšli mezi Základní uměleckou školu a budovu bývalé střední obchodní školy. K posunu přechodu dojde také v Jeronýmově ulici tak, aby oba přechody na sebe vzájemně navazovaly. Přechod přes pětatřicítku bude kratší a uprostřed bude ostrůvek. Všechny přechody budou samozřejmě nasvíceny.

 

Křižovatky s Pražskou ulicí a u Lidlu budou osazeny světelným signalizačním zařízením, které bude sladěno se stávající světelně řízenou křižovatkou s ulicí Prokopa Velikého a vytvoří tzv. zelenou vlnu. Pro snadnější odbočení vlevo budou vybudovány úrovňové úpravy křižovatky s ulicí Gen. Svatoně. „Je třeba zdůraznit, že veškerá tato opatření připravujeme proto, abychom našim občanům umožnili pohyb přes pětatřicítku. Neutěšenou dopravní situaci na pětatřicítce to ovšem nevyřeší. Mimo Vysoké Mýto se na ní dál budou tvořit kolony, protože kapacitně je už za hranicí únosnosti,“ řekl místostarosta Martin Krejza. „Pokud půjde všechno podle plánu, podáme v nejbližší době žádost o stavební povolení a na podzim pak žádost o dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury. A v příštím roce bychom chtěli úpravy ve spolupráci s ŘSD zrealizovat,“ dodal starosta František Jiraský.