Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 20.9.2018

Partnerství se Spišskou Belou stvrzeno, spolupracovat už začali hasiči a školy

07.06.17

 DSC2900Starosta František Jiraský a primátor Štefan Bieľak podepsali partnerskou smlouvu mezi Vysokým Mýtem a Spišskou Belou. K slavnostnímu podpisu došlo 3. června v rámci městských slavností Dny města Spišská Belá. Formálně stvrdili rozhodnutí zastupitelstev obou měst z konce loňského roku, která jednomyslně podpořila uzavření partnerství.

Fotogalerie Petry Klasovité ZDE.

„Podpisem smlouvy jsme stvrdili přátelství, které se zrodilo před dvěma lety. A jak už to často v životě chodí, přispěla k tomu náhoda. Oslovili nás tehdy z krajského úřadu, že k nim přijedou na návštěvu delegace partnerského Prešovského samosprávného kraje a Zakarpatské oblasti Ukrajiny. V delegaci prý bude většina mužů, které by určitě potěšilo prohlédnout si naše nové Muzeum českého karosářství. A protože jsme s představiteli kraje už dříve hovořili o tom, že bychom rádi získali za partnera nějaké slovenské město, na jejich návrh jsme kývli,“ řekl starosta a dodal: „Delegaci Prešovského kraje tehdy vedl jeho místopředseda Štefan Bielak. Vzpomínám na jeho bezprostřední reakci na moji poznámku, že bychom rádi navázali kontakt s nějakým slovenským městem. Štefan Bielak se nabídl, že pokud bude mít Vysoké Mýto zájem, velice rád pomůže v navázání vztahů. A dodal, že je zároveň primátorem Spišské Belé, která nemá v Česku žádné partnerské město.“ Během následných kontaktů a setkání se ukázalo, jak hodně si jsou obě města blízká. A že je jen otázkou času, kdy oficiálně uzavřou partnerství.

 

Starosta František Jiraský se na Dnech města Spišské Belé setkal také se starosty Brücku (Německo) a Ozarowa (Polsko), která jsou partnerskými městy Spišské Belé. Na památku podpisu partnerské smlouvy a rovněž 10. výročí partnerství Spišské Belé s Brückem pak společně zasadili památnou lípu.

 

 DSC3085Spolu se zástupci města se o víkendu do Spišské Belé vypravili také vysokomýtští dobrovolní hasiči. Hájili barvy města v soutěži o pohár primátora partnerského města Spišská Belá. Hasiči Lukáš Hynek a Tomáš Netolický navíc ještě vyzkoušeli fyzicky náročnou soutěž o titul Železný hasič. Vedle 3. ceny v soutěži družstev a krásného 4. místa Lukáše Hynka a 10. místa Tomáše Netolického si domů odvezli také smlouvu o spolupráci mezi hasičskými sbory Spišské Belé a Vysokého Mýta.   

 

V rámci Dnů města Spišská Belá se konala řada sportovních turnajů. Do florbalového turnaje se zapojil i tajemník Jan Vlček, který reprezentoval Vysoké Mýto v týmu Městského úřadu Spišské Belé. V každém zápasu bodoval a jeden zápas dokonce svým gólem rozhodl…

 

Hasiči, sportovní kluby, kulturní organizace i spolky … Mezi nimi všemi je velký potenciál budoucí spolupráce mezi Vysokým Mýtem a Spišskou Belou. Jako první začala v oblasti školství. Na podzim loňského roku do Vysokého Mýta zavítaly ředitelky spišskobelanských škol a se svými vysokomýtskými kolegyněmi diskutovaly o účasti žáků na různých akcích i o možných společných projektech. Prvním konkrétním příkladem spolupráce je letošní účast žáků dvou spišskobelanských základních škol na tradiční vysokomýtské Školympiádě.

 

Foto Petra Klasovitá

 

 DSC2851  DSC2936
   
 DSC2997  DSC2576
   
 DSC2676 tajemnik