Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 19.6.2018

VYSOKOMÝTSKÝ TÝDENÍK o třídění odpadů, sběrných dvorech a kompostárně

07.04.17

Svozove auto TS 1V nové reportáži (ZDE) se vypravíme na vysokomýtské sběrné dvory, dozvíme se, jak jsme na tom s tříděním odpadů a podíváme se rovněž na kompostárnu. A také představíme Vysokomýtský humáč... Vysoké Mýto má za sebou více než dvacetileté budování a vylepšování systému nakládání s odpady. V rámci republiky v tom patří mezi nejlepší. V loňském roce obdrželo ocenění ODPADOVÝ OSKAR za nejnižší produkci směsného odpadu v Pardubickém kraji v kategorii měst nad 5 000 obyvatel. Bylo jediným městem s produkcí pod 150 kg. V současné době má za sebou první rok pilotního projektu Zkvalitnění nakládání s odpady ve Vysokém Mýtě, jehož cílem je vytřídit už u domu co největší množství odpadů.

 

 

 

Výsledky z prvního roku projektu jsou velmi pozitivní.  Počítáme, že domácnosti v těchto lokalitách mají průměrně tři členy. Pak vychází, že na jednoho občana bylo vytříděno 23,7 kg papíru a 21,6 kg plastu. Pro porovnání domácnosti nezařazené do pilotního projektu vytřídily 13,3 kg papíru a 10,9 kg plastu na člena. V součtu v pilotním projektu jeden občan vytřídil 45 kg odpadu a občan nezapojený do projektu 24 kg. Do této kalkulace nejsou zahrnuty tříděné odpady ze sběrných dvorů. Z výsledků jednoznačně vyplývá, že pokud má občan nádoby u sebe doma a směsný komunální odpad se mu vyváží jedenkrát za 14 dní, třídí mnohem více.

 

Velice zajímavá je i ekonomika svozu. Na pilotní projekt bylo pořízeno svozové auto. Dva dny v týdnu sváží bioodpady a zbytek dnů sklo, plasty a papír.  Oproti roku 2015, kdy kromě  bioodpadu byly tyto svozy smluvní, Technické služby ušetřili 554 tisíc korun a přibyly jim tržby za jednotlivé komodity. U nových lokalit, o které jsme v letošním roce projekt rozšířili, jsou dosavadní výsledky ještě lepší.

 

I nadále pokračujeme v projektu Domácí kompostéry pro Vysoké Mýto. Domácnostem v místních částech i těm, kteří nemají nádobu na svoz bioodpadu, dodáváme kompostéry na výrobu vlastního kompostu. Tento projekt probíhá po celém městě i ve všech místních částech.

 

Již třetím rokem Technické služby provozují kompostárnu na Drábech. Získali certifikát uznaného hnojiva zvaného Vysokomýtský humáč. O kvalitách hnojiva se přesvědčila řada vysokomýtských občanů, kteří si po dobu udržitelnosti projektu mohou zdarma kompost vyzkoušet na svých zahrádkách. Loni si takto odvezli 410 tun humáče. Technické služby humáčem přihnojují také veřejnou zeleň.

 

Ivana Pokorná, Technické služby Vysoké Mýto