Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 23.6.2018

Architektonicko-urbanistická soutěž o novou tvář území bývalých kasáren

16.03.17

lokalita u AlbertaMěsto vyhlásilo architektonicko-urbanistickou soutěž Revitalizace území bývalých kasáren Vysoké Mýto. Na architekty v ní čeká zajímavá a zároveň náročná výzva. Budou hledat novou tvář a využití veřejných prostranství bývalých kasáren v lokalitě „U Alberta“. Upřesnění lokality a zadání naleznete ZDE. „Očekáváme kvalitní návrhy, které přinesou originální řešení na začlenění území do života města. Počítáme s tím, že autor vítězného návrhu potom zpracuje architektonicko-urbanistickou studii,“ řekl starosta František Jiraský.  Soutěž byla zveřejněna na webu České komory architektů ZDE a na veřejném profilu zadavatele ZDE. Soutěžní návrhy budou přijímány do 18. května. Do týdne potom zasedne porota složená ze tří nezávislých architektů, městského architekta a jednoho zástupce města. K jednání poroty budou případně přizváni další odborníci, jako například městský zahradní architekt. 

 

Přípravě zadávacích podmínek veřejné architektonicko-urbanistické soutěže předcházela komunikace s občany. V roce 2015 se uskutečnilo setkání s veřejností, na kterém se občané pod vedením zkušených facilitátorů z Nadace Partnerství mohli zamyslet jak nad stávajícím stavem území, tak především nad představou jeho budoucího využití a charakteru. V průběhu následujících měsíců měli občané možnost vyplnit anketní lístek (v papírové nebo elektronické podobě) a vyjádřit se k lokalitě bývalých kasáren a lokalitě za pivovarem. Této možnosti využilo přes 480 obyvatel města všech věkových kategorií.

 

Výsledky ankety:

Území bývalých kasáren je složitějším územím už tím, že se skládá ze dvou částí, a tak i názory na změny jsou zde pestřejší, než u parku za pivovarem. Shoda panuje nad pojetím prostoru před prodejnou Albert, tedy Masarykova náměstí. Občané by zde uvítali více zeleně (25%), zlepšení podmínek pro pěší pohyb (22%) a lepší úpravu prostoru pro trhy (19%), včetně celkové proměny místa více odpovídající funkci místního centra, tedy náměstí (17%).

 

Od prostoru přiléhajícímu k bývalým dragounským kasárnám obyvatelé očekávají možností aktivnějšího trávení volného času ve venkovním prostředí (68%). Konkrétně pak například místo pro míčové hry (27%) nebo lanové centrum (26%). I zde se často objevují návrhy na instalaci venkovních cvičebních prvků, ale také kluziště.

 

Občané zároveň navrhli lepší propojení s okolím, snadnější prostupnost a přehlednost celého území.

 

Území kasáren bylo původně uzavřeným areálem. Prostor tady není možné jednoduše členit na ulice a náměstí, na veřejný a soukromý prostor tak, jako to známe z ostatních části města. Zapojování tohoto území do prostředí města je citlivou záležitostí. Například se zde míchá představa klidného vnitrobloku s potřebou dopravní obsluhy.

 

Za necelé tři měsíce uvidíme, jak si soutěžní návrhy poradily s nelehkým zadáním.

 

 pdfZávěrečná zpráva Nadace partnerství - prostor bývalých kasáren20.65 MB