Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 23.6.2018

Na obnovu vysokomýtských památek půjde z Programu regenerace více peněz

03.02.17

Vysoke Myto panorama 2016 AFMěstu Vysokému Mýtu se v letošním roce podařilo získat z Ministerstva kultury na kulturní památky v městské památkové zóně opět více finančních prostředků. Z Programu regenerace MPR (městských památkových rezervací) a MPZ (městských památkových zón) bude mít město k dispozici na rozdělení 1 810 000 korun, což je o 195 000 korun více než bylo v loňském roce. „Vloni jsme více investovali do opravy památek, hlavně do obnovy Choceňské věže, kde hrozilo zhroucení střešní konstrukce báně. Udržovat památky v dobrém stavu je ale finančně náročné. Proto je jen dobře, že se nám podařilo uspět v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Loňská dvoumilionová dotace na Choceňskou věž nám výrazně pomohla. Díky tomu jsme mohli z prostředků z Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny vyměnit střešní krytinu na zvonici a přispěli jsme na kostel sv. Vavřince, na dům „Na Střelnici“ a na další dva domy na náměstí,“ řekl starosta František Jiraský.

 

Také v letošním roce město požádalo o dotaci z Programu záchrany architektonického dědictví, tentokrát o 810 000 korun na obnovu malé věže a ochozu Pražské brány. Posledním programem Ministerstva kultury, ze kterého bude město v letošním roce čerpat finanční prostředky, je program Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Vysoké Mýto má z tohoto programu přislíbeno 677 000 korun, které využije na opravu památek v rámci svého správního obvodu. Kromě toho Vysoké Mýto požádalo o krajskou dotaci z programu Podpora stavební obnovy a restaurování kulturních památek a drobných objektů památkového charakteru v Pardubickém kraji. Tyto prostředky se chystá využít na stavebně historický průzkum hradebního opevnění, na obnovu Pražské brány a na obnovu dalších oken v ZUŠ.

 

Rozdělení dotace z Programu regenerace MPR a MPZ prodiskutovali komisi pro regeneraci památek a po doporučení rady města bude návrh v březnu projednán a schválen zastupitelstvem města.

 

Rekapitulace využití finanční podpory na obnovu, restaurování a opravy památek ve Vysokém Mýtě 

 

 

rok finanční podpora

památky – účel

 

 

2010 1 095 000 Kč 

kostel sv. Vavřince: okenní vitráže

Husův sbor: oprava krovu a klempířské prvky (financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

 

2011 1 020 000 Kč

kostel sv. Vavřince: okenní vitráže, ZŠ Javornického: výměna měděných částí, zastřešení

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

 

2012 1 170 000 Kč

repase oken na ZŠ Javornického

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

 

2013    400 000 Kč

restaurování sgrafit na Pražské bráně

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

 

2014   940 000 Kč

restaurování 3 vitrážových oken v kostele sv. Vavřince (okna: sv. Jan Nepomucký, sv. Matouš, sv. Vojtěch)

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

 

2015

1 515 000 Kč

z toho                   

1 270 000 Kč

  

 

 

 

 

   

 

   245 000 Kč          

 

 

obnova krovu Choceňské věže, restaurování okenní vitráže v kostele sv. Vavřince, obnova sgrafitové fasády domu „Na Střelnici“

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

obnova tří oken v koncertním sále ZUŠ (financováno z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností)

 

 

2016

4 060 000 Kč                        

                       

z toho

1 615 000 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 000 000 Kč

   

 

   245 000 Kč

  

 

 

 

 

   200 000 Kč

 

 

obnova střechy na zvonici, restaurování vitrážního okna v kostele sv. Vavřince, obnova sgrafitové fasády domu „Na Střelnici“, obnova střechy domu č p. 195, nám. Přemysla Otakara II. a výměna 5 oken domu č. p. 11, nám. Přemysla Otakara II.

(financováno z Programu regenerace MPR a MPZ)

 

obnova Choceňské věže

(financováno z PZAD)

 

obnova tří oken v koncertním sále ZUŠ (financováno z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností)

 

obnova oken v koncertním sále ZUŠ, obnova Choceňské věže

(financováno z programu Podpora stavební obnovy a restaurování kulturních památek a drobných objektů památkového charakteru v Pardubickém kraji)