Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 21.6.2018

Zastupitelstva Vysokého Mýta a Spišské Belé schválila partnerskou smlouvu

29.12.16

Navtva Spiske Bele 2016 18Na prosincovém zasedání schválilo vysokomýtské zastupitelstvo partnerskou smlouvu se slovenskou Spišskou Belou. Belianští zastupitelé měli svoje zasedání dříve, a tak smlouvu schválili už v polovině října. K podpisu smlouvy dojde v první polovině letošního roku. Města se rozhodla, že budou spolupracovat v oblasti kultury a vzdělávání, sportu i cestovního ruchu. Zároveň chtějí různými formami podporovat společné aktivity belianských a vysokomýtských spolků, organizací i společností. "Těšíme se na budoucí spolupráci. Věřím, že  bude přínosná pro školy, kulturní organizace, spolky a sportovní kluby i pro občany obou našich měst," řekl starosta František Jiraský. 

První komunikace mezi představiteli obou měst začala po návštěvě primátora Spišské Belé JUDr. Štefana Bieľaka, který v září 2015 zavítal do Vysokého Mýta s delegací Prešovského kraje v rámci oficiální návštěvy Pardubického kraje. V únoru 2016 přijela do Vysokého Mýta na pozvání starosty Ing. Františka Jiraského delegace Spišské Belé a následně v květnu vycestovali zdejší radní do Spišské Belé. V průběhu těchto setkání se vedení obou měst shodla na potřebnosti a důležitosti spolupráce. Současně se shodla, že zastupitelstvům Spišské Belé a Vysokého Mýta předloží ke schválení smlouvu o partnerství a spolupráci. V průběhu roku se uskutečnila ještě další tři setkání. „Ve Spišské Belé jsme se domluvili, že první spolupráce mezi městy by mohla začít u nejmladší generace, která nepoznala společný stát Čechů a Slováků a která, hlavně z české strany, nerozumí druhému jazyku. Proto na návštěvu do Vysokého Mýta přijela začátkem listopadu skupina ředitelek základních škol, které se zde setkaly se svými vysokomýtskými kolegyněmi. Vyměňovaly si své zkušenosti ze školství a hovořily o aktivitách škol i možnostech spolupráce,“ dodal starosta.

 

 

erb 533x300 Spisska Bela

Město Spišská Belá leží na Slovensku v Prešovském kraji v podtatranské oblasti, která se nazývá Spiš. Źije v něm přibližně 6,5 tisíce obyvatel. První dochovaná písemná zmínka o Spišské Belé pochází z roku 1263. Vznik Spišské Belé souvisí s příchodem německých kolonistů podobně, jako tomu bylo v Čechách za Přemysla Otakara II., který pozval německé kolonisty, aby osídlili řídce obydlené oblasti. Spišská Belá byla jedním ze spišských německých měst, která získala v roce 1271 městská privilegia od uherského krále Štěpána V. Ve městě a okolí se tradičně dařilo zemědělství a řemeslům. S rozvojem města je spojena výstavba významných budov, jako je například kostel sv. Antonína Poustevníka ze 13. století i radnice, fara a zvonice z 16. století. Od roku 2005 je historické centrum města památkovou zónou. V sedmdesátých letech minulého století byla ke Spišské Belé připojená obec Strážky, ve které stojí renesanční zámek, zvonice a gotický kostel, které patří mezi slovenské národní kulturní památky. V zámku byla v devadesátých letech zřízena expozice Slovenské národní galerie. Mezi významné belianské rodáky patří například univerzitní profesor, matematik, fyzik a vynálezce zdokonalené fotografické optiky Jozef Maximilián Petzval (1807-1891). Po roce 1989 byly městu vráceny rozsáhlé lesy a historické pozemky v Belianskych Tatrách, o které město přišlo v 50. letech. Spišská Belá zaznamenala v posledním desetiletí velký rozmach a zaměřila se rovněž na propagaci města a okolí jako zajímavého turistického cíle.  

Informace o Spišské Belé na http://spisskabela.sk/

Foto znak Spišské Belé 

 

Navtva Spiske Bele 2016 19 Navtva Spiske Bele 2016 24
   
Navtva Spiske Bele 2016 29 Navtva Spiske Bele 2016 70