Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 26.4.2018

Už 545 let užívá Vysoké Mýto povýšený znak se sv. Jiřím zabíjejícím draka

18.10.16

Znak msta 1471Před 545 lety povýšil král Vladislav II. tehdejší znak města Vysokého Mýta. Vysoké Mýto (v latinských textech Alta Muta, v německých Hohenmauth)  bylo založeno králem Přemyslem II. kolem roku 1262.  Původně (nejpozději od roku 1350) město užívalo na své pečeti a pak i ve znaku okřídleného dvounohého draka, jakoby ve skoku doprava obráceného, ohlížejícího se však doleva hlavou na dlouhém krku, s ocasem stočeným dole do smyčky.  Král Vladislav II. vylepšil 20. října 1471 tento znak tím, že k drakovi přidal sv. Jiří, který draka zabíjí. Takto povýšený znak užívá město dodnes.

 

Listina krále Vladislava II. je uložena v Státním archivu v Ústí nad Orlicí. Na listině je uveden následující popis znaku (český předklad):

Na červeném štítě je podoba sv. Jiří ve skvostném stříbrném brnění se zlatými nákolenicemi a ostruhami. Na kučeravých světlých vlasech má zlatou čelenku se zlatým křížem nad čelem. Od pravého ramene vlají dozadu cípy zeleného roucha. Jede na stříbrném koni. Uzda, kterou drží v levici, a třmeny jsou zlaté, sedlo přirozené barvy. Na levici má sv. Jiří modrý terčový štít se zlatým křížem, v pravici drží zlaté kopí, jímž probodává hrdlo zeleného draka, ležícího na zádech pod koněm.

znak1

 

 

 

Současná úprava znaku byla schválena Zastupitelstvem města Vysokého Mýta 16. 12. 2009 č. usn. 169/09. Věrně vychází z původní předlohy, navrhnul ji uznávaný český grafik Pavel Hrach. Na přípravě a realizaci této úpravy se podílel PhDr. Müller, předseda podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výřez z listiny krále Vladislava II. s vyobrazením povýšeného znaku města Vysokého Mýta 

 

Znak msta 1471