Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 25.4.2018

Archeologický výzkum u kostela sv. Vavřince vzbudil zájem veřejnosti

18.10.16

1IMG 0309V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Vaňorného náměstí provedli archeologové z vysokomýtského regionálního muzea v sousedství kostela sv. Vavřince záchranný a předstihový archeologický výzkum. V prostoru náměstí dosud žádný archeologický výzkum neproběhl, takže sami archeologové byli zvědaví, co naleznou. Předpokládali, že kolem kostela býval od 13. do poloviny 16. století středověký hřbitov, na kterém jsou pohřbeni nejstarší obyvatelé našeho města, ale kam až sahal a v jaké hloubce naleznou hroby, nevěděli.   

 

První tři sondy vyhloubili na prostranství mezi kostelem, gymnáziem a Vrchlického ulicí v souvislosti s rekonstrukcí plynovodu RWE (nyní innogi). Ve dvou nenašli žádné zajímavé nálezy, ve třetí na prostoru 2x 2,5 metru a od hloubky 30 centimetrů archeologové objevili devatenáct hrobů. „Nepředstavujme si ale člověka od hlavy až k patě, v jednom případě je za hrob označována například lýtková kost," sdělil archeolog David Vích. Nalezené ostatky budou nejprve podrobeny antropologické analýze a poté budou pohřbeny na vysokomýtském hřbitově.

 

„Archeologický výzkum v místě nejstarší části našeho města vzbudil velkou pozornost veřejnosti. Proto jsme se s regionálním muzeem dohodli, že v rámci druhého výzkumu, který souvisí s rekonstrukcí náměstí, uspořádá u sondy den otevřených dveří,“ řekl starosta František Jiraský. V pátek 14. října bylo mezi Zvonicí a kostelem sv. Vavřince opravdu živo. Přišli školáci, ale i další obyvatelé města, kteří byli zvědaví, co se ukrývá pod zemí. Archeolog David Vích jim vyprávěl o vzniku města, o pohřbívání kolem kostela i o tom, co víme o někdejších obyvatelích. Jeho kolega Tomáš Bek zase názorně ukazoval, jak se provádí archeologický výzkum. Nejmladší školáci se nestačili divit. Od archeologů se například dozvěděli, že hřbitov zřejmě zasahoval až pod jejich základní školu.

 

Den otevřených dveří na archeologickém výzkumu na Vaňorného náměstí byl pro veřejnost zajímavou a neobvyklou příležitostí nahlédnout archeologům do jejich práce. Zároveň se jí naskytl pohled do místa posledního odpočinku dávných obyvatel našeho města. 

 

Foto 1 - 3 Aleš Felgr, fotogalerie ze Dne otevřených dveří ZDE

 

IMG 0302 IMG 0306
   
P1040195 P1040199