Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 25.4.2018

Ochrana vodního zdroje je pro město prioritou

22.09.16

vrtV souvislosti s ochranou vodního zdroje na Peklech, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou Vysoké Mýto a další obce, usiluje naše město ve spolupráci se společností Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto o co největší snížení rizika znečištění podzemních vod v oblasti Vysokomýtské synklinály, která se rozprostírá na rozsáhlém území od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. Možné riziko pro kvalitu pitné vody nejen pro vysokomýtský zdroj, ale i celé oblasti, představují přibližně třicet až čtyřicet let staré vrty. „Dnes již polozapomenuté průzkumné vrty, které byly prováděny v 70. a 80. letech, mohou být vážnou hrozbou pro kvalitu podzemním vod. Mnohé z vrtů jsou ve špatném technickém stavu. Vrtaly je dávno zaniklé státní podniky a dnes už se k nim nikdo nehlásí,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

Některé z nezajištěných vrtů jsou takřka v havarijním stavu a v budoucnu by mohly způsobit vážné problémy. „Nechceme čekat na to, až se něco stane, a proto jsme využili pardubické návštěvy ministra životního prostředí Richarda Brabce a seznámili jsme ho s touto problematikou. Problém se starými průzkumnými vrty se samozřejmě netýká jen Vysokomýtské synklinály, ale celého území naší republiky, proto jsme mu navrhli, aby byl řešen komplexně. Ministr slíbil, že bude o tomto problému informovat Státní fond životního prostředí, který připravuje dotační výzvy,“ sdělil místostarosta. Po čtrnácti dnech nato se zástupci Vysokého Mýta spolu poslancem Jiřím Junkem zúčastnili jednání na Státním fondu životního prostředí, kde se už hovořilo o konkrétních krocích, které by měly v nejbližší době následovat. „Shodli jsme se, že je nutné provést průzkum a sanaci historických hydrogeologických vrtů. Státní fond životního prostředí přislíbil, že v příštích měsících předjedná a připraví dotační výzvy, z nichž by zřejmě obce a mikroregiony mohly čerpat dotace na likvidaci a zakonzervování, i na průzkum starých vrtů, které se nacházejí na jejich území. Bez finanční pomoci by to určitě nezvládly,“ dodal Martin Krejza.

 

Význam vody roste spolu s její větší spotřebou a změnami počasí i častým suchem. Vysoké Mýto leží v jednom z vodohospodářsky nejvýznamnějších rajonů východních Čech. Se zdroji podzemní vody bychom měli nakládat jako s bohatstvím a uchovat ho v co nejlepším stavu pro příští generace.

 

Reportáž ČT 24 z 24. 9. 2016 ZDE

Orlický deník, 23. 9., článek  Staré vrty hrozí podzemní vodě znečištěním ZDE.