Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je čtvrtek 26.4.2018

Zástupci partnerských měst ve Vysokém Mýtě

16.09.16

20160910 111647 kopieNa letošní Městské slavnosti se do Vysokého Mýta sjeli zástupci čtyř partnerských měst a spřátelené Spišské Belé. Při slavnostním uvítání v Muzeu českého karosářství se 9. září společně potkali hosté z Korbachu vedeni radními Franzem Ricke a Sabine Weinreich, z Pyrzyc v čele se starostkou Marzenou Podzińskou, z Ozorkówa vedeni starostou Jackem Sochou, z Varny - Odesos v čele se starostou Georgi Nedevem a členem bulharského národního shromáždění Rusianem Toshevem a ze Spišské Belé v čele s primátorem Štefanem Bieľakem. Přátelského setkání a prohlídky muzea se rovněž zúčastnili muzikanti z Korbachu, z Ozorkówa a z Pyrzyc, kteří přijeli reprezentovat svoje město a zahrát na Městských slavnostech. „Jsem rád, že tady máme až na bulharský Dolní Čiflik zastoupena všechna partnerská města. Se všemi jejich představiteli se už dobře známe. Naše setkání jsou vždy velmi přátelská a srdečná, “ uvedl starosta František Jiraský.

 

V pátek večer si hosté vyslechli v Šemberově divadle koncert Litomyšlského symfonického orchestru a obdivovali jeho provedení slavných valčíků. Na sobotní dopoledne byla domluvná exkurze do výrobního závodu společnosti Iveco. Přestože se toho dne na výrobní lince nepracovalo a mohlo se zdát, že exkurze tedy nebude dost zajímavá, velký zájem zahraničních hostů o výklad i prohlídku linky a autobusů předčil očekávání. Pochvalně se poté vyjádřili nejen k pracovnímu prostředí a novým autobusům, ale i k profesionálnímu a příjemnému výkladu zástupců firmy IVECO. V průběhu odpoledne se hosté zúčastnili hlavního kulturního programu na náměstí. Mezitím stihli debatovat o všem, co je zajímalo. „S primátorem Spišské Belé jsme hovořili o uzavření partnerské smlouvy. Věřím, že ji po nezbytném projednání a schválení v zastupitelstvech obou měst podepíšeme začátkem příštího roku,“ sdělil starosta. Hosté ze Spišské Belé se také vypravili do vysokomýtské hasičské záchranné stanice, kde si  s velkým zájmem prohlédli techniku a další vybavení. 

 

Všichni zavítali do kostela sv. Vavřince, kde je zaujal oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla, vitráže i secesní fresková výzdoby. Hosté z Varny – Odesos stihli ještě navštívit zdejší gymnázium, kde se zajímali o učebny i výuku, a zašli rovněž k pamětní desce věnované bratrům Škorpilovým. „Hned po příjezdu nás požádali, že by chtěli zajít k pamětní desce. Velice rád jsem je doprovodil. O bratrech Škorpilových toho vědí víc, než většina z nás. Za jejich přínos bulharské vědě si jich totiž velice váží,“ vysvětlil místostarosta Martin Krejza.

 

Hosté z partnerských měst odjížděli v neděli dopoledne. S sebou si odváželi spoustu zážitků, ale také nápady, jak rozšířit s naším městem spolupráci. 

 

Foto z návštěvy zástupců partnerských měst ve Vysokém Mýtě ZDE.