Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 23.6.2018

Spolupráce s bulharskými městy nabývá konkrétní podoby

16.08.16

Dolni iflik 1Na začátku srpna koncertovala Saframentská kapela v bulharských partnerských městech Dolním Čifliku a ve Varně. Reprezentovala zde naše město na folklórním festivalu Germeto, na festivalu Týden moře ve Škorpilovcích a zahrála rovněž v rámci 20. ročníku festivalu Umění a řemesel na otevřené scéně v parku ve Varně. Spolu s muzikanty se do partnerských měst vydali také starosta František Jiraský, místostarosta Martin Krejza a radní Blanka Kysilková. „Jsem rád, že se nám podařila kulturní výměna, na které jsme se domluvili při naší loňské návštěvě v Dolním Čifliku. V takovém rozsahu jako nyní jsme s tímto partnerským městem dosud nic podobného neorganizovali. Vystoupení Saframentské kapely předcházela účast jejich Městského dětského dechového orchestru na letošním Čermákově Vysokém Mýtě.  Muzikantům se u nás moc líbilo a už nyní plánují, že v příštím roce zase přijedou. Vedoucí orchestru Dimo Koritarov nás ujistil, že tentokrát by chtěli dokonce soutěžit,“ řekl starosta František Jiraský.

Zatímco Saframentská kapela absolvovala samostatný program, navštívili představitelé našeho města radnici ve Varně - Odessos a setkali se s primátorem Varny Ivanem Portnihem. Ten je mimo jiné informoval o tom, že jejich město bude v příštím roce hlavním evropským městem mládeže. „Varna připravuje na celý příští rok bohatý program, který zveřejní na svých webových stránkách. Primátor nás vyzval, abychom si vybrali nějakou akci a přivezli na ni do Varny naše žáky nebo studenty,“ sdělil místostarosta Martin Krejza. Naši představitelé ve Varně samozřejmě neopomněli navštívit místa spojená s vysokomýtskými rodáky Hermenegildem a Karlem Škorpilovými, kteří stáli v 19. století u zrodu bulharské vědy, zejména archeologie. Na každém kroku viděli, že si Bulhaři i po mnoha desetiletích odkazu Škorpilů nesmírně váží. Při návštěvě Dolního Čifliku položili starosta František Jiraský a starostka Krasimira Anastasova květiny k památníku bratří Škorpilů, který před rokem odhalovali. Společně probrali možnosti další spolupráce a dohodli se, že v příštím roce uskuteční podobnou kulturní výměnu jako letos. „Dohodli jsme se na účasti jejich dechového orchestru na Čermákově Vysokém Mýtě a nějaké další vysokomýtské kapely na jejich letních hudebních festivalech. S velkým zájmem se setkal i náš návrh, že bychom jim věnovali překlad publikace o bratrech Škorpilových, kterou před několika lety vydalo zdejší Regionální muzeum. Na tento překlad se v příštích měsících pokusíme sehnat nějakou dotaci,“ řekl starosta a dodal: „V obou partnerských městech nás přijali přátelsky a s upřímnou pohostinností. Se srdečným přijetím a velkým zájmem se setkala také všechna vystoupení naší Saframentské kapely. Věřím, že tato kulturní výměna představuje pro čiflické i naše mladé muzikanty neocenitelnou zkušenost. A právě v tom vidím hlavní smysl mezinárodní partnerské spolupráce.“    

 

Fotogalerie Jiřího Vedrala ZDE.