Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je neděle 1.11.2020

Do makovice Choceňské věže vložili schránky se vzkazy

11.08.16

IMG 7711Ve čtvrtek 11. srpna vložili starosta František Jiraský a místostarosta Martin Krejza do nejvyšší části Choceňské věže dvě schránky se vzkazy budoucím občanům Vysokého Mýta, kteří je možná při příští opravě střechy věže objeví. „Před dvěma měsíci jsme otvírali listiny, které na nás ve věži čekaly více než 130 let. Dnes jsme zde uložili schránky, které nesou naše vzkazy a informace do budoucnosti. Každý k psaní vzkazu přistoupil po svém a sdělil to, co považoval za důležité, “ řekl starosta.

     

Jedna schránka obsahuje sdělení žáků první a druhé třídy Základní školy v Knířově, dále poselství městské kronikářky Aleny Korálové, městských radních, členů pěveckého sboru Otakar, divadelního spolku Šembera i předsedy Autoklubu Karosa. Budoucím generacím také napsali studenti vysokomýtského gymnázia, kteří letos v květnu zvítězili s vlastnoručně sestrojeným robotem v mezinárodní soutěži RoboRAVE konané v USA. Jejich zprávu doplnila ředitelka gymnázia Blanka Kysilková. Ve schránce je dále vložena stříbrná pamětní medaile města Vysokého Mýta, pamětní mince vydaná k 750. výročí jeho založení, bronzový odznak, současné mince, prázdninové číslo Vysokomýtského zpravodaje a v neposlední řadě speciální flash disk, který by měl vydržet i v extrémních podmínkách. Na něm jsou uložena data – fotodokumentace města i městských akcí a dále například film o letošním festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto a srazu stříkaček Stratílek, záznam divadelní hry Noc na Karlštejně nastudované vysokomýtskými divadelními ochotníky, nejnovější CD pěveckého sboru Otakar, videozáznam s vítězným robotem, zápisy z jednání zastupitelstva a rady města … Druhá schránka obsahuje fotokopie dokumentů ze skleněné lahve nalezené před dvěma měsíci při snímání makovice z báně Choceňské věže. Dále bylo do schránky vloženo několik regionálních i celostátních periodik.

 

Společnost H & B delta s. r. o., která provádí obnovu Choceňské věže, vložila do makovice svoji vlastní schránku. „Naše firma opravuje památky po celé zemi, proto jsme vedle fotografií z prací na Choceňské věži přidali i stručné informace o významných akcích, které jsme dělali. A protože jsme ze Vsetína, uložili jsme do schránky speciální vzkaz – lahev domácí valašské slivovice z roku 2013. Doufáme, že z ní budou mít ti, co ji otevřou, radost,“ sdělil stavbyvedoucí František Papšík.

 

Speciální nerezové tubusy pro vzkazy zhotovili v Integrované střední škole technické ve Vysokém Mýtě. Vzkazy byly napsány dokumentním inkoustem na papíru z Ruční papírny Velké Losiny. 

 

Po vložení schránek byla makovice nasazena na dřevěný hrot a připojena k horní části báně. Na ocelový trn, který vede z makovice, byl umístěn sv. Florian.  

 

Foto Aleš Felgr ZDE.