Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je sobota 23.6.2018

Vzkazy z makovice z báně Choceňské věže o její opravě i o politické situaci ve městě

27.06.16

TK VM 230616 foto IJ 3Na tiskové konferenci města, která se konala 23. června, byly představeny dokumenty, které byly uloženy více jak 130 let ve skleněné lahvi v makovici báně Choceňské věže. Dokumenty a jejich přepisy prezentoval historik Regionálního muzea Zdeněk Horák, který k obsahu dokumentů sdělil další zajímavé poznatky. „Dokumenty obsahují cenné zprávy o opravě báně, ale také pozoruhodné pro dnešní dobu aktuální informace o politické situaci ve městě…,“ uvedl starosta František Jiraský. První dokument sepsal jednašedesátiletý tesař Josef Hynek. Oprava báně Choceňské věže byla jeho posledním tesařským dílem. Text obsahuje řadu pravopisných chyb. Svůj vzkaz tesař Hynek končí slovy: „kdo tento list dostane, vzpomeňte si bratři na mne, já již odpočinu blaze. Navěky sbohem bratři stavitelé.“

Druhý dokument je napsán výbornou češtinou a je podepsán iniciálami J. B., za kterými se patrně skrývá Jan Brožek. Čtyřstránkový text vypovídá o tehdejší době a situaci ve městě. Začíná: „Báň na tuto věž dávána byla ve čtvrtek dne 15. května 1884 odvážným mistrem tesařským Josefem Hynkem, jenž postaviv si lešení z vrchních okének po žebříku na horu vylezl, báň dříve sundal, jakož i nad ní se nacházející Sv. Florián, štenýř shnilý novým vyměnil. V té práci odvážně pomáhal mu jeho syn František Hynek a klempíř Václav Paleček. V týž den 15. května 1884 odbýval se v Praze pohřeb slavného hudebního mistra a skladatele Smetany, jenž složil nejkrásnější české zpěvohry: Prodaná nevěsta, Hubička Tajemství a jiné…“  K tehdejší situaci ve městě autor vzkazu dále uvádí: „… Zápas o obecní vládu byl v dějinách voleb neslýchaný. Volby obecní konány měly být koncem května 1883 na 3 roky, přec protáhl je purkmistr přes všechny stížnosti a žádosti až do října 1883 a teprv koncem října skončeny byly za ohromného účastenství voličů. Ve III. sboru odevzdáno bylo na 800 hlasů, z nichž 350 plnomocenství od vdov, ženských a přespolních voličů. Jak se zuřivě na straně vládnoucí agitovalo, aby se opozice nedostala do obecního výboru, vysvítá z faktu, že jistý občan ze Džbánova (Hubka), jenž byl již 3 roky mrtev, volil plnomocentsvím! Obecní policajti sbírali plnomocenství, chodili s poučením purkmistrovým a p. Proti volbě podán byl Janem Brožkem protest dne 9. listopadu 1884, zavedena bylo přísné vyšetřování a do té chvíle rekurs vyřízen není. Sběhly se velké nepořádky a přehmaty protizákonné …“ Pro dokreslení - zmiňovaným purkmistrem byl Jan Bedřich Tůma, který v této funkci působil od roku 1870 do roku 1896 a byl tak nejdéle „sloužícím“ představitelem města Vysokého Mýta.    

 

Lahev obsahovala rovněž tehdejší noviny - Pernštýn, Pražský denník, Národní listy a Kolínské noviny, a tři tzv. svaté obrázky.

 

Děkujeme pracovníkům Regionálního muzea - historiku Zdeňku Horákovi za přepis dokumentů a Adéle Holešínské za jejich konzervaci. Regionálnímu muzeu děkujeme za příkladnou spolupráci.  

Přepis dokumentů ZDE.

 

Foto z tiskové konference Iva Janoušková, foto dokumenty Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

 

TK VM 230616 foto IJ TK VM 230616 foto IJ 1

 

TK VM 230616 foto IJ 2 List1 List1a

 

                                                                                                  Vzkaz tesaře Josefa Hynka

 

list2a list2b list2c
list2d    

 

Vzkaz J. B. (Jana Blažka)

 

sv obr1a sv obr1b sv.obr2

 

Sv. obrázky s vepsanými texty