Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je středa 24.5.2017
Aktuální informace občanům

Železniční přejezdy v ul. Vraclavská a Riegrova budou od 5. 6. do 16. 6. uzavřeny

Email Tisk PDF

23.05.17

Pvlak Vraclavskao dobu opravy železniční trati budou uzavřeny železniční přejezdy v ul. Vraclavská a Riegrova. V ul. Riegrova bude uzavřen od 5. 6. – 15. 6. a v ul. Vraclavská od 7. 6. – 15. 6. Objízdná trasa povede po ul. Jiráskova s výjezdem na I/35 přes ul. Rokycanova, případně přes ul. Prokopa Velikého.  


 

Nepřetržitá výluka trati v úseku Choceň - Litomyšl od 5. 6. do 16. 6.

Email Tisk PDF

22.05.17

Zeleznicni zastavkaGenerální ředitelství Českých drah informuje, že na základě požadavku Správy železniční dopravní cesty dojde od 5. června od 8.30 do 16. června do 12.30 k nepřetržité výluce trati v úseku Choceň - Litomyšl. Po dobu trvání výluky budou všechny osobní vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou, která pojede podle výlukového jízdního řádu.  Z důvodu uzavření železničního přejezdu ve Vraclavské ulici ve Vysokém Mýtě upozorňujeme na jiné umístění zastávky náhradní autobusové dopravy v železniční stanici Vysoké Mýto. Zastávka náhradní autobusové dopravy je umístěna na autobusové zastávce Vysoké Mýto, žel. st. (u křižovatky ul. Vraclavská, Jiráskova, i firmy K MONT). Výlukový jízdní řád ZDE.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto obdrželo ocenění Přívětivý úřad 2017

Email Tisk PDF

22.05.17

P1160916Vysoké Mýto patří mezi nejpřívětivější úřady v České republice. Umístilo se na třetím místě v kraji v prestižní soutěži Přívětivý úřad 2017, kterou pořádá ministerstvo vnitra pro obce s rozšířenou působností. „Jsme rádi, že jsme uspěli v konkurenci řady větších měst. Před námi skončily jen Pardubice a Chrudim. Na začátku soutěže byl dotazník, který nám poslalo ministerstvo vnitra. Naše odpovědi byly dle sdělení ředitele odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Davida Slámy pečlivě posuzovány a zároveň ze strany ministerstva přibližně tři týdny intenzívně prověřovány. Sledovali městské weby a zřejmě také v mnohých případech uváděné informace prověřovali i formou tzv. mystery client. Soudě podle výsledků, které díky anonymnímu prověřování informací můžeme považovat za ověřené, jsme obstáli na výbornou,“ řekl tajemník úřadu Jan Vlček a dodal: „Ministerstvo v soutěži vyzdvihlo zároveň nadstandartní služby. V našem případě tomu zřejmě napomohly například rubrika Lepší Mýto, rozsah úředních hodin, on-line zveřejňování zápisu a zvukového záznamu ze zasedání zastupitelstva nebo on-line sledování vytížení agend na úřadě v Jiráskově ulici. Občané se mohou na městských internetových stránkách podívat, jestli na zhotovení pasu, občanského průkazu nebo vyřízení záležitostí na odboru dopravy nebudou dlouho čekat. Děkuji vedení města a všem kolegům, kteří se svou měrou podíleli na získání tohoto ocenění.“ Tajemník ocenění přebíral 17. května v Benešově na slavnostním shromáždění představitelů magistrátních a dalších měst s rozšířenou působností.


Celý článek...
 

Setkání s občany nad plánovanými úpravami křižovatek na průtahu městem

Email Tisk PDF

15.05.17

Letecke V M 2011Město Vysoké Mýto zve na SETKÁNÍ S OBČANY, na kterém budou představeny plánované úpravy křižovatek na silnici I/35 na průtahu městem Vysokým Mýtem. Řešení křižovatek se světelným signalizačním zařízením vychází z návrhu, se kterým byli občané seznámeni na veřejném setkání v březnu roku 2015. Setkání se uskuteční ve středu 14. června od 16.00 na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě, B. Smetany 92, 1. patro, zasedací místnost 167.


 

Deváťáci v městském kole vědomostní soutěže Právo pro každého

Email Tisk PDF

04.05.17

1. misto 1Čtyřčlenná družstva žáků devátých tříd z vysokomýtských základních škol se utkala ve vědomostní soutěži Právo pro každého. Řešila písemné otázky z oblasti občanského, pracovního, přestupkového, trestního a rodinného práva. Test poté vyhodnotila odborná porota, kterou tvořili zástupci Policie ČR, Městské policie, nízkoprahového centra EMKO a městského úřadu. Za město Vysoké Mýto soutěž zahájil a po jejím skončení oceněným popřál tajemník Jan Vlček, který řekl: "Soutěží vrcholí vzdělávací program, který vede žáky k základnímu poznání práva a právních norem. Doufáme, že získané znalosti jim budou dobrým základem pro život.“ Vítězové z 9. A ZŠ Javornického ve složení Vojtěch Hájek, Karolína Truncová, Adéla Kotrbová a Ivana Stránská budou reprezentovat Vysoké Mýto za tři týdny v krajském kole v Chrudimi.


Celý článek...
 

Na nových trailových tratích se uskutečnily cyklistické závody žáků základních škol

Email Tisk PDF

04.05.17

IMG 8284Nové městské trailové tratě na Vinicích zažily 3. května první závody. Sjeli se sem žáci vysokomýtských základních škol, aby vyzkoušeli tratě a předvedli na nich svoje cyklistické zkušenosti a odvahu. Na Vinice se vydali také jejich spolužáci a učitelé, kteří je přišli hromadně povzbudit. Závodníci byli předem rozděleni do věkových kategorií, závodili zvlášť chlapci a zvlášť dívky. Podle věku měli uzpůsobenou délku a náročnost tratě. „Všichni bojovali s plným nasazením a za svoje výkony si zaslouží velikou pochvalu. Těší mě, že se jim na našich trailech dařilo. Plánujeme, že tratě v blízké době rozšíříme o nový úsek pro začátečníky. Vybudujeme tady také tělocvičnu v přírodě,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Město vybírá dodavatele rekonstrukce bazénu

Email Tisk PDF

27.04.17

bazenPříprava rekonstrukce krytého plaveckého bazénu pokračuje výběrovým řízením na dodavatele. „Hodnotící komise otevřela obálky s nabídkami pěti dodavatelů. Obsahují rozsáhlou dokumentaci a nyní probíhá jejich posuzování,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Rekonstrukce bazénu bude největší letošní stavební akcí města Vysokého Mýta. Hlavním důvodem je především nutná rekonstrukce vodovodu, kanalizace, silnoproudé i slaboproudé elektroinstalace a také rekonstrukce bazénové vany, která již nevyhovuje hygienickým normám. V souvislosti s rozsahem plánované rekonstrukce navýšilo zastupitelstvo města rozpočet této akce na 55 milionů korun.


Celý článek...
 

Město a kraj jednají o možném převodu areálu nemocnice na Pardubický kraj

Email Tisk PDF

27.04.17

Otevreni rentgenu 115 kopieZastupitelstvo kraje a městské zastupitelstvo budou v červnu projednávat možný převod areálu města Vysokého Mýta užívaného Vysokomýtskou nemocnicí do majetku Pardubického kraje. Impulsem k tomu bylo nedávné jednání představitelů města s hejtmanem Martinem Netolickým o financování zateplení budovy nemocnice v Hradecké ulici. Město pomáhá Vysokomýtské nemocnici, přispívá jí na různé opravy a podporuje zlepšení podmínek pro zdravotní péči. V roce 2016 zpracovalo projektovou dokumentaci na zateplení budovy v Hradecké ulici a požádalo Státní fond životního prostředí o dotaci.


Celý článek...
 

Dopravní omezení u vjezdu do areálů firem TOMIL a IVECO

Email Tisk PDF

24.04.17

vjezd do TomiluV souvislosti se stavebními pracemi na úpravě části účelové komunikace do areálů společností Tomil a Iveco dojde od 17. týdne (24. 4. - 30. 4. 2017) do 15. 6. 2017 k uzavření provozu části veřejně přístupné účelové komunikace v úseku od vyústění na silnici II/357 v ulici Gen. Svatoně po konec budovy č. p. 784. Zhotovitelem stavebních prací bude společnost MATEX HK s. r. o., Hradec Králové.


 

Vysokomýtský týdeník o přípravě dálnice kolem Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

21.04.17

Informacni dny D35 2017 3

V reportáži (ZDE) se podíváme do Infocentra D 35 do Vyšší odborné stavební a Střední školy stavební v ulici Kpt. Poplera. Ve dnech 10. a 11. dubna v něm Ředitelství silnic a dálnic ČR, správa Pardubice ve spolupráci s městem Vysokým Mýtem uspořádalo Informační dny pro veřejnost k projektu dálnice D 35 kolem Vysokého Mýta. Projektanti sem přivezli detailní mapy a další dokumentaci pro územní řízení dálnice D 35 ve dvou úsecích Ostrov – Vysoké Mýto a Vysoké Mýto - Džbánov. Během pondělního odpoledne a úterý dopoledne sem dorazilo přes šedesát lidí. Zajímal je především zhruba šestikilometrový úsek dálnice kolem Vysokého Mýta, který projektovala firma Mott MacDonald CZ.


Celý článek...
 

Částečná uzavírka ulice Vrchlického a navazujících ulic

Email Tisk PDF

18.04.17

IMG 3934V úterý 18. dubna budou zahájeny stavební práce na rekonstrukci nám. Vaňorného ve Vysokém Mýtě. V souvislosti s prováděním stavebních prací dojde v první fázi k částečné uzavírce jednosměrné ulice Vrchlického a navazujících ulic Kollárova, Nerudova, Andělská, Kar. Světlé, B. Němcové, Försterova a nám. Vaňorného. Do těchto ulic bude povolen vjezd pouze vozidlům dopravní obsluhy, a to z ulice Pražská. Dále bude zcela uzavřen výjezd z ulice Andělská a Kar. Světlé do nám. Vaňorného. Předpokládaný termín první fáze je od 18. dubna do 2. července, poté dojde ke změně uzavřených ulic. Zhotovitelem stavebních prací bude společnost Dlažba Vysoké Mýto, s. r. o.


 

Vysokomýtské trailové tratě na Vinicích v provozu

Email Tisk PDF

12.04.17

170409 Cyklo traily Vinice Facebook 006Od čtvrtka 13. dubna mohou cyklisté využívat kvalitní trailové tratě na Vinicích, které město vybudovalo ve druhé polovině loňského roku. Před jejich zprovozněním bylo v minulých týdnech v areálu docela rušno. Správce tratí po zimě dotvaroval a zhutnil terén a spolu s Technickými službami také uklidil les. Na tratích dlouhých 2,14 kilometrů jsou úseky s různým stupněm náročnosti. Na své si zde přijdou pokročilí cyklisté, děti i začátečníci. „Pospíchali jsme s úklidem, aby bylo vše připravené pro školáky a studenty, kterým právě začaly velikonoční prázdniny,“ řekl správce tratí Petr Novák. Slavnostní otevření trailů se uskuteční ve středu 3. května cyklistickým závodem dětí vysokomýtských základních škol. „Velký zájem cyklistů a pozitivní ohlasy na trailové tratě nás těší. Uvažujeme proto o jejich rozšíření, například o úsek pro začátečníky. Rádi bychom zde také vybudovali workoutovou tělocvičnu,“ sdělil starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

VYSOKOMÝTSKÝ TÝDENÍK o třídění odpadů, sběrných dvorech a kompostárně

Email Tisk PDF

07.04.17

Svozove auto TS 1V nové reportáži (ZDE) se vypravíme na vysokomýtské sběrné dvory, dozvíme se, jak jsme na tom s tříděním odpadů a podíváme se rovněž na kompostárnu. A také představíme Vysokomýtský humáč... Vysoké Mýto má za sebou více než dvacetileté budování a vylepšování systému nakládání s odpady. V rámci republiky v tom patří mezi nejlepší. V loňském roce obdrželo ocenění ODPADOVÝ OSKAR za nejnižší produkci směsného odpadu v Pardubickém kraji v kategorii měst nad 5 000 obyvatel. Bylo jediným městem s produkcí pod 150 kg. V současné době má za sebou první rok pilotního projektu Zkvalitnění nakládání s odpady ve Vysokém Mýtě, jehož cílem je vytřídit už u domu co největší množství odpadů.

 


Celý článek...
 

Z rozpočtu města jdou letos rekordní částky na podporu a projekty neziskových organizací

Email Tisk PDF

06.04.17

penize zdarmaNa svém březnovém zasedání zastupitelstvo města schválilo poskytnutí programových a individuálních dotací nad padesát tisíc korun. Určeny jsou na podporu sportu, sociálních organizací a kultury. "Letos jsme v městském rozpočtu vyčlenili více peněz na programové dotace. Městu se daří, a tak jsme navýšili dotace na sport, kulturu, sociální a další projekty,“ řekl starosta František Jiraský. „Při hodnocení každého projektu zohledňujeme, jaký přínos bude mít pro obyvatele našeho města. U dotací pro sportovní kluby také zda pracují s dětmi a mládeží,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Celkem letos město rozdělilo 2 920 000 korun. 


Celý článek...
 

Město podalo žádost o dotaci na revitalizaci osvětlení a na pomník purkmistra Meyera

Email Tisk PDF

04.04.17

170404 Pomnik purkmistra Meyera 004Vysoké Mýto podalo žádost o finanční příspěvek Ministerstva průmyslu a obchodu ze státního programu EFEKT 2017 na projekt Veřejné osvětlení města Vysoké Mýto - 1. etapa. Na Litomyšlském Předměstí město provede generální opravu stávajícího veřejného osvětlení a výměnu dvanácti elektroměrových rozvodnic. Tato revitalizace povede k energetickým i finančním úsporám. Přitom budou samozřejmě plně dodrženy zákonné požadavky na osvětlenost veřejných prostranství a jejich bezpečnost z hlediska pohybu osob a motorových vozidel po komunikacích. Celkové náklady na projekt: 2 580 819 Kč s DPH Způsobilé náklady: 2 309 615 Kč s DPH Požadovaná výše dotace: 1 154 807 Kč (50 %) Vlastní prostředky: 1 426 012 Kč.


Celý článek...
 

VYSOKOMÝTSKÝ TÝDENÍK o krytém plaveckém bazénu

Email Tisk PDF

31.03.17

bazenV nové reportáži Vysokomýtského týdeníku o krytého plaveckém bazénu (ZDE) uvidíte více než čtyřicet let staré záběry ze stavby bazénu, které tehdy zaznamenali členové filmového kroužku. Zavedeme vás do technických provozů bazénu, kam se běžný návštěvník nedostane. Na závěr reportáže zazní informace o připravené rekonstrukci bazénu. Pokud všechno půjde podle plánu, tak se na podzim dočkáme jeho znovuotevření. V minulých reportážích jsme zavítali na premiéru divadelního představení Limonádový Joe, které nastudovali herci Divadelního spolku Šembera (ZDE), na velké finále pěvecké soutěže Hlas Vysokého Mýta 2017 (ZDE) a do regionálního muzea na výstavu Kouzlo papírových modelů (ZDE). První reportáž nás zavedla na slavnostní večer předávání výročních cen města za rok 2016 (ZDE).     


Celý článek...
 

Rekonstrukce krytého plaveckého bazénu, vizualizace, informace

Email Tisk PDF

17.03.17

hala bazen 25 ka 1V přízemí krytého plaveckého bazénu ve Vysokém Mýtě se připravovaná rekonstrukce bude týkat vstupní haly se sociálním zařízením. Počítá se s novým odbavovacím systémem, rekonstrukcí šaten a zázemí, ale i s novým dětským bazénem. V suterénu dojde například na rekonstrukci sauny a masérny. Nejdůležitější ovšem bude rekonstrukce inženýrských sítí - rozvodů elektrické energie a vody, vzduchotechniky... 


Celý článek...
 

Na náměstí Přemysla Otakara II. probíhá druhá etapa rekonstrukce plynovodu

Email Tisk PDF

08.03.17

IMG 7052Od 13. března do 31. května zrekonstruuje firma innogy (dříve RWE) druhou část plynovodu na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Rekonstrukce probíhá na straně náměstí, kde se nalézá pobočka České spořitelny, dále na sousedící straně, kde je Penzion u Bakaláře, a částečně v Pražské ulici. Současně bude plynovod rekonstruován také v ulici B. Němcové. Stejně jako v loňském roce stavební práce provádí firma GASCO. Na setkání s občany zástupci innogy a GASCO informovali o harmonogramu a způsobu provedení rekonstrukce. Zároveň provozovatele obchodů ujistili, že se jim budou snažit vždy vyjít vstříc a po domluvě umožní všechny zavážky zboží.


Celý článek...
 

Informace začínajícím podnikatelům

Email Tisk PDF

08.03.17

Mestsky uradOpakovaně se na obecní živnostenský úřad obrací řada nově začínajících podnikatelů s dotazy ohledně nabídek katalogových společností. Jedná se o konkrétní nabídky spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy provedení zápisu za poplatek. Dovolujeme si podnikatelské subjekty upozornit, že předmětem správního poplatku souvisejícího se vznikem živnostenského oprávnění je ohlášení živnosti nebo přijetí žádosti o koncesi. Tento správní poplatek je vybírán pouze obcí, která vykonává státní správu v oblasti živnostenského podnikání.


Celý článek...
 

NOVINKA - TÝDENÍK VYSOKÉHO MÝTA

Email Tisk PDF

03.03.17

vyrocni ceny 2017Představujeme naši první reportáž, která zachytila slavnostní a příjemnou atmosféru předávání Výročních cen města Vysokého Mýta za rok 2016 ZDE. Každý týden budeme v reportážích zveřejněných na těchto stránkách, na YouTube i na městské facebookové stránce informovat o kulturním, sportovním i společenském dění, o rekonstrukcích a opravách budov i veřejných prostranství, ale i o aktivitách škol a různých spolků. Přáli bychom si, aby se vám naše reportáže líbily. 


 

Ve Vysokém Mýtě jednali o změně péče o ohrožené děti

Email Tisk PDF

23.02.17

P1040366Ve středu 22. února proběhlo na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě setkání odborníků k transformaci péče o ohrožené děti a mládež v Pardubickém kraji. Hlavním tématem setkání byla transformace Dětského centra Veská, které je zaměřené na péči o nejmenší ohrožené děti. Ke kulatému stolu zasedli odborníci z krajského úřadu a z vysokomýtského městského úřadu, z Dětského centra Veská a dalších organizací z Pardubického kraje. Setkání se rovněž zúčastnili krajský radní Ladislav Valtr, který je zodpovědný za zdravotnictví, starosta města František Jiraský a místostarosta Martin Krejza.


Celý článek...
 

Hodnotící komise vybrala dodavatele stavebních úprav prostor pro dialyzační středisko

Email Tisk PDF

21.02.17

VM podpis smlouvy a navsteva nemocnice 8V pondělí 20. února se v Praze potřetí sešla hodnotící komise výběrového řízení na dodavatele stavebních úprav prostor ve Vysokomýtské nemocnici, ve kterých letos vznikne dialyzační středisko společnosti Fresenius Medical Care. Komise, jejímiž členy jsou také tři zástupci města Vysokého Mýta, dokončila posouzení a vyhodnocení předložených nabídek. „Po důkladném posouzení nabídek jsme vybrali tu nejvýhodnější. Do desátého března poběží lhůta pro případné odvolání a pak může Fresenius s vybraným dodavatelem podepsat smlouvu,“ řekl místostarosta Martin Krejza a zároveň člen hodnotící komise. O podpisu smlouvy a otevření dialyzačního střediska budeme průběžně informovat.


Celý článek...
 

Poděkování městské policii za nalezení pohřešovaného staršího muže

Email Tisk PDF

20.02.17

Mestska policie dvereMěstská policie obdržela poděkování od manželky staršího vysokomýtského občana, který v sobotu 18. února odpoledne odešel z domova. Rodina se vážně obávala o jeho zdraví, proto se obrátila o pomoc při jeho hledání na obvodní oddělení Policie ČR ve Vysokém Mýtě. Při pátrání po pohřešovaném policisté požádali o spolupráci vysokomýtské městské strážníky. Po dvouhodinovém hledání hlídka městské policie nalezla podchlazeného muže v Průmyslové ulici. Strážníci mu okamžitě poskytli první pomoc a postarali se o něho do příjezdu zdravotnické záchranné služby. V poděkování manželka nalezeného muže mimo jiné napsala: „Nedokáži slovy vyjádřit svůj vděk, jsem ráda, že tady máme lidi, na které se můžeme spolehnout a kteří nám jsou ochotni pomoci.“ 


Celý článek...
 

Na obnovu vysokomýtských památek půjde z Programu regenerace více peněz

Email Tisk PDF

03.02.17

Vysoke Myto panorama 2016 AFMěstu Vysokému Mýtu se v letošním roce podařilo získat z Ministerstva kultury na kulturní památky v městské památkové zóně opět více finančních prostředků. Z Programu regenerace MPR (městských památkových rezervací) a MPZ (městských památkových zón) bude mít město k dispozici na rozdělení 1 810 000 korun, což je o 195 000 korun více než bylo v loňském roce. „Vloni jsme více investovali do opravy památek, hlavně do obnovy Choceňské věže, kde hrozilo zhroucení střešní konstrukce báně. Udržovat památky v dobrém stavu je ale finančně náročné. Proto je jen dobře, že se nám podařilo uspět v dotačním Programu záchrany architektonického dědictví. Loňská dvoumilionová dotace na Choceňskou věž nám výrazně pomohla. Díky tomu jsme mohli z prostředků z Programu regenerace městské památkové rezervace a památkové zóny vyměnit střešní krytinu na zvonici a přispěli jsme na kostel sv. Vavřince, na dům „Na Střelnici“ a na další dva domy na náměstí,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Demografické údaje o počtu obyvatel ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

03.02.17

demografieVe Vysokém Mýtě bylo k 1. 1. 2017 přihlášeno k trvalému pobytu celkem 12 123 občanů České republiky, což je o 36 obyvatel méně než na začátku roku 2016. Během uplynulého roku se přistěhovalo 217 a odstěhovalo 257 osob. Stejně jako na počátku roku 2016 bylo ve městě evidováno 374 cizinců, z toho je 159 cizinců s trvalým pobytem a 215 má zde přihlášen přechodný pobyt. Nejlidnatější částí města je Litomyšlské Předměstí, kde žilo 6 266 obyvatel, na Pražském Předměstí 2 626 obyvatel, na Choceňském Předměstí 1 629 obyvatel a ve Vysokém Mýtě-Městě (centru) 1 044 obyvatel. V Brtči bylo přihlášeno k trvalému pobytu 93 osob, v Domoradicích 153, v Knířově 46, ve Lhůtě 90, ve Svařeni 76 a ve Vanicích 100 osob.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto na veletrhu cestovního ruchu Regiontour

Email Tisk PDF

23.01.17

1Vysoké Mýto se zúčastnilo veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně. Veletrh probíhal od čtvrtka 19. ledna do neděle 22. ledna na brněnském výstavišti. V posledních letech se naše město tradičně prezentuje společně s ostatními městy Českomoravského pomezí v rámci expozice Východní Čechy. Hlavním tématem letošní expozice, která byla společná pro Pardubický i Královehradecký kraj, bylo východočeské loutkářství. Loutkářství má u nás velkou tradici a jeho význam pro Českou a Slovenskou republiku dokazuje i jeho zápis na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.


Celý článek...
 

O stavbě dálnice D 35 a také o ochraně zdrojů pitné vody v lokalitě Pekla u Cerekvice nad Loučnou

Email Tisk PDF

17.01.17

vizualizace4RSDŽivé vysílání Studia ČT 24 se v úterý 17. ledna věnovalo výstavbě dálnice D35. K této problematice se vyjádřili náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za dopravu Michal Kortyš, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Martin Červíček, místostarosta Vysokého Mýta Martin Krejza, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl a poslanec Parlamentu Martin Kolovratník. Jedním z témat byla také ochrana vodního zdroje Pekla, v jehož blízkosti dálnice povede. "... jsme nakloněni každému řešení, které neohrozí zdroje pitné vody...," řekl místostarosta Martin Krejza.


Celý článek...
 

Dálnice v blízkosti vodního zdroje Pekla musí vyhovovat ochraně podzemních vod

Email Tisk PDF

10.01.17

PeklaNa podnět vedení města Vysokého Mýta Ředitelství silnic a dálnic zohlední v projektu dálnice D 35 zvýšenou ochranu vodního zdroje Pekla, který je strategicky důležitý pro Vysoké Mýto i celý region. "Jak je navržen koridor výstavby D 35, tak vlastně prochází v těsné blízkosti ve druhém ochranném pásmu našeho vodního zdroje," řekl starosta František Jiraský. Na tuto skutečnost město upozorňovalo už před několika lety, kdy se zpracovávala EIA (studie vlivu stavby na životní prostředí). "Očekávali jsme, že projektanti, respektive ŘSD, navrhnou nějaké technické řešení, které by vyhovovalo dálnici a zároveň ochraně podzemních vod," dodal starosta. V souvislosti se zpracovávanou projektovou dokumentací začalo Ředitelství silnic a dálnic nastalou  situaci řešit.


Celý článek...
 

Zastupitelstvo navýšilo dotace, letos bude více peněz na neziskové aktivity

Email Tisk PDF

03.01.17

penize zdarmaVysoké Mýto letos rozdělí na programových dotacích více finančních prostředků než v minulých letech. Při schvalování rozpočtu na rok 2017 o tom rozhodlo zastupitelstvo města. Navýšení se týká šesti dotačních programů: programu na podporu sportu, programu na podporu v oblasti kultury, programu na podporu školství, programu podpory v oblasti životního prostředí, programu na podporu spolupráce s partnerskými městy a programu podpory v oblasti sociálních služeb, zdravotnictví a rodiny.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto požádalo o dotace na dokumentaci a likvidaci starých průzkumných vrtů

Email Tisk PDF

02.01.17

vrt1 kopieV souvislosti s ochranou vodního zdroje Pekla, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou Vysoké Mýto a okolní obce, podalo město dvě žádosti o dotace. Požádalo Státní fond životního prostředí o dotaci na likvidaci dvou starých průzkumných hydrogeologických vrtů nacházejících se na území Vysokomýtské synklinály a Pardubický kraj o dotaci na dokumentaci vrtů. "Požádali jsme kraj o dotaci na zmapování hydrogeologických vrtů v části Vysokomýtské synklinály. Nejprve zjistíme jejich technický stav a z hlediska jejich možného budoucího využití navrhneme, jak s nimi dál naložit, aby neohrožovaly podzemní vody. Mohou být například navrženy k rekonstrukci, nebo k likvidaci," řekl místostarosta Martin Krejza. Projekt by měl probíhat v první polovině příštího roku a měl by stát 355 135 korun. Kraj by se na něm podílel částkou 205 450 korun.


Celý článek...
 

Zastupitelstva Vysokého Mýta a Spišské Belé schválila partnerskou smlouvu

Email Tisk PDF

29.12.16

Navtva Spiske Bele 2016 18Na prosincovém zasedání schválilo vysokomýtské zastupitelstvo partnerskou smlouvu se slovenskou Spišskou Belou. Belianští zastupitelé měli svoje zasedání dříve, a tak smlouvu schválili už v polovině října. K podpisu smlouvy dojde v první polovině letošního roku. Města se rozhodla, že budou spolupracovat v oblasti kultury a vzdělávání, sportu i cestovního ruchu. Zároveň chtějí různými formami podporovat společné aktivity belianských a vysokomýtských spolků, organizací i společností. "Těšíme se na budoucí spolupráci. Věřím, že  bude přínosná pro školy, kulturní organizace, spolky a sportovní kluby i pro občany obou našich měst," řekl starosta František Jiraský. 


Celý článek...
 

Asistenti prevence kriminality jsou ve městě prospěšní

Email Tisk PDF

29.12.16

Asistenti prevence kriminalityPo pětileté velmi dobré zkušenosti s prací asistentů prevence kriminality požádalo město o poskytnutí další dotace, tentokrát z Operačního programu Zaměstnanost. Tři asistenti by měli v rámci městské policie působit od září příštího roku do srpna roku 2020. Náklady projektu budou 2 500 306 korun, z toho  2 368 450 korun (95 %) představuje dotace.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto vstupuje do roku 2017 se schváleným rozpočtem

Email Tisk PDF

29.12.16

Vysoke Myto panorama 2016 AFZastupitelstvo města Vysokého Mýta schválilo na svém zasedání 14. prosince dva zásadní dokumenty týkající se hospodaření města v roce 2017, a to rozpočtový výhled města sestavený na období 2018 - 2020 a rozpočet města na rok 2017. Město Vysoké Mýto vstoupí do nového roku v dobré finanční kondici, má zajištěny dostatečné zdroje na financování své běžné činnosti, dluhová služba vykazuje nízkou hodnotu, probíhají přípravy na finální realizaci investičních akcí, na které jsou připraveny finanční prostředky v rozpočtové rezervě města.


Celý článek...
 

Na vysokomýtské radnici se jednalo o napojení přivaděče k dálnici D 35

Email Tisk PDF

09.12.16

IMG 20161208 152348Na vysokomýtské radnici se 8. prosince uskutečnilo jednání o přivaděči ze severu orlickoústeckého okresu k budoucí dálnici D 35.   „Se stavbou dalšího úseku dálnice z Opatovic do Ostrova se v posledním roce pohnula také příprava dálnice kolem Vysokého Mýta. Posun je vidět doslova každý měsíc. V souvislosti s tím řešíme například protipovodňová opatření, zelenou bariéru kolem obydlených lokalit či ochranu vodního zdroje Pekla. Přivítali jsme proto také jednání o napojení přivaděče směřujícího na Choceň a dál na Žamberk, “ řekl místostarosta Martin Krejza.


Celý článek...
 

Město Vysoké Mýto získalo ODPADOVÉHO OSKARA

Email Tisk PDF

29.11.16

 

Odpadovy Oskar 2016Město Vysoké Mýto obdrželo ocenění ODPADOVÝ OSKAR za nejnižší produkci směsného odpadu v Pardubickém kraji v kategorii měst nad 5 000 obyvatel. Ocenění mu udělilo sdružení Arnika, které se dlouhodobě věnuje problematice odpadového hospodářství. V hodnocení obcí sdružení vycházelo z údajů za rok 2014. K 1. 1. 2014 žilo ve Vysokém Mýtě 12 429 obyvatel, na 1 obyvatele mělo produkci 138,2 kg směsného odpadu. Bylo jediným městem v Pardubickém kraji s počtem obyvatel nad 5000 s produkcí pod 150 kg.   


Celý článek...
 

Přítomnost architekta Košaře na městském úřadě v roce 2017

Email Tisk PDF

21.11.16

Budova MUMěstský architekt Ing. arch. Milan Košař  bude k dispozici  každé sudé pondělí v měsíci od 8.00 do 17.00 v budově Městského úřadu, B. Smetany 92, kancelář č. 252. Mimo to lze městského architekta kontaktovat e-mailem na adrese  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript  a zaslat požadavek nejlépe s grafickou přílohou. Pro osobní dohodu je k zastižení na tel. čísle 777 193 777. Popřípadě je možné se na něho obrátit prostřednictvím vedoucího odboru stavebního úřadu a územního plánování Ing. Luboše Karmína (e-mail:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 465 466 161). 


 

Upozornění na povinnost kontroly kotle na pevná paliva

Email Tisk PDF

16.11.16

kominMěstský úřad Vysoké Mýto upozorňuje na povinnost provádět jednou za dva kalendářní roky kontrolu technického stavu a provozu kotle na pevná paliva o tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění.  Kontrola musí být provedena osobou, která  byla proškolena výrobcem kotle a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě. Provozovatel kotle má povinnost předkládat na vyžádání Městskému úřadu Vysoké Mýto doklad o provedení této kontroly potvrzující, že kotel je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů. Provozovatel je povinen provést první kontrolu technického stavu a provozu zdroje nejpozději do 31. prosince 2016.


Celý článek...
 

Město připravuje třetí etapu regenerace panelového sídliště Za Pivovarem

Email Tisk PDF

14.11.16

Regenerace Za PivovaremVysoké Mýto bude v příštím roce pokračovat v revitalizaci veřejných prostranství. Kromě rekonstrukce náměstí Vaňorného připravuje třetí etapu regenerace panelového sídliště Za Pivovarem. V minulosti město provedlo regeneraci už tří lokalit v sídlišti Družba, dvou lokalit v sídlišti Za Pivovarem a regeneraci sídliště mezi ulicemi Mládežnická a Rokycanova. „Také na tuto etapu regenerace sídliště Za Pivovarem bychom chtěli požádat o dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj. Pokud uspějeme, budeme mít kompletně zrevitalizovaná všechna prostranství v místech, kde převažuje panelová zástavba. Ale ve městě máme také řadu lokalit se staršími zděnými bytovými domy, kolem kterých je potřeba provést podobné úpravy. Doposud ministerstvo na to žádný dotační program nemělo. Nyní změnily dotační podmínky, a proto můžeme žádat o dotaci například na regeneraci sídliště U Hřbitova,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

V reportáži ČT o historii města, největším čtvercovém náměstí, mlýnech i o vysokomýtské plovárně

Email Tisk PDF

31.10.16

Vysoke Mto 3V4O2050 maleV rámci cyklu 3 z … odvysílala ČT24 v sobotu 29. října reportáž z Vysokého Mýta. Průvodci městem byli historik regionálního muzea Zdeněk Horák a starosta František Jiraský. Víte, že k Vysokému Mýtu a jeho okolí neodmyslitelně patří mlýny? Krajina kolem Loučné je jimi doslova posetá. A v některých z nich se dokonce dochovala původní zařízení. V reportáži se také dozvíte zajímavosti z historie našeho města, o prvenství náměstí Přemysla Otakara II., o kostelu sv. Vavřince i o vysokomýtské plovárně ... Reportáž ZDE

 


 

Už 545 let užívá Vysoké Mýto povýšený znak se sv. Jiřím zabíjejícím draka

Email Tisk PDF

18.10.16

Znak msta 1471Před 545 lety povýšil král Vladislav II. tehdejší znak města Vysokého Mýta. Vysoké Mýto (v latinských textech Alta Muta, v německých Hohenmauth)  bylo založeno králem Přemyslem II. kolem roku 1262.  Původně (nejpozději od roku 1350) město užívalo na své pečeti a pak i ve znaku okřídleného dvounohého draka, jakoby ve skoku doprava obráceného, ohlížejícího se však doleva hlavou na dlouhém krku, s ocasem stočeným dole do smyčky.  Král Vladislav II. vylepšil 20. října 1471 tento znak tím, že k drakovi přidal sv. Jiří, který draka zabíjí. Takto povýšený znak užívá město dodnes.


Celý článek...
 

Archeologický výzkum u kostela sv. Vavřince vzbudil zájem veřejnosti

Email Tisk PDF

18.10.16

1IMG 0309V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Vaňorného náměstí provedli archeologové z vysokomýtského regionálního muzea v sousedství kostela sv. Vavřince záchranný a předstihový archeologický výzkum. V prostoru náměstí dosud žádný archeologický výzkum neproběhl, takže sami archeologové byli zvědaví, co naleznou. Předpokládali, že kolem kostela býval od 13. do poloviny 16. století středověký hřbitov, na kterém jsou pohřbeni nejstarší obyvatelé našeho města, ale kam až sahal a v jaké hloubce naleznou hroby, nevěděli.   


Celý článek...
 

Memorandum mezi Vysokým Mýtem a Pardubickým krajem umožní další rozvoj Muzea českého karosářství

Email Tisk PDF

13.10.16

Aero 50 dymanik RMVysoké Mýto a Pardubický kraj schválily memorandum o spolupráci při provozování expozice Muzea českého karosářství. Jako první ho před týdnem projednala Rada města Vysokého Mýta a dnes svůj souhlas připojila rada kraje. Schválením memoranda vyvrcholilo úsilí představitelů města a kraje, kterým se v minulých měsících podařilo navázat na loňská jednání. „Město zrekonstruovalo historické budovy a zřídilo v nich Muzeum českého karosářství. Expozice ale potřebuje širší odborné zázemí a právě to nám nabídl Pardubický kraj. Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, příspěvková organizace kraje, má nejen odborníky, ale také vlastní řadu cenných exponátů firmy Sodomka. Proto jsme se dohodli na spolupráci, která bude výhodná pro obě strany a ze které bude nejvíce těžit veřejnost,“ řekl starosta František Jiraský.  


Celý článek...
 

Nemocnice otevřela sál pro jednodenní chirurgii, další bude dialyzační středisko

Email Tisk PDF

05.10.16

stihani paskyVysokomýtská nemocnice uvedla do provozu nový operační sál pro jednodenní chirurgii. Slavnostního otevření se 4. října zúčastnili zástupci Pardubického kraje, zřizovatele nemocnice, v čele s 1. náměstkem hejtmana Romanem Línkem a starosta František Jiraský s dalšími představiteli města Vysokého Mýta. Pro nový operační sál nemocnice využila zakonzervované prostory starého chirurgického sálu v první patře budovy v Hradecké ulici. Za 5,6 milionu korun prostory opravila a vybavila moderními přístroji. S nimi budou lékařské zákroky jednodušší a zároveň šetrnější k pacientovi. Uvolněné prostory dosavadního operačního sálu nemocnice vrátila městu. „Nyní už nic nestojí v cestě tomu, abychom původní operační sál ve druhém patře předali společnosti Fresenius Medical Care, která ho přebuduje na dialyzační středisko. V současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele. Pokud všechno půjde podle plánu, do poloviny příštího roku by mohlo být dialyzační středisko otevřené,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Na příští rok město chystá rekonstrukci náměstí Vaňorného

Email Tisk PDF

26.09.16

Vysoke Mto pamatky 8V návrhu městských investičních akcí na rok 2017 je pamatováno na rekonstrukci náměstí Vaňorného. „V příštím roce nás čeká rekonstrukce náměstí Vaňorného. Tento prostor, v jehož centru stojí kostel sv. Vavřince, patří vedle náměstí Přemysla Otakara II. mezi naše nejcennější veřejná prostranství. Na rekonstrukci už čeká několik let. Architektonická studie byla dokonce zpracována už v roce 2008. Také v případě této významné investiční akce jsme zvolili koordinovaný postup. Firma RWE zde nyní provádí rekonstrukci plynovodu. V říjnu se ke kostelu vrátí archeologové, kteří provedou druhou část záchranného archeologického výzkumu. Na začátku příštího roku, jakmile to počasí dovolí, zrealizují Vodovody a kanalizace odvodnění prostoru mezi Zvonicí a kostelem. A po nich už přijde na řadu očekávaná rekonstrukce náměstí,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Ochrana vodního zdroje je pro město prioritou

Email Tisk PDF

22.09.16

vrtV souvislosti s ochranou vodního zdroje na Peklech, který zásobuje velmi kvalitní pitnou vodou Vysoké Mýto a další obce, usiluje naše město ve spolupráci se společností Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto o co největší snížení rizika znečištění podzemních vod v oblasti Vysokomýtské synklinály, která se rozprostírá na rozsáhlém území od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. Možné riziko pro kvalitu pitné vody nejen pro vysokomýtský zdroj, ale i celé oblasti, představují přibližně třicet až čtyřicet let staré vrty. „Dnes již polozapomenuté průzkumné vrty, které byly prováděny v 70. a 80. letech, mohou být vážnou hrozbou pro kvalitu podzemním vod. Mnohé z vrtů jsou ve špatném technickém stavu. Vrtaly je dávno zaniklé státní podniky a dnes už se k nim nikdo nehlásí,“ řekl místostarosta Martin Krejza.


Celý článek...
 

Oznámení o umístění tabulek s názvy ulic a veřejných prostranství

Email Tisk PDF

09.09.16

ulicni tabulkaV průběhu září až listopadu 2016 osadí zaměstnanci Technických služeb v centru města a v sídlišti Družba nové tabulky s názvy ulic a veřejných prostranství.  V oznámení Městského úřadu Vysoké Mýto o umístění tabulek s názvy veřejných prostranství v části lokalit Vysoké Mýto – Město, Pražské Předměstí a Litomyšlské Předměstí jsou uvedeny bližší informace, na mapách jsou vyznačeny lokality a budovy, na kterých budou tabulky osazeny.


Celý článek...
 

Státní okresní archiv Ústí nad Orlicí digitalizoval a zpřístupnil dokumenty Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

05.09.16

Znak mesta 1471Státní okresní archiv Ústí nad Orlicí digitalizoval a zpřístupnil přes elektronickou badatelnu 9 pamětních knih Vysokého Mýta. Zachycují události od roku 1848 do roku 1998, i když ne v ucelené časové posloupnosti, a jsou součástí archivních fondů Archiv města Vysoké Mýto a Městský národní výbor Vysoké Mýto. Kromě digitalizovaných pamětních knih jsou na internetu zveřejněny statistiky týkající se zdejšího obyvatelstva od roku 1869 do roku 1880.  Státní okresní archiv Ústí nad Orlicí rovněž digitalizoval a v e-badatelně zveřejnil archiválie řady dalších měst a obcí okresu Ústí nad Orlicí


 

Vysokomýtské základní školy přivítaly sto čtyřicet prvňáčků

Email Tisk PDF

01.09.16

IMG 8734Prvního září zamířilo do vysokomýtských základních škol sto čtyřicet prvňáčků. Na první cestu do školy je doprovodili rodiče, sourozenci a mnohé z nich i prarodiče, kteří si nechtěli nechat ujít jejich významný den. Shromáždili se před školami, kde po osmé hodině proběhlo slavnostní zahájení. Prvňáčky ZŠ Jiráskova přišel pozdravit starosta František Jiraský, který dětem popřál, aby chodily do školy rády a s úsměvem. Zároveň vyzdvihl velký význam vzdělání. „Příchod do školy je pro prvňáčky startem ke vzdělávání. Nezapomínejte, že co se ve škole naučíte, to vás bude provázet po celý život,“ připomněl dětem starosta. Ředitelka Mirka Pátková prvňáčkům popřála mnoho nových kamarádů a zážitků. Předseda Sdružení rodičů a přátel školy Ladislav Vokoun připojil přání rodičům, aby měli pevné nervy. 


Celý článek...
 

Spolupráce s bulharskými městy nabývá konkrétní podoby

Email Tisk PDF

16.08.16

Dolni iflik 1Na začátku srpna koncertovala Saframentská kapela v bulharských partnerských městech Dolním Čifliku a ve Varně. Reprezentovala zde naše město na folklórním festivalu Germeto, na festivalu Týden moře ve Škorpilovcích a zahrála rovněž v rámci 20. ročníku festivalu Umění a řemesel na otevřené scéně v parku ve Varně. Spolu s muzikanty se do partnerských měst vydali také starosta František Jiraský, místostarosta Martin Krejza a radní Blanka Kysilková. „Jsem rád, že se nám podařila kulturní výměna, na které jsme se domluvili při naší loňské návštěvě v Dolním Čifliku. V takovém rozsahu jako nyní jsme s tímto partnerským městem dosud nic podobného neorganizovali. Vystoupení Saframentské kapely předcházela účast jejich Městského dětského dechového orchestru na letošním Čermákově Vysokém Mýtě.  Muzikantům se u nás moc líbilo a už nyní plánují, že v příštím roce zase přijedou. Vedoucí orchestru Dimo Koritarov nás ujistil, že tentokrát by chtěli dokonce soutěžit,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Do konce roku bude ve Vysokém Mýtě kvalitnější pokrytí mobilním signálem

Email Tisk PDF

15.08.16

Pohled na mstaSpolečnosti O2 a T-Mobile se dohodly na sdílení sítí a slíbily, že ve Vysokém Mýtě do konce roku 2016 zkvalitní pokrytí mobilním signálem. Zareagovaly tak na připomínky občanů, kteří letos v lednu na výzvu městského úřadu sdělili údajů o tom, kde je na území města horší pokrytí mobilním signálem. Připomínky občanů i města byly poté předány Pardubickému kraji, který vypracoval soupis lokalit v kraji, kde mobilní signál kolísá, nebo chybí. Soupis byl zaslán mobilním operátorům O2, T-Mobile a Vodafone, kteří se koncem roku 2015 na jednání s hejtmanem Martinem Netolickým zavázali, že místa uvedená v soupise přeměří a sdělí, jak problémy odstraní. Podle současných sdělení společností O2 a T-Mobile dojde do konce roku 2016 ke zkvalitnění signálu ve Vysokém Mýtě a v některých dalších obcích, mezi které patří také Nové Hrady.


 

Do makovice Choceňské věže vložili schránky se vzkazy

Email Tisk PDF

11.08.16

IMG 7711Ve čtvrtek 11. srpna vložili starosta František Jiraský a místostarosta Martin Krejza do nejvyšší části Choceňské věže dvě schránky se vzkazy budoucím občanům Vysokého Mýta, kteří je možná při příští opravě střechy věže objeví. „Před dvěma měsíci jsme otvírali listiny, které na nás ve věži čekaly více než 130 let. Dnes jsme zde uložili schránky, které nesou naše vzkazy a informace do budoucnosti. Každý k psaní vzkazu přistoupil po svém a sdělil to, co považoval za důležité, “ řekl starosta.


Celý článek...
 

Lepší Mýto ve vylepšené verzi

Email Tisk PDF

12.07.16

lepsimytoNa městských internetových stránkách je k dispozici rozšířená verze webové aplikace Lepší Mýto. Umožňuje občanům snadno a rychle sdělit informace a připomínky, nebo se vyjádřit k nějakému problému, který spadá do kompetence města Vysokého Mýta, případně jím zřizovaných organizací, především Technických služeb Vysoké Mýto. Občané mohou tímto způsobem oznámit například jak různé výtluky v komunikacích, tak i nefungující veřejné osvětlení, případně další nefungující nebo poškozené prvky veřejného prostoru. V nově rozšířené verzi Lepšího Mýta můžete podnět nejen zadat, ale také si můžete prohlédnout podněty již zadané a to včetně reakcí obsahujících popis řešení, případně širší vysvětlení konkrétní problematiky.


 

Slavnostní otevření dálničního oddělení policie ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

11.07.16

P1030903Ve Vysokém Mýtě bylo v pondělí 11. července za účasti starosty Františka Jiraského, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, ředitele služby dopravní policie Policejního prezidia České republiky plukovníka Tomáše Lercha a dalších hostů slavnostně uvedeno do provozu dálniční oddělení policie. Dovršilo se tak intenzívní dvouleté úsilí Pardubického kraje a policie o vybudování dálničního oddělení, které by zpočátku dohlíželo na bezpečnost a plynulost silničního provozu v dopravně přetíženém úseku silnice I/35 mezi Holicemi a Moravskou Třebovou a později po dokončení prvního úseku do Ostrova také na dálnici D 35. Krajský policejní ředitel plukovník Jan Švejdar ocenil výbornou spolupráci s Pardubickým krajem i s městem Vysokým Mýtem.


Celý článek...
 

Město chystá rekonstrukci krytého plaveckého bazénu

Email Tisk PDF

03.07.16

bazén nový1Město bude pokračovat v rekonstrukci a modernizaci krytého plaveckého bazénu, kterou zahájilo první etapou v letech 2013 – 2014. V příštích měsících bude vypracován návrh architektonického řešení a následně projektová dokumentace pro provedení stavby. „Na podzim bychom chtěli projednat a schválit návrh a začátkem roku 2017 projektovou dokumentaci. Pak bude následovat výběrové řízení na dodavatele stavby. K vlastní realizaci by mělo podle našich předpokladů dojít přibližně v květnu až listopadu příštího roku,“ řekl starosta František Jiraský. 


Celý článek...
 

Vzkazy z makovice z báně Choceňské věže o její opravě i o politické situaci ve městě

Email Tisk PDF

27.06.16

TK VM 230616 foto IJ 3Na tiskové konferenci města, která se konala 23. června, byly představeny dokumenty, které byly uloženy více jak 130 let ve skleněné lahvi v makovici báně Choceňské věže. Dokumenty a jejich přepisy prezentoval historik Regionálního muzea Zdeněk Horák, který k obsahu dokumentů sdělil další zajímavé poznatky. „Dokumenty obsahují cenné zprávy o opravě báně, ale také pozoruhodné pro dnešní dobu aktuální informace o politické situaci ve městě…,“ uvedl starosta František Jiraský. První dokument sepsal jednašedesátiletý tesař Josef Hynek. Oprava báně Choceňské věže byla jeho posledním tesařským dílem. Text obsahuje řadu pravopisných chyb. Svůj vzkaz tesař Hynek končí slovy: „kdo tento list dostane, vzpomeňte si bratři na mne, já již odpočinu blaze. Navěky sbohem bratři stavitelé.“


Celý článek...
 

Bezpečné dny Dekra se těšily zájmu řidičů

Email Tisk PDF

16.06.16

Bezpecne dny Dekra Vysoke Myto 2016 19

Ve dnech 13. až 14. června proběhla na vysokomýtském autodromu dvoudenní akce BEZPEČNÉ DNY DEKRA 2016 Vysoké Mýto. Pod záštitou starosty Františka Jiraského a za spolupráce dalších partnerů, zejména Autoklubu Karosa a společnosti Iveco Czech Republic, a. s., ji připravila DEKRA CZ a. s. – Akademie dopravního vzdělávání. BEZPEČNÉ DNY DEKRA 2016 jsou zaměřené na výuku pro zvýšení bezpečnosti v silničním provozu a nácvik krizových situací. Zhodnocení akce naleznete ve zpravodaji autobusové dopravy BUSPRESS ZDE.


Celý článek...
 

Na radnici pro ztracené věci

Email Tisk PDF

02.06.16

klice1Ztratili jste na veřejném prostranství, či veřejných prostorách nějakou věc a po marném hledání jste to tak říkajíc vzdali? Pak vám doporučujeme zkusit ještě jednu možnost. Zajděte na městský úřad, kde jsou shromažďovány předměty, které přinesli jejich poctiví nálezci. Možná mezi těmito věcmi bude zrovna ta vaše. V případě dotazů kontaktujte Lukáše Vágnera, tel. 465 466 173, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .  


 

Výzva vlastníkům lesa k zajištění ochrany lesa před kůrovcovou kalamitou

Email Tisk PDF

22.05.16

7PX54DMEMěstský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí, jako příslušný orgán státní správy lesů na základě zjištění o plošném přemnožení kůrovců vyzývá všechny vlastníky lesů k opakovaným a důkladným kontrolám svého lesního majetku. V případě výskytu kůrovce je vlastník lesa povinen učinit bezodkladná opatření, aby nedocházelo k dalšímu šíření a přemnožení těchto škodlivých činitelů. Napadené stromy je nutné okamžitě vytěžit a kůrovcové dříví asanovat.


Celý článek...
 

Návštěva představitelů města ve Spišské Belé

Email Tisk PDF

17.05.16

StarostoveNa pozvání primátora Štefana Bieľaka navštívili představitelé města Vysokého Mýta 12. a 13. května Spišskou Belou. Jejich návštěvě předcházelo setkání zástupců obou měst ve Vysokém Mýtě v polovině února letošního roku. „Naši přátelé pro nás připravili velice zajímavý program. Setkali jsme se s ředitelkami škol a seznámili se se správou města. Prošli jsme si historické centrum, které je stejně jako ve Vysokém Mýtě prohlášené za památkovou zónu, prohlédli si fotbalový stadion i rekreační zónu,“ uvedl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Jak je to s cestovními doklady pro děti?

Email Tisk PDF

16.05.16

ChorvatskoRodinné dovolené spojené s cestováním do zahraničí znamenají i vyřizování cestovních dokladů. Co vše je potřeba zařídit při cestování s dětmi? Věděli jste například, že i děti mohou do členských států Evropské unie a dalších vybraných evropských zemí cestovat na vlastní občanský průkaz?


Celý článek...
 

Smlouva o vzniku dialyzačního střediska podepsána

Email Tisk PDF

11.05.16

1VM podpis smlouvy a navsteva nemocniceVe středu 11. května podepsali zástupci města Vysokého Mýta, společnosti Fresenius Medical Care – DS, s. r. o. a Vysokomýtské nemocnice smluvní dokumenty, které právně odstartují proces vzniku dialyzačního střediska v areálu Vysokomýtské nemocnice. Vzhledem k rozsahu i finančnímu objemu zamýšlené rekonstrukce tomuto podpisu předcházelo mnohaměsíční intenzivní jednání. V závěrečné fázi se do jednání zapojili také zástupci Pardubického kraje. „Příprava vícestranných smluv byla náročná a komplikovaná. Vážím si toho, že se nám podařilo dospět ke vzájemné shodě. Obyvatelé Vysokého Mýta a jeho okolí se brzy dočkají nové zdravotnické služby, na kterou jsou mnozí z nich odkázáni. Věřím, že za rok už nebudou muset dojíždět na dialýzu do vzdálenějších nemocnic,“ uvedl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Pravidla provozu městské bezplatné wifi sítě

Email Tisk PDF

10.05.16

Free WiFi Sign Size Guide kopieV návaznosti na nový výklad předpisů týkajících se provozu veřejných wifi sítí stanovilo město Vysoké Mýto od 17. května pravidla provozu bezplatné wifi sítě v budovách městského úřadu a na náměstí Přemysla Otakara II. Pro přístup do městské wifi sítě bude každému, kdo se do ní bude mít zájem připojit, nejprve zaslána SMS s přístupovým kódem, kterým se přihlásí do sítě. Celý proces je zcela automatizovaný, po úspěšné autorizaci bude umožněn přístup k internetu na 30 minut. Po uplynutí této doby bude systémem vyžadována opětovná autorizace. K městské bezplatné wifi síti je možné se připojit každý den od 7:00 do 21.00.


Celý článek...
 

Město podalo žádost o dotaci na zateplení Vysokomýtské nemocnice

Email Tisk PDF

18.04.16

nemocnice VMMěsto podalo 14. dubna žádost o poskytnutí finanční podpory z Operačního programu životní prostředí na kompletní zateplení obvodového pláště budovy Vysokomýtské nemocnice v Hradecké ulici. „V rámci zateplení vyměníme také okna, vchodové dveře a opravíme střechu. Podle projektu by se celkové náklady měly pohybovat kolem 29 milionů korun. Očekáváme, že se výběrovým řízením podaří cenu snížit,“ řekl starosta František Jiraský. Příspěvek z OPŽP činí 40% ze způsobilých výdajů, přičemž způsobilost výdajů určuje poskytovatel dotace. Předpokládaná výše čtyřicetiprocentní dotace bude přibližně 8 mil. korun. Město se ze svého rozpočtu bude podílet částkou 21 mil. korun.


Celý článek...
 

Dobrovolní hasiči mají rekonstruovanou cisternovou automobilovou stříkačku

Email Tisk PDF

14.04.16

Hasicska strikacka 2016 1Vysokomýtští dobrovolní hasiči představili novinářům rekonstruovanou cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 TATRA 815, která byla vyrobena v roce 1989 a až do roku 2011 sloužila zdejším profesionálním hasičům. Poté byla bezúplatně převedena městu, které ji nechalo zrekonstruovat pro dobrovolné hasiče. Ti ji budou používat zejména při likvidaci požárů. "Rekonstrukce stála 3 mil. korun, z toho polovinu zaplatilo město, na druhou polovinu jsme získali příspěvek z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, který přerozděluje Hasičský záchranný sbor ČR," sdělil starosta František Jiraský. 


Celý článek...
 

Nové dokumenty prevence kriminality na stránkách města

Email Tisk PDF

17.03.16

kamera ilu denik 380Na stránkách PREVENCE KRIMINALITY města Vysokého Mýta jsou zveřejněny Plán prevence kriminality města na období 2016 - 2019 a Bezpečnostní analýza na rok 2016. Jedná se o dva strategické dokumenty v oblasti prevence kriminality města, které analyzují aktuální situaci a nabízí možnosti řešení problémů s kriminalitou na území města Vysokého Mýta.  


 

Vysoké Mýto bude mít deset strážníků

Email Tisk PDF

24.02.16

IMG 20150319 165244Rada města stanovila od 1. března nový počet strážníků městské policie a asistentů prevence kriminality. Ve Vysokém Mýtě bude sloužit deset strážníků a až tři asistenti prevence kriminality. V průběhu roku 2015 pracovalo u městské policie šest strážníků v přímém výkonu služby, kteří byli koncem roku doplněni o dva nové strážníky vzešlé z výběrového řízení. Po většinu roku ve městě působili tři asistenti prevence kriminality.

 


Celý článek...
 

Technické služby pořídily z dotace nový svozový vůz

Email Tisk PDF

24.02.16

Svozove auto TS 1Technické služby převzaly 22. února nový svozový vůz, kterým budou sváženy všechny druhy složek separovaného odpadu (sklo barevné i čiré, plasty, papír) a bioodpad. Poprvé se s ním občané setkali v ulicích města ve středu 24. února. Svozový vůz SCANIA s nástavbou ROS ROCA OLYMPUS 20W od firmy HANES byl pořízen za téměř 4,6 mil. Kč v rámci projektu Zkvalitnění nakládání s odpady ve Vysokém Mýtě, který byl podpořen v rámci 64. výzvy Operačního programu Životní prostředí.


Celý článek...
 

Harmonogram přípravy a výstavby dálnice D 35

Email Tisk PDF

19.02.16

D35Na základě četných dotazů, se kterými se obyvatelé obrací na vedení města Vysokého Mýta, jak je to s výstavbou dálnice D 35, interpeloval poslanec Parlamentu a zastupitel Jiří Junek v této věci ministra dopravy Dana Ťoka. Ministr mu zaslal odpověď ZDE a harmonogram přípravy a realizace výstavby dálnice ZDE. V odpovědi ministr Ťok zmiňuje chystaný archeologický průzkum v trase dálnice Opatovice – Ostrov a vyjednávání s Evropskou komisí o získání ověřovacího stanoviska EIA, protože původní stanovisko EIA k tomuto úseku bylo vydáno podle dnes již překonaného zákona. Úsek dálnice Ostrov – Staré Město, který se týká Vysokého Mýta, tyto problémy s ověřením stanoviska EIA nemá. O odpovědi ministra informoval Jiří Junek zastupitele a občany na zasedání zastupitelstva města.   


 

Rozpočet města na rok 2016

Email Tisk PDF

29.01.16

Vysoke MtoZastupitelstvo města Vysokého Mýta schválilo na svém zasedání dne 16. 12. 2015 dva zásadní dokumenty týkající se hospodaření města v roce 2016, a to Rozpočtový výhled města sestavený na období 2017- 2019 a Rozpočet města na rok 2016. Rozpočtový výhled počítá s meziročním růstem daňových příjmů ve výši 2,5 %, meziročním růstem nedaňových příjmů ve výši 1 %, meziročním růstem běžných výdajů města ve výši 2 %, meziročním růstem kapitálových výdajů ve výši 5 %. V uvedeném období neplánuje město přijetí žádné půjčky nebo úvěru, náklady na dluhovou službu jsou vypočítány s rezervou na růst úrokových sazeb ve výši cca 1 %. Saldo provozního rozpočtu vykazuje rostoucí trend.


Celý článek...
 

Rada města souhlasila se světelnou křižovatkou

Email Tisk PDF

21.01.16

20160122 FOTO VM Krizovatka Lidl 2000 Web 001Na svém předposledním prosincovém jednání se rada města zabývala dopravní problematikou na silnici I/35 na průtahu městem. Vzhledem k neustále rostoucí intenzitě dopravy i plánovanému zprovoznění nového parkoviště firmy Iveco v červnu 2016 a na základě předložené dopravní studie souhlasila s tím, aby bylo na průtahu městem vybudováno světelné signalizační zařízení na křižovatce s Pražskou ulicí, nebo u Lidlu.To by mělo sloužit v období tzv. přechodného stavu, který potrvá do zprovoznění rychlostní komunikace R 35 kolem Vysokého Mýta. V souvislosti s touto rychlostní komunikací budou dopravní opatření na průtahu městem nově posouzena.


Celý článek...
 

Čistší, upravenější, zkrátka LEPŠÍ VYSOKÉ MÝTO

Email Tisk PDF

05.01.16

IMG 5272 foto RakaNa hlavní straně internetových stránkách města byl pod ikonou Lepší Mýto zveřejněn formulář, prostřednictvím kterého můžete sdělit informace a připomínky, nebo se vyjádřit k nějakému problému, který spadá do kompetence města Vysokého Mýta, případně jím zřizovaných organizací, především Technických služeb Vysoké Mýto. Nahlásit tímto způsobem můžete například jak různé výtluky v komunikacích, tak i nefungující veřejné osvětlení, případně další nefungující nebo poškozené prvky veřejného prostoru. Do formuláře, prosím, vyplňte stručný název a popis hlášeného problému, vyberte místo na mapě, případně připojte fotografie.


Celý článek...
 

Oznámení o provozní době na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

01.09.15

Budova MUV úterý a ve čtvrtek jsou obě budovy městského úřadu (B. Smetany 92 a Jiráskova 179) otevřeny od 7.30 do 15.00 hodin. Provozní doba úřadu v ostatní dny zůstává nezměněna. V pondělí a ve středu je městský úřad otevřen od 7.30 do 17.00 hodin a v pátek od 7.30 do 14.00 hodin.


 

Důležité dokumenty z výběrového řízení na provozovatele dialýzy ve Vysokomýtské nemocnici na webu

Email Tisk PDF

20.08.15

webNa internetových stránkách města byla v rubrice MĚSTSKÝ ÚŘAD zřízena nová záložka SMLOUVY A DOKUMENTY. Je umístěna v bloku INFORMACE. Město v ní bude postupně zveřejňovat důležité smlouvy a dokumenty. Jako první zveřejňujeme dokumenty z výběrového řízení na pronájem prostor ve Vysokomýtské nemocnici za účelem provozování dialýzy, dále dokumenty, které tomuto řízení předcházely a odpověď společnosti B. Braun Avitum s. r. o. na sdělení města Vysokého Mýta, které se týkalo rozhodnutí rady města o výběru nejvýhodnější nabídky.


 

Dokumentace dopravního průzkumu na internetových stránkách města

Email Tisk PDF

09.04.15

Dopravni przkum - fotkyNa internetových stránkách města Vysokého Mýta je v rubrice PROJEKTY, v nově založené položce STRATEGICKÉ DOKUMENTY vložena kompletní dokumentace Dopravního modelu a analýzy dopravních proudů. Kromě toho zde naleznete úplnou dokumentaci dalších důležitých dokumentů města Vysokého Mýta - Územní plán města Vysokého Mýta Program regenerace městské památkové zóny Vysoké Mýto.  


 

Upozornění občanům na zakázaný podomní a pochůzkový prodej

Email Tisk PDF

07.04.15

znakvmNa základě aktuálních informací Městské policie získaných z podnětů a stížností vyzýváme občany, aby pečlivě zvážili, koho si pustí do svých prostor. Mohou to být podomní prodejci, kteří velmi často používají klamavé praktiky za účelem odečtů vody, nebo uzavření nových smluv dodávek plynu a elektrické energie. Na tyto praktiky dlouhodobě upozorňuje Energetický regulační úřad ZDE. Podomní i pochůzkový prodej zboží i služeb je ve Vysokém Mýtě striktně zakázán, a to Tržním řádem - Nařízením č. 1/2013.

 


Celý článek...
 

Programové prohlášení Rady města Vysokého Mýta na volební období 2014 – 2018

Email Tisk PDF

05.02.15

znakvmRada města Vysokého Mýta přijala programové prohlášení na volební období 2014 – 2018. Motto prohlášení: „Vysoké Mýto chceme rozvíjet jako město, kde se dobře žije, a kde potřeby občanů jsou důležitým hlediskem pro rozhodování na radnici“. Rada města v prohlášení deklaruje návaznost na výsledky práce samosprávy v předchozích volebních obdobích. Programové prohlášení proto vychází ze strategického plánu rozvoje města a současně obsahuje hlavní body programů politických stran a hnutí ve Vysokém Mýtě. Hlavními prioritami jsou dlouhodobě vyrovnané hospodaření a průhlednost rozhodovacích procesů.


Celý článek...
 

Free WiFi na městském úřadě

Email Tisk PDF

06.10.14

Free-WiFi-Sign-Size-GuideMěstský úřad Vysoké Mýto informuje, že od 6. října je v prostorách klientského centra v přízemí úřadu v ulici B. Smetany a dále na odboru dopravy a silničního hospodářství v I. patře a odboru občanských agend ve II. patře budovy městského úřadu v Jiráskově ulici zřízen neomezený veřejný přístup k internetu tzv. Free WiFi. Jedná se o další bezplatnou službu občanům, kteří se zde mohou se svými mobily, tablety a notebooky připojit na internet a využít čas při vyřizování svých požadavků.


 

VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ - JINAK !!!

Email Tisk PDF

09.07.14

MiminkoOd července 2014 došlo ve Vysokém Mýtě ke změně v organizaci vítání občánků. Prosíme zájemce o uvítání svých dětí jako nových občánků města Vysokého Mýta, aby se k vítání občánků přihlásili. Přihlášku si můžete stáhnout ZDE, nebo si ji vyzvednout v přízemí obou budov městského úřadu, či  v kterékoli ordinaci dětských lékařů. Vyplněnou ji, prosím, odevzdejte Michaele Kotrbové  v klientském centru v přízemí městského úřadu, B. Smetany 92, která vám poskytne podrobnější informace. Kontakt: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 465 466 113.


Celý článek...
 

Stomatologická pohotovost v květnu 2017

Email Tisk PDF

25.05.13

pomoc.jpgPro Vysoké Mýto zajišťují lékařskou službu první pomoci ve stomatologii zubní lékaři z části okresu Ústí nad Orlicí (oblast Vysoké Mýto – Choceň - Česká Třebová – Ústí n. Orlicí). Pacienty ošetří ve svých ordinacích v sobotu, v neděli a o svátcích od 8 do 11 hodin stomatologové podle rozpisu služeb, který naleznete ZDE.


Celý článek...