Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 17.9.2019

Plánovaná odstávka elektřiny 27. 9. a 2. 10. ve Vysokém Mýtě

Email Tisk PDF

12.09.19

Obrazek elektrinaČEZ Distribuce, a. s. oznamuje plánované přerušení dodávky elektřiny, ke kterému dojde 27. září a 2. října ve Vysokém Mýtě. Přerušení dodávky elektřiny je plánováno pouze v nezbytně nutném rozsahu, a to z důvodu prací spojených se zajištěním bezpečného a spolehlivého provozu distribuční sítě. Bližší informace lze vyhledat ZDE. Naleznete je rovněž ZDE. Oznámení o plánovaném přerušení dodávky elektřiny bude rovněž provedeno způsobem v místě obvyklým nebo s využitím elektronických komunikací.


Celý článek...
 

Milan Košař získal ocenění ARCHITEKT OBCI 2019

Email Tisk PDF

11.09.19

Architekt Milan Košař získal ocenění Architekt obci 2019Na slavnostním ceremoniálu v pražském centru CAMP, který se uskutečnil 10. září, získal Milan Košař ocenění ARCHITEKT OBCI 2019 za ukázkovou spolupráci městského architekta se samosprávami měst. Tento titul udělovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí a časopisem Moderní obec je nedílnou součástí soutěže Architekt roku. Milan Košař působil ve Vysokém Mýtě pětadvacet let jako odborný poradce při rozhodování v oblasti územního plánování, urbanismu a architektury. „Jako městský architekt se Milan Košař vždy snažil hledat správnou cestu k nejlepšímu řešení. K významnému ocenění jeho dlouholetého působení ve Vysokém Mýtě mu upřímně blahopřeji,“ řekl při slavnostním ceremoniálu starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Pozvánka na veřejné zasedání zastupitelstva města

Email Tisk PDF

10.09.19

znak1Město Vysoké Mýto zve občany na veřejné zasedání zastupitelstva města, které se bude konat ve středu 18. září v 16.00 v zasedací místnosti č. 167 na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě, B. Smetany 92. Pozvánka s programem je zveřejněna na úřední desce ZDE. Program rovněž naleznete ZDE.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto žilo o víkendu Městskými slavnostmi

Email Tisk PDF

10.09.19


Michal HrůzaO druhém zářijovém víkendu se ve Vysokém Mýtě konaly Městské slavnosti, v rámci kterých se uskutečnila řada akcí, vernisážemi výstav počínaje přes studentský festival GYMJAM, odhalení Kamenů zmizelých, koncerty, Kujebácký jarmark a otevřenými památkami konče.
Městská galerie v průběhu Městských slavností zahájila dvě výstavy. Jako první otevřela ve čtvrtek 5. září výstavu Unie výtvarných umělců Pardubice nazvanou Malý formát, která je poslední letošní výstavou ve zvonici. Na druhý den za přítomnosti autora zahájila výstavu obrazů charizmatického herce a malíře Jana Kanyzy. Pestrou fotogalerii z Městských slavností naleznete ZDE, reportáž z odhalení Kamenů zmizelých ZDE, reportáž z z GYMJAMu ZDE, reportáž z Městských slavností je zveřejněna ZDE.


Celý článek...
 

Pardubický kraj vyhlásil 5. výzvu k podávání žádostí o poskytnutí kotlíkové dotace

Email Tisk PDF

09.09.19

obsah321 5 bigPardubický kraj vyhlásil 4. 9. 2019 již 5. výzvu k podávání žádostí o poskytnutí dotace vlastníkům rodinných domů v Pardubickém kraji na výměnu stávajících ručně plněných kotlů na pevná paliva za nové nízkoemisní zdroje. Cílem tohoto programu je snížit emise z lokálního vytápění domácností ve všech městech a obcích Pardubického kraje. Úplné znění výzvy včetně příloh a pokynů k vyplnění žádosti je dostupné na internetových stránkách Pardubického kraje ZDE.  


 

Město Vysoké Mýto nabízí zajímavé pracovní pozice

Email Tisk PDF

09.09.19

Městský úřad Vysoké MýtoMěsto Vysoké Mýto vyhlásilo výběrová řízení na tři pracovní pozice na městském úřadě: na pozici vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, na pozici referent/ka pro územní plánování a regionální rozvoj a na pozici referent/ka odboru rozvoje města – investiční referent/ka, technický dozor. Pracovní poměr na všechny pozice bude sjednán na dobu neurčitou. Informace o vyhlášených výběrových řízeních včetně požadavků na uchazeče, stručné charakteristiky vykonávané činnosti, náležitostí písemné přihlášky, výčtu požadovaných dokladů a lhůty pro podání přihlášek naleznete na úřední desce Městského úřadu Vysoké Mýto ZDE. Výběrové řízení na pozici vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví je na úřední desce zveřejněno ZDE, výběrové řízení na pozici referent/ka pro územní plánování a regionální rozvoj ZDE a výběrové řízení na pozici referent/ka odboru rozvoje města – investiční referent/ka, technický dozor ZDE. Jan Vlček, tajemník Městského úřadu Vysoké Mýto


 

Kameny zmizelých připomenou dva studenty vysokomýtského gymnázia

Email Tisk PDF

04.09.19

Kameny zmizelýchV rámci studentského festivalu GYMJAM byly 6. září odhaleny dva Kameny zmizelých. Tzv. „Stolpersteiny“ připomínají studenty zdejšího gymnázia, kteří byli popraveni v roce 1943 za ilegální činnost proti německé Říši. Podnět k umístění kamenů vzešel od příbuzných jednoho z popravených. "Počátkem roku přijel na radnici pan Rozbořil, který se představil, že je příbuzným jednoho z vysokomýtských studentů, které popravilo gestapo během druhé světové války. Říkal, že by si přál připomenout osud a památku studentů Miloslava Svobody a Jiřího Svobody osazením takzvaných Kamenů zmizelých,“ řekl starosta František Jiraský a pokračoval: „V našem městě zatím žádné Kameny zmizelých nemáme. Pan Rozbořil uvedl, že podobnou záležitost inicioval také v Chocni, odkud pocházeli další popravení studenti. Podobně jako Choceň jsme i my na jeho návrh přistoupili. Pro odhalení kamenů jsme jen hledali vhodnou příležitost. Naskytla se nyní v rámci GYMJAMu. Kdy jindy odhalit kameny věnované studentům než při nějaké akci školy? Společně s gymnáziem a regionálním muzeem uspořádáme u těchto kamenů před hlavním programem GYMJAMu malý pietní akt.“


Celý článek...
 

Začal školní rok, ve vysokomýtských školách přivítali nové prvňáčky

Email Tisk PDF

03.09.19

Zahájení školního roku v základních školáchNa patnáct set žáků zamířilo první den nového školního roku do základních škol ve Vysokém Mýtě. Bylo mezi nimi i 137 nových prvňáčků, které na jejich první cestu do školy doprovodili rodiče, sourozenci a prarodiče. Slavnostního přivítání žáků prvních tříd se v základních školách tradičně zúčastnili také představitelé města. Starosta František Jiraský přivítal prvňáčky v Základní škole Jiráskova a v Základní škole Knířov. Popřál jim, aby se jim ve škole líbilo a povzbudil je do učení. „Učíme se nejen ve škole, ale v podstatě po celý život. Vzdělání je důležitá hodnota. Pomáhá v objevování a pochopení světa i věcí a lidí kolem nás,“ řekl starosta František Jiraský.


Celý článek...
 

Výběrové řízení na pozici investiční referent/ka a technický dozor

Email Tisk PDF

03.09.19

Mestsky uradMěsto Vysoké Mýto vyhlásilo výběrové řízení na pozici referent/ka odboru rozvoje města – investiční referent/ka, technický dozor. Pracovní poměr bude sjednán na dobu neurčitou s předpokládaným termínem nástupu od 1. 12. 2019 nebo dle dohody. Informace o vyhlášeném výběrovém řízení včetně požadavků na uchazeče, stručné charakteristiky vykonávané činnosti, náležitostí písemné přihlášky a výčtu požadovaných dokladů naleznete na úřední desce Městského úřadu Vysoké Mýto ZDE. Lhůta pro podání písemné přihlášky je 18. 9. 2019 do 17.00. Bližší informace případně podá Bc. Ondřej Halama, vedoucí odboru rozvoje města, tel. č. 465 466 149. Jan Vlček, tajemník Městského úřadu Vysoké Mýto


 

ŘSD postupně opraví silnici I/35 z Vysokého Mýta do Hrušové

Email Tisk PDF

02.09.19

IMG 2329Ředitelství silnic a dálnic ČR zahájilo 2. září opravu silnice I/35 z Vysokého Mýta do Hrušové v úseku od okružní křižovatky na výjezdu z Vysokého Mýta po středový ostrůvek v Hrušové. Oprava této silnice první třídy bude prováděna po etapách. V průběhu září a října zhotovitel nejprve opraví část úseku silnice od vjezdu k restauraci BBQ Smokehouse na Vošticích po středový ostrůvek v Hrušové. Poté část silnice od poloviny vjezdu do areálu firmy Šmídl po odbočku směr Džbánov. Zbývající části budou opraveny v první polovině roku 2020. V průběhu opravy zhotovitel celoplošně vyfrézuje stávající povrch, opraví poruchy podloží, upraví krajnice a položí nový povrch silnice. V úsecích se zúženou vozovkou bude doprava mezi 7. až 17. hodinou řízena pracovníky zhotovitele, poté semafory.

 


 

Oprava střechy na velké věži Litomyšlské brány

Email Tisk PDF

29.08.19

Oprava velké věže Litomyšlské brányK neodmyslitelným symbolům Vysokého Mýta patří vedle kostela sv. Vavřince také městské brány a věže, které jsou součástí původního středověkého hradebního opevnění. Město průběžně sleduje stavebně technický stav těchto památek a stará se o jejich opravy a obnovu. Využívá k tomu samozřejmě i státní a krajské dotace. V minulých letech opravilo Choceňskou věž a malou věž a spojovací můstek Pražské brány. V letošním roce se dočkala Litomyšlská brána.


Celý článek...
 

Semafory umožňují bezpečněji překonat silnici I/35

Email Tisk PDF

29.08.19

Zkušební provoz semaforůNa třech křižovatkách a dvou samostatných přechodech pro chodce na silnice I/35 na průtahu Vysokým Mýtem byla koncem července uvedena do zkušebního provozu nová světelná signalizace. Semafory umožní snazší a bezpečnější pohyb vozidel a lidí přes tuto frekventovanou silnici první třídy. „Nejviditelnější úpravy spočívaly v osazení semaforů, které dnes řídí tři křižovatky a dva přechody pro chodce. Oproti předchozímu stavu, kdy byly světelně řízeny jedna křižovatka a jeden přechod, se situace výrazně zlepšila,“ vysvětluje starosta František Jiraský a dodává: „Současně s osazením semaforů proběhly na silnici I/35 stavební úpravy, které zlepšily průjezdnost a bezpečnost křižovatek. Pro větší bezpečí chodců se rozšířily přechody a na nich zúžila komunikace.“


Celý článek...
 

Chraňte domov i sebe - BEZPEČNOSTNÍ DESATERO

Email Tisk PDF

27.08.19

Leták GR HZS ČRKaždý rok dochází v domácnostech po celé České republice k více než tisícovce požárů, při kterých umírají desítky lidí a stovky jich jsou zraněny. Větší informovaností občanů můžeme celé řadě požárů předejít a ochránit tak lidské životy a zdraví, proto Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky připravilo informační kampaň nazvanou BEZPEČNOSTNÍ DESATERO - Chraňte domov i sebe. Leták ke stažení naleznete ZDE.


Celý článek...
 

Propadlá komunikace odhalila středověkou studnu

Email Tisk PDF

26.08.19

Propadlá komunikace v ulici B. NěmcovéV ulici B. Němcové ve Vysokém Mýtě se minulý týden znenadání objevila přibližně metr široká a osm metrů hluboká díra. „Podle toho, co propad odhalil, to vypadá, že se jedná o studnu, dnes už nefunkční a nevyužívanou, ale z neznámých důvodů nezasypanou,“ řekl archeolog regionálního muzea David Vích. Vedení města z důvodu bezpečnosti záležitost okamžitě řešilo. „Zavolali jsme do regionálního muzea. Přivolaný archeolog konstatoval, že se jedná o středověkou studnu. Zadokumentoval si ji a v pátek jsme přistoupili k jejímu zasypání," řekl místostarosta Martin Krejza. 


Celý článek...
 

Nová kašna v parku O. Vaňorného

Email Tisk PDF

26.08.19

Osazení kašny v parku O. VaňornéhoOsazením nové kašny vrcholí stavební část revitalizace parku O. Vaňorného. „Historicky tady vždy byl vodní prvek, proto jsme ho chtěli zachovat. Zvolili jsme kašnu s klidnou hladinou v kontrastu s fontánou na náměstí,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Původní kašna je doložena už na fotografiích z poloviny minulého století. Tuto kašnu později nahradil vodní prvek dokola osázený křovinami. „Původní kašna fungovala jako středobod prostoru. Kolem dokola byly zídky, které byly osázeny rostlinami. V roce 2017 byla kolem vodního prvku hradba z jehličnatých dřevin. Vůbec to nebylo místo, kde by se chtěl někdo zastavit a trávit zde čas,“ doplnil zahradní architekt Lukáš Štefl.


Celý článek...
 

Organizace školního roku 2019/2020

Email Tisk PDF

21.08.19

IMG 3762Období školního vyučování ve školním roce 2019/2020 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích v pondělí 2. září 2019. Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 30. ledna 2020. Období školního vyučování ve druhém pololetí bude ukončeno v úterý 30. června 2020Podzimní prázdniny připadnou na úterý 29. října a středu 30. října 2019. Vánoční prázdniny budou zahájeny v pondělí 23. prosince 2019 a skončí v pátek 3. ledna 2020. Vyučování začne v pondělí 6. ledna 2020. Jednodenní pololetní prázdniny připadnou na pátek 31. ledna 2020.


Celý článek...
 

Pomník bratří Škorpilů ve Škorpilovcích doplnily dvě nové plastiky

Email Tisk PDF

19.08.19

Odhalení plastik na pomníku ve ŠkorpilovcíchPomník s pamětní deskou věnovanou bratrům Karlovi a Hermenegildu Škorpilovým slavnostně odhalenou před čtyřmi lety v bulharských Škorpilovcích zdobí od 6. srpna plastiky zpodobňující hlavy těchto významných vysokomýtských rodáků. Keramické plastiky zhotovil malíř a sochař Andrej Németh pro Josefa Rumla, který pomník před lety vymyslel. Při jeho odhalení v roce 2015 i letos při slavnostním představení plastik byli ve Škorpilovcích přítomni zástupci Vysokého Mýta.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto bojuje se suchem zavlažovacími vaky

Email Tisk PDF

07.08.19

Vaky 1 vyrezV Rokycanově ulici ve Vysokém Mýtě pomáhají v péči o zeleň noví pomocníci. Technické služby tam u nedávno vysazených stromů na doporučení krajinářského architekta Lukáše Štefla umístily zavlažovací vaky. Tyto vaky, které zatím nejsou v České republice ve veřejné zeleni příliš rozšířené, fungují na principu kapkové závlahy. Voda se z vaku postupně uvolňuje, čímž vzniká pomalý plynulý vsak, který zajistí, že se voda dostane hlouběji ke kořenům. Díky tomu jsou mladé stromy schopny vláhu lépe vstřebat a využít, což jim zlepší podmínky pro jejich ujmutí. Uvidíte-li u stromu prázdný vak bez vody, neznamená to, že technické služby přestaly strom zalévat.

Foto a text Veronika Gabrhelová


Celý článek...
 

Město stanovilo vyhláškou kratší dobu nočního klidu v době konání kulturních akcí

Email Tisk PDF

18.07.19

Městské slavnosti 2018, foto Ivan KrejzaZastupitelstvo města Vysokého Mýta vydalo 17. 7. 2019 obecně závaznou vyhlášku č. 1/2019 o nočním klidu, která nabyla účinnosti 18. 7. 2019. Obecně závazná vyhláška stanovuje dobu nočního klidu kratší v době konání akcí uvedených v příloze č. 1 ZDE. Jsou mezi nimi akce konané v amfiteátru M-klubu: prázdninové promítání letního kina ve dnech 18. 7., 25. 7., 1. 8., 8. 8., 15. 8. a 29. 8., prázdninová diskotéka DISCO OPEN AIR v pátek 19. 7.  a festival GYMJAM dne 6. 9. Dále zahrnuje kulturní akce pořádané na náměstí Přemysla Otakara II.: hudební festival Týden hudby, který se koná od pondělí 19. 8. do pátku 23. 8., a Městské slavnosti dne 7. 9. 2019.

Ilustrační foto Ivan Krejza


 

Bývalí pracovníci v dopravě v informačním centru pro výstavbu D35

Email Tisk PDF

17.07.19

Bývalí pracovníci v dopravě navštívili informační centrum pro výstavbu D35

Vysoké Mýto navštívili 16. července členové klubu seniorů pracujících v dopravě Pardubického kraje, kteří pracovali ve správě a údržbě silnic a dalších dopravních stavebních a projekčních organizacích a firmách. V rámci návštěvy zavítali na radnici, kde se setkali s představiteli města a kraje. Starosta František Jiraský připomněl symboly Vysokého Mýta související se stavebnictvím a dopravou. „Mezi hlavní atributy Vysokého Mýta patří největší čtvercové náměstí v republice, tradiční stavební škola a také Muzeum českého karosářství, které jsme vybudovali jako připomínku odkazu proslulé Carrosserie Sodomka i jejích pokračovatelů, kterými byla společnost Karosa, nyní IVECO,“ uvedl starosta a dodal: „Vysoké Mýto je ale také známé častými kolonami na průtahu městem. V neposlední řadě zde máme informační centrum k výstavbě dálnice, na kterou dlouho toužebně čekáme.“


Celý článek...
 

Nová ředitelka Základní školy, Javornického převzala od starosty jmenovací dekret

Email Tisk PDF

15.07.19

Nová ředitelka Základní školy, Javornického převzala od starosty jmenovací dekret  Starosta František Jiraský předal 12. července jmenovací dekret Janě Vavřinové, která se 1. srpna stane ředitelkou Základní školy Vysoké Mýto, Javornického. Starosta Janě Vavřinové popřál, aby se jí v nové funkci dařilo a vyjádřil přesvědčení, že budou dobře spolupracovat. „Snažíme se, abychom žákům a učitelům ve všech našich školách vytvořili pro výuku a mimoškolní činnost co nejlepší podmínky. Například v nedávné době jsme v obou budovách Základní školy Javornického zrekonstruovali plynové kotelny. Během prázdnin upravíme pro potřeby školní družiny služební byt v budově prvního stupně,“ řekl starosta a dodal: „V této škole mimo jiné dále uvažujeme o opravě školního sportovního hřiště a na 1. stupni o opravě sociálního zařízení.“


Celý článek...
 

Městské lesy jsou jedním ze symbolů Vysokého Mýta

Email Tisk PDF

15.07.19

Mestske lesyLesy patří neodmyslitelně k Vysokému Mýtu stejně jako opevnění a Pražská brána. Základní výměru totiž získaly již při svém založení Přemyslem Otakarem II. Jsou významné z hlediska ekologického, ekonomického a plní také funkci rekreační. Stará se o ně společnost Městské lesy Vysoké Mýto. Její hlavní činností je náročná péče o lesní porosty. Co všechno tato péče obnáší a spoustu dalších informací naleznete v reportáži ZDE. Město i Městské lesy Vysoké Mýto musí mít vždy na zřeteli, že jejich rozhodnutí a zásahy v lese budou mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost. „Všechno, co se dnes v lese odehraje, s tím se budou muset popasovat naši potomci. Proto při hospodaření v lese by měla být uplatňována velká odpovědnost vůči lesu a budoucím generacím,“ říká v reportáži starosta František Jiraský.


 

Na Staroměstských slavnostech v Korbachu si připomněli spolupráci plaveckých oddílů

Email Tisk PDF

10.07.19

Korbach 19 Vagner 28Zástupci Vysokého Mýta navštívili ve dnech 5. až 7. července tradiční Staroměstské kulturní slavnosti v partnerském Korbachu. Vysokomýtskou kulturu letos reprezentovala hudební skupina The Shookies, která v rámci slavností odehrála dva koncerty. Zahrála na nich skladby převážně ze svého druhého alba Sooner or Later. V sobotu odpoledne muzikanti z vlastní iniciativy improvizovaně zahráli na pěší zóně v centru města, což se setkalo s velkým ohlasem kolemjdoucích. Radní Jan Lipavský a zástupci městského úřadu se v průběhu návštěvy seznámili s projektem velkorysé rekonstrukce korbašské radnice a prohlédli si architekturu nového autobusového nádraží. 


Celý článek...
 

Saframentská kapela na folklorním festivalu v Pyrzycích

Email Tisk PDF

03.07.19

Pyrzyce 2019 Benesova 18 LargeSaframentská kapela reprezentovala Vysoké Mýto o posledním červnovém víkendu na tradičním folklorním festivalu v polských Pyrzycích. Do partnerského města ji doprovodili starosta města František Jiraský a místostarosta Martin Krejza. „Saframentská kapela na festivalu už jednou vystupovala. Mezitím v ní došlo ke generační výměně, a tak se nyní po 14 letech do Pyrzyc vrátila ve zcela novém obsazení,“ řekla vedoucí kapely Helena Vedralová.  Mladí hudebníci na festivalu absolvovali čtyři vystoupení, na kterých nadchli polské publikum českými a moravskými lidovými písněmi. Koncerty Saframentské kapely se konaly na hlavní scéně na pyrzyckém náměstí, v Tetyni a nad jezerem ve Wierzbnu. 


Celý článek...
 

Technické služby opraví přechody na náměstí, další budou opravy chodníků

Email Tisk PDF

12.06.19

DSC01116 LargeTechnické služby zahájily opravu přechodů na náměstí Přemysla Otakara II. Během ní vybourají stávající betonový podklad, položí nový a přechody opět předláždí žulovou mozaikou. Stavební práce budou probíhat pouze na polovině přechodu tak, aby byl zachován průjezd. Současně s opravou přechodů Technické služby na náměstí nainstalují dva elektrorozvaděče, které připojí z nové elektro přípojky v Kollárově ulici. „Další elektrorozvaděče potřebujeme pro ozvučení a osvětlení kulturních akcí, jako je Týden hudby a Městské slavnosti, protože stávající elektrorozvaděč kapacitně nedostačuje. Využijí je i stánkaři, kteří do Vysokého Mýta jezdí na páteční trhy a na tradiční jarmarky,“ řekl místostarosta Martin Krejza. Oprava přechodů bude provedena do konce srpna.


Celý článek...
 

V ulici v Peklovcích vybuduje firma Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto nový vodovod

Email Tisk PDF

10.06.19

V PeklovcichV pondělí 17. června budou na křižovatce ulic Chmelová a V Peklovcích ve Vysokém Mýtě zahájeny práce na výstavbě vodovodu a vodovodních přípojek v ulici V Peklovcích. Během provádění prací může být na nezbytně nutnou dobu omezen příjezd k nemovitostem. O krátkodobých odstávkách dodávky vody budou obyvatelé lokality předem informováni. Žádáme občany a zejména děti, aby v prostoru staveniště dbali na zvýšenou opatrnost. Hrozí jim nebezpečí úrazu.


Celý článek...
 

Zvýšení nájemného v městských bytech

Email Tisk PDF

23.05.19

Pohled na mesto RSMěsto Vysoké Mýto schválilo návrh zvýšení nájemného v městských bytech o 20 %. Po této úpravě nájemné v běžných bytech vzroste měsíčně o 10,39 korun za metr čtvereční z 51,95 korun na 62,34 korun. Nájemné v bytech pro sociálně potřebné obyvatele bude měsíčně vyšší o 9 korun za metr čtvereční, ze 45 korun se navýší na 54 korun. „Podle zjištění z průzkumu Městského bytového podniku je průměrná částka nájemného u bytů pronajímaných jinými subjekty než městem, to znamená v komerční sféře nájemného, měsíčně 100 korun za metr čtvereční. V městských bytech ve Vysokém Mýtě je doposud zhruba na polovině této částky. I po zvýšení se k obvyklé výši komerčního nájemného jen velmi mírně přibližujeme,“ řekl starosta František Jiraský a dodal: „Zatímco ve většině měst se nájemné v městských bytech, zejména po roce 2012, postupně zvyšovalo, ve Vysokém Mýtě zůstalo deset let na stejné výši.“


Celý článek...
 

Proměna předprostoru vysokomýtské nemocnice

Email Tisk PDF

20.05.19

Veronika 2Mezi první počiny zahradního architekta Lukáše Štefla, se kterým město Vysoké Mýto spolupracuje od léta roku 2016, patří zahradně architektonické návrhy na proměnu květinových záhonů kolem Mariánského sloupu na náměstí Přemysla Otakara II. a předprostoru nemocnice v Hradecké ulici. K částečné změně došlo už před dvěma roky. Záhony kolem Mariánského sloupu a před vchodem do nemocnice byly osázeny novými trvalkami, které od jara do podzimu postupně rozkvétají, a tím do prostoru vnášejí svěžest a novou kvalitu. „Realizací navržených úprav postupně dochází ke sjednocení doposud roztříštěného předprostoru nemocnice, zvýšení jeho estetického a reprezentativního působení. Celý prostor je tak pomyslně „odlehčen“ a byla eliminována stísněnost a doslova ponuré působení dosavadních úprav,“ vysvětluje Lukáš Štefl.


Celý článek...
 

Vysoké Mýto jedná o vytvoření sítě monitorovacích vrtů

Email Tisk PDF

09.05.19

vrty1Představitelé Vysokého Mýta a Litomyšle jednali s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým o ochraně podzemních vod a využití starých monitorovacích vrtů v oblasti Vysokomýtské synklinály, která je cennou zásobárnou kvalitní vody pro rozsáhlé území rozprostírající se od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče. Seznámili ho s dosavadními aktivitami a s návrhem na opravu a případné vybudování nových monitorovacích vrtů. „Monitorovací vrty jsou velice důležité pro průběžné sledování stavu hladiny a kvality podzemní vody. Získané informace mohou včas odhalit případné hrozby,“ řekl místostarosta Martin Krejza a dodal: „Podzemní voda nezná hranice, proto je potřeba řešit monitorovací vrty v celé oblasti Vysokomýtské synklinály, opravit je a vybudovat jejich síť. Tento úkol už přesahuje možnosti správních území Vysokého Mýta, Litomyšle i Poličky.“


Celý článek...
 

Informace pro spolky a bývalá občanská sdružení

Email Tisk PDF

25.04.19

logo Vol2Ministerstvo spravedlnosti zpracovalo ve spolupráci s Výborem pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace informaci pro spolky a bývalá občanská sdružení o povinnostech, které pro ně vyplývají z občanského zákoníku a ze zákona o veřejných rejstřících. Jedná se především o povinnosti související s ohlašováním evidenčních údajů o spolcích (bývalých občanských sdruženích) do spolkových rejstříků vedených krajskými soudy. Informaci naleznete ZDE a níže. 


Celý článek...
 

Splatnost místního poplatku za odpad

Email Tisk PDF

12.04.19

WP 20180419 07 02 07 Pro Large kopie kopieDovolujeme si upozornit na termín splatnosti místního poplatku za odpad na rok 2019, který je stanoven Obecně závaznou vyhláškou města Vysokého Mýta č. 1/2018 o místním poplatku za komunální odpad.


Celý článek...
 

Stavební záměry lze předběžně konzultovat s městským architektem

Email Tisk PDF

27.03.19

Budova radnice1Městský architekt Jakub Chobotský provádí konzultační a poradenská činnost v oblastech architektury a urbanismu. Pro potřeby vysokomýtského stavebního úřadu vydává vyjádření ke stavebním záměrům. Již v přípravné fázi záměru architekt nabízí stavebníkům a projektantům předběžnou konzultaci, na které spolu proberou, zda je uvažovaný záměr v souladu s územním plánem, územní studií a s cíli v oblasti architektury a urbanismu. Rozsah potřebných příloh pro posouzení záměru městským architektem je uveden v přiloženém textu ZDE


Celý článek...
 

Opakovaná výzva vlastníkům lesa k zajištění ochrany lesa před kůrovcovou kalamitou

Email Tisk PDF

20.03.19

LesyMěstský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí, jako příslušný orgán státní správy lesů tímto upozorňuje všechny vlastníky lesa, že vlivem extrémního sucha a srážkového deficitu v posledních letech nadále oslabují smrkové porosty, následkem čehož dochází k plošnému přemnožení hmyzího škůdce – převážně lýkožrouta smrkového a lesklého („kůrovce“). Stávající závažná situace vyžaduje nutná a rychlá opatření v zájmu ochrany a zachování lesa.


Celý článek...
 

Digitální úřední deska na budově městského úřadu slouží veřejnosti

Email Tisk PDF

12.03.19

Uredni deska 4V rámci zkvalitňování služeb veřejnosti město Vysoké Mýto zpřístupnilo digitální úřední desku. Umístěna je v informačním panelu na průčelí budovy Městského úřadu, B. Smetany 92. Digitální úřední deska je dostupná nepřetržitě 24 hodin denně. Nahradí úřední desku s listinnými dokumenty vyvěšenými v klasických vitrínách, které svojí kapacitou již nepostačovaly.


Celý článek...
 

Nový prezentační spot představuje Vysoké Mýto z ptačí perspektivy

Email Tisk PDF

11.03.19

pohled na VM 1Na předávání Výročních cen města Vysokého Mýta, které se konalo 7. března v Šemberově divadle, byl v premiéře uveden nový prezentační spot. Představuje Vysoké Mýto z ptačí perspektivy jako město starobylých věží a bran urbanisticky velkoryse založené za panování krále Přemysla Otakara II. Z výšky vynikne zejména čtvercové náměstí a dominantní věže kostela sv. Vavřince, renesanční zvonice i Pražské a Litomyšlské brány. Záběry byly pořízeny dronem v červnu 2018, z natáčení vznikla zajímavá reportáž ZDE. Autorem spotu i reportáže je Radek Štěpán. Prezentační spot naleznete pod článkem.

 


Celý článek...
 

Poplatky mohou občané zaplatit platební kartou

Email Tisk PDF

07.03.19

vestibul 02Poplatky za psa a za komunální odpad, ale i správní poplatky či pokuty mohou občané na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě platit platební kartou. Platební terminál je občanům k dispozici v hlavní pokladně klientského centra v přízemí Městského úřadu v ulici B. Smetany 92. Na Městském úřadě v ulici Jiráskova 179 jsou platební terminály na odboru občanských agend a na odboru dopravy a silničního hospodářství. Platební kartou lze platit rovněž blokové pokuty udělené městskou policií.


Celý článek...
 

Informační centrum D35 sídlí na radnici

Email Tisk PDF

27.02.19

Ostrov VM 1Od března informační centrum dálnice D 35, jak se Informačnímu centru dopravních staveb Pardubického kraje zkráceně říká, slouží veřejnosti v přízemí staré radnice na náměstí Přemysla Otakara II. Na jeho přestěhování z areálu stavební školy v ulici Kpt. Poplera se dohodly Ředitelství silnic a dálnic ČR - Pardubice, město Vysoké Mýto a VOŠ stavební a ŠŠ stavební Vysoké Mýto. „K přestěhování informačního centra nás vedly především provozní důvody i jeho lepší dostupnost,“ řekl místostarosta Martin Krejza a dodal: „Předpokládáme, že s postupující přípravou dálnice a jejích přivaděčů bude ještě více využívané.“  


Celý článek...
 

Programové prohlášení Rady města Vysokého Mýta pro volební období 2018 – 2022

Email Tisk PDF

06.02.19

pohled na VM 1

Rada města Vysokého Mýta vydala programové prohlášení na volební období 2018 - 2022. „Programové prohlášení vychází z minulého volebního období, kdy jsme zahájili přípravu řady investičních akcí a projektů. Nyní je chceme dokončit a zároveň začít další.  Některé akce budou na koordinaci poměrně složité, protože na nich budeme spolupracovat s jinými investory. S Ředitelstvím silnic a dálnic letos společně dokončíme úpravy křižovatek na průtahu městem. S Pardubickým krajem budeme spolupracovat na výstavbě nové stanice Zdravotní záchranné služby ve Vysokomýtské nemocnici. Ve spolupráci s Pardubickým krajem jako vlastníkem a Správou a údržbou silnic Pardubického kraje coby správcem chceme zrekonstruovat Vraclavskou ulici,“ řekl starosta František Jiraský.  


Celý článek...
 

Parkovací známky na rok 2019

Email Tisk PDF

19.11.18

parkovani LargeV klientském centru Městského úřadu v hlavní pokladně jsou v prodeji parkovací známky na rok 2019 barvy modré a známky typu D s parkovacím kotoučem v barvě oranžové. Známku je nutno nalepit v souladu s rozhodnutím Ministerstva dopravy ČR č. 3224, které je také k nahlédnutí v hlavní pokladně. Parkovné je třeba platit ve vnitřní zóně města, na parkovišti u bazénu a parkovišti v ulici Pražská u budovy ředitelství Iveco Czech Republic, a. s. od pondělí do pátku od 6 do 18 hodin a v sobotu od 6 do 12 hodin. Známka platí na všech označených parkovištích, s výjimkou parkovišť pro krátkodobá stání, tedy před Šemberovým divadlem a před budovou České pošty.


Celý článek...
 

Městské webové stránky budou po změně struktury přehlednější

Email Tisk PDF

18.10.18

WebovkyMěstské webové stránky procházejí změnou struktury, která zjednoduší vyhledávání informací. Jako první byla upravena záložka MĚSTSKÝ ÚŘAD. V její nabídce se snížil počet rubrik i položek. Tematicky související položky byly včleněny pod společný název. Po otevření položky se nahoře v liště objeví nabídka, například v liště položky Rada města naleznete informace o radě, usnesení rady města, jednací řád rady a kalendář jednání. Podobně bude postupně upravena struktura dalších záložek i nabídka na hlavní straně. Pro návštěvníky webových stránek je podstatné, že všechny doposud zveřejněné informace na stránkách zůstávají.     


Celý článek...
 

Konzultace nového městského architekta Jakuba Chobotského

Email Tisk PDF

05.10.18

Jaroslav Horak 3Od 8. října 2018 ve Vysokém Mýtě působí nový městský architekt Jakub Chobotský. Pro konzultace bude k dispozici v pondělí od 8.30 do 17.00 na městském úřadě, B. Smetany č.p. 92, v kanceláři č. 252, tel. 465 466 176. Čas osobní konzultace je vhodné domluvit předem, protože část dne městský architekt může být v terénu mimo budovu. Schůzku lze dohodnout i e-mailem: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Případně kontaktujte vedoucího stavebního úřadu Luboše Karmína, tel: 465 466 161, 777 754 271, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


 

Informace pro vlastníky lesa o asanačních přípravcích k ochraně lesa

Email Tisk PDF

02.10.18

138Ba8 13.9.18Městský úřad Vysoké Mýto, odbor životního prostředí, jako příslušný orgán státní správy lesů nedávno informoval všechny vlastníky lesa v obvodu působnosti ORP Vysoké Mýto, že v souvislosti s chemickou asanací kůrovcového dříví nabízí trh dva přípravky na ochranu rostlin (Forester, Decis Mega) pro použití neprofesionálními uživateli. Jelikož jsou tyto přípravky na trhu k dispozici pouze v omezeném množství, vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský nařízení, kterým povoluje neprofesionálním uživatelům omezené a kontrolované použití přípravků Vaztak Les a Vaztak Active k asanaci kůrovcového dříví, a to na omezenou dobu do 12. ledna 2019.


Celý článek...
 

Informace začínajícím podnikatelům

Email Tisk PDF

08.03.17

Mestsky uradOpakovaně se na obecní živnostenský úřad obrací řada nově začínajících podnikatelů s dotazy ohledně nabídek katalogových společností. Jedná se o konkrétní nabídky spočívající v úplatném zápisu podnikatele do určitého registru nebo evidence, tedy provedení zápisu za poplatek. Dovolujeme si podnikatelské subjekty upozornit, že předmětem správního poplatku souvisejícího se vznikem živnostenského oprávnění je ohlášení živnosti nebo přijetí žádosti o koncesi. Tento správní poplatek je vybírán pouze obcí, která vykonává státní správu v oblasti živnostenského podnikání.


Celý článek...
 

Na radnici pro ztracené věci

Email Tisk PDF

02.06.16

klice1Ztratili jste na veřejném prostranství, či veřejných prostorách nějakou věc a po marném hledání jste to tak říkajíc vzdali? Pak vám doporučujeme zkusit ještě jednu možnost. Zajděte na městský úřad, kde jsou shromažďovány předměty, které přinesli jejich poctiví nálezci. Možná mezi těmito věcmi bude zrovna ta vaše. V případě dotazů kontaktujte Lukáše Vágnera, tel. 465 466 173, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .  


 

Jak je to s cestovními doklady pro děti?

Email Tisk PDF

16.05.16

ChorvatskoRodinné dovolené spojené s cestováním do zahraničí znamenají i vyřizování cestovních dokladů. Co vše je potřeba zařídit při cestování s dětmi? Věděli jste například, že i děti mohou do členských států Evropské unie a dalších vybraných evropských zemí cestovat na vlastní občanský průkaz?


Celý článek...
 

Pravidla provozu městské bezplatné wifi sítě

Email Tisk PDF

10.05.16

Free WiFi Sign Size Guide kopieV návaznosti na nový výklad předpisů týkajících se provozu veřejných wifi sítí stanovilo město Vysoké Mýto pravidla provozu bezplatné wifi sítě v budovách městského úřadu a na náměstí Přemysla Otakara II. Pro přístup do městské wifi sítě bude každému, kdo se do ní bude mít zájem připojit, nejprve zaslána SMS s přístupovým kódem, kterým se přihlásí do sítě. Celý proces je zcela automatizovaný, po úspěšné autorizaci bude umožněn přístup k internetu na 30 minut. Po uplynutí této doby bude systémem vyžadována opětovná autorizace. K městské bezplatné wifi síti je možné se připojit každý den od 7:00 do 21.00.


Celý článek...
 

Upozornění občanům na zakázaný podomní a pochůzkový prodej

Email Tisk PDF

07.04.15

znakvmNa základě aktuálních informací Městské policie získaných z podnětů a stížností vyzýváme občany, aby pečlivě zvážili, koho si pustí do svých prostor. Mohou to být podomní prodejci, kteří velmi často používají klamavé praktiky za účelem odečtů vody, nebo uzavření nových smluv dodávek plynu a elektrické energie. Na tyto praktiky dlouhodobě upozorňuje Energetický regulační úřad ZDE. Podomní i pochůzkový prodej zboží i služeb je ve Vysokém Mýtě striktně zakázán, a to Tržním řádem - Nařízením č. 1/2013.

 


Celý článek...
 

Stomatologická pohotovost v září 2019

Email Tisk PDF

25.05.13

pomoc.jpgPro Vysoké Mýto zajišťují lékařskou službu první pomoci ve stomatologii zubní lékaři z části okresu Ústí nad Orlicí (oblast Vysoké Mýto – Choceň - Česká Třebová – Ústí n. Orlicí). Pacienty ošetří ve svých ordinacích v sobotu, v neděli a o svátcích od 8 do 11 hodin stomatologové podle rozpisu služeb, který naleznete ZDE.


Celý článek...